آموزش استفاده از Grunt برای مدیریت وظایف تکراری - Grunt (جلسه 2) - آماده سازی محیط

- visibility ۲ mode_comment

در این مطلب با ادامه آموزش Grunt در خدمتتون هستیم.

grund

همونطور که قبلا گفتیم گرانت میتونه پروژه شما رو در هر مقیاسی که باشه مدیریت و Manage کنه و کارهای تکراری رو با سرعت بسیار زیاد برای شما انجام بده. در پروژه شما فایلهای Javascript و CSS و Less و ... و همچنین عکسهای زیادی قرار داره. در قدیم شما برای اینکه فایلهای Less رو به CSS تبدیل کنید بصورت دستی اقدام می کردید و برای هر فایل بصورت جدا این کار رو انجام میداد، بعد از اون فایلهای CSS خروجی رو با استفاده از ابزار دیگه ای به هم وصل میکردید و فشردشون میکردید. برای فشرده کردن تصاویر، شما میومدید از ابزارها یا سایتهای آنلاین در این زمینه استفاده می کردید و یکی یکی عکسهاتون رو قرار میدادید و عکس فشرده شده در اختیار شما قرار میگرفت و اون رو جایگزین می کردید. این کارها تکراری هستن و خیلی از وقت شما رو به هدر میدن. اینجا هست که Grunt وارد صحنه میشه و خودنمایی میکنه.

شما در ابتدا یک فایل تنظیمات Grunt رو تنظیم می کنید و پروژتون رو برای اون تعریف می کنید. بعد از اون هر بار خواستید از پروژتون خروجی بگیرید، فقط کافیه که یک خط کد رو در CMD یا Command Prompt اجرا کنید. بعد از چند ثانیه همه کارها برای شما انجام میشه. این کار مثل یک جادو میمونه و خیلی کار شما رو راه میندازه. پس پیشنهاد میکنم که از Task Runner ها استفاده کنید. شاید در ابتدا یه مقدار نامفهموم باشه ولی بدونید که خیلی آسونه و با گذشت زمان کمک دستتون خواهد شد.

همونطور که در جلسه اول هم بیان شد، برای کار با Grunt، نیاز هست که Node.js نیز بر روی سیستم شما نصب باشه. در همونجا لینکی رو قرار دادم که میتونستید با استفاده از اون Node رو بر روی سیستمون نصب کنید. بعد از نصب Node برای اطمینان از نصب، میتونین بصورت زیر عمل کنید:node install test

میبینید که CMD رو باز کردیم و عبارت node -v رو تایپ کردیم و اینتر زدیم. با اینکار version نصب شده Node بر روی سیستم به ما نشون داده میشه. همونطور که در بالا دیدید در حال حاضر نسخه 5.9.1 بر روی سیستم من نصب و فعال هست. همونطور که میدونید Node یک مدیریت کننده بسته یا Node Package Manager یا به اختصار NPM داره که با استفاده از اون میتونین به سادگی بسته های مورد نیاز خود را برای Node نصب کنید. با نصب Node بصورت اتوماتیک npm هم بر روی سیستم شما نصب و فعال میشه.

برای اطمینان از نصب npm بصورت زیر عمل میکنیم:npm install test

npm بسته های زیادی رو داره که میتونین هر کدوم رو خواستید به راحتی بر روی سیستم خودتون قرار بدین. برای دیدن بسته های npm به این لینک برید. اگر مقداری به سمت پایین اسکرول کنید، با تصویر زیر روبرو خواهید شد:npm popular package for node

میبینید که بسته هایی که بیشتر از همه توسط کاربران نصب و مورد استفاده قرار گرفته اند، مشخص شدن. همونطور که میبینید دو بسته Grunt-cli و Grunt نیز در بین این بسته ها وجود دارن و خودنمایی میکنن. این بخاطر اینه که Grunt یکی از معروفترین بسته های Node هست و بیشتر کاربران از اون استفاده میکنن. بعد از Grunt ابزار دیگه ای بنام Gulp اومد که کارهایی شبیه به Node رو انجام میده که در بعضی از موارد، معایب Grunt رو پوشش داده. در آینده ای نزدیک Gulp رو هم آموزش میدیم و اونوقت میتونید از هر کدوم خواستید استفاده کنید و پروژتون رو مدیریت کنید.

در جلسه بعدی در مورد نصب Grunt-cli و Grunt و موارد مرتبط با اونا توضیح خواهیم داد. پس ما با همراه باشید.

در جلسات بعدی بیشتر در مورد Grunt صحبت میکنیم.

امیدوارم از این جلسه خوشتون اومده باشه.

موفق باشید

یا علی

Source

comment دیدگاه کاربران
ervin

عالی بود خیلی منتظر جلسات بعد و اموزش gulp هستم 🙂

محمد اسفندیاری

خواهش میکنم
موفق باشید

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.