آیا می دانید با دوره های آموزشی سون لرن می توانید از 0 تا 100 طراحی وب را در منزل فراگیرید!

تغییر عنوان سربرگ مرورگر با استفاده از javascript

2 2487 ۲۷ آذر ۹۳

گاهی اوقات برای اطلاع کاربر از تغییرات انجام گرفته درون یک صفحه بهتر است از تغییر عنوان سربرگ استفاده کنیم، در اینصورت حتی وقتی کاربر در یک تب(سربرگ) دیگر مشغول به وبگردی است بدون هیچ رنجشی متوجه اعلام ما میشود. این کار را میشود با استفاده از alert هم انجام داد در این صورت اگر کاربر در تب دیگری مشغول وبگردی باشد تبی که در آن alert اجرا شده است به صورت active در می‌آید و این امر میتواند موجب رنجش کاربر باشد.

از این روش میتوانیم مانند جیمیل برای خبر کردن کاربر از پیام هایی که در چت برای او امده است یا برای تغییر عنوان تب هنگامی که توسط Ajax محتوای یک صفحه را تغییر میدهیم استفاده کنیم.

برای تغییر عنوان تب از خاصیت document.title استفاده میکنیم.

اغلب مواقع دیدید که با استفاده از setInterval و document.title به سرعت عنوان تب را تغییر میدهند تا توجه کاربر را جلب کنند.

در کد زیر یک تابع مینویسیم که بتوانیم با استفاده از آن به صورت موقتی و یا دائمی عنوان تب مرورگر را تغییر دهیم.

ابتدا یک متغیر به صورت گلوبال تعریف کرده و مقدار عنوان تب را در آن ذخیره میکنیم.. بعد از آن در متغیر firstTitle مقدار عنوان اصلی صفحه را ذخیره میکنیم(با استفاده از علامت || تعیین کردیم که اگر متغیر title مقدار false داشت یا تعریف نشده بود، عنوان فعلی تب را در خود ذخیره کند.) و سپس در متغیر time مقدار زمانی را مشخص میکنیم که عنوان صفحه به صورت ( ! ) است.(میتوانید به جای این علامت، علامت دیگری قرار دهید).

بعد توسط متد setTimeout عنوان صفحه را تغییر میدهیم. اگر هنگام استفاده از تابع changeTitle در پارامتر دوم مقداری بغیر از undefined و false قرار دهیم عنوان جدید به صورت موقتی میباشد و پس از 2.5 ثانیه دوباره به مقدار اول خودش باز میگردد در غیر اینصورت عنوان جدید جایگزین عنوان قبلی میشود.

میتوان به صورت زیر از این تابع استفاده کرد.

برای اینکه عنوان تب را به طور متوالی تغییر دهید تا توجه کاربر را جلب کند میتوانید با استفاده از متد setInterval این کار را انجام دهید. اگر میخواهید پس از مدتی این تغییر عنوان قطع شود باید متد setInterval را درون یک متغیر ذخیره کرده و پس از گذاشتن یک شرط در صورت قبول آن شرط با استفاده از متد clearInterval به این تغییر عنوان خاتمه دهید.

مثال از تغییر متوالی عنوان:

موفق باشید.

:: مطالب جدید سون لرن را از طریق ایمیل دریافت کنید :

دیدگاه ها 2 دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است.

 • ‏‏
  رضا(۵ دی ۱۳۹۳)

  سلام دوست عزیز
  من یه مشکلی در جاوا اسکریپت دارم که شما میتونید حل کنید
  لطفا یه شماره تماس به من بدبد من زنگ بزنم جسارت منو ببخشید ولی بدجور به کمکتون نیاز دارم
  متشکرم
  رضا ساعد

  • ‏‏
   علی امینی(۵ دی ۱۳۹۳)

   سلام دوست عزیز
   اگه مشکلتون رو همین جا مطرح کنید یا بهم یه ایمیل بزنید خیلی بهتره.
   ایمیل من: aliamini.af@gmail.com

 • ارسال دیدگاه

  ورود/عضویت سریع با اکانت فیسبوک/جیمیل شما

  :: شما می توانید با استفاده از اکانت یاهو یا جیمیل خود به صورت کاملا امن، سریع و بدون نیاز به ورود اطلاعات عضو و وارد سایت شوید. در این صورت هیچ نیازی به ورود نام کاربری و رمز عبور خود نخواهید داشت و هویت شما از طریق ایمیلتان مورد تائید قرار می گیرد .
  برای استفاده از این روش باید در اکانت گوگل(جیمیل) و یا یاهوی خود لاگین باشید .
  عضویت/ ورود سریع با :
  در حال اتصال ...

  ورود به سایت

  ورود سریع با :
  در حال اتصال ...

  جستجو در سون لرن

  عبارت :