عملگر !! در Javascript چیست و چه کاربردی داردvisibility  
mode_comment   ۰

عملگر !! در Javascript چیست و چه کاربردی دارد

در این مطلب میخوام کاربرد عملگر !! رو براتون توضیح بدم و ببینیم که چطور میشه از اون در Javascript استفاده کرد.

در ابتدا این رو بگم که !! یک عملگر نیست و استفاده همزمان از عملگر ! یا not یا نقیض می باشد. پس !! به معنای not not یا نقیض نقیض می باشد. همونطور که میدونین هر چیزی در Javascript از عدد گرفته یا آرایه یا ... شئ یا Object هستند. اگر ! رو قبل از یک Object قرار بدیم، اون رو تبدیل به true یا false میکنه.

شئ در چند صورت شرایط false بودن رو داره که عبارتند از 0 بودن یا null یا undefined و ...

اگر مثلا ! رو قبل از null استفاده کنیم، چون خود null یک مقدار False هست، پس true برگشت داده میشه و اگر یکبار دیگه ! استفاده کنیم، مقدار false برگشت داده خواهد شد. پس با استفاده همزمان از دو ! یعنی !! میتونیم false یا true بودن یک object در Javascript رو به راحتی بفهمیم.

برای مثال کد زیر رو در نظر بگیرید:

همونطور که میبینید میخوایم بفهمیم که مرورگر فعلی IE8 هست یا خیر. در اینجا در خط دوم از !! استفاده شده است یا true یا False بودن رو به درستی و بصورت واضح برای ما برگشت بده. اگر در مرورگری غیر از IE8 باشیم و از !! استفاده نکنیم، بصورت زیر میشه:

میبینید که مقدار null رو برمی گردونه ولی خیلی جواب خوبی نیست و ما در بعضی جاها به true یا False احتیاج داریم.

اگر قبل از کد بالا !! قرار بدیم، true یا false بودن به ما برگشت داده میشه:

به همین راحتی.

متخصص جاوا اسکریپت
با جاوا اسکریپت جادوگری کنید! آیا می دونید با زبان جاوااسکریپت می تونید، برای فرانت اند و بک اند وبسایت ها برنامه نویسی کنید؟ همینطور اپلیکیشن دسکتاپ و موبایل بسازید؟ اگر دوست داری اینکارها رو انجام بدی و React, ElectronJS, ReactNative, NodeJS,MongoDB و ... رو تو یه دوره یاد بگیری، متخصص جاوااسکریپت سون لرن رو حتما ببین : متخصص جاوا اسکریپت arrow_back
7Learn Experts
comment دیدگاه کاربران

add_circle ارسال دیدگاه

خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :