campaign-Ghorban-to-Ghadir

Object یا شئ در جاوا اسکریپت چیست؟visibility  
mode_comment   ۰

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت از آن دسته از زبان های برنامه نویسی است که همه چیز در آن به اشیا یا همان object ها بستگی دارد، در واقع شی در جاوا اسکریپت حرف اول را میزند. اگر قصد برنامه نویسی با استفاده از جاوا اسکریپت را دارید باید با شی در جاوا اسکریپت آشنا شوید. در این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره شی در جاوا اسکریپت صحبت کنیم.

انواع object در جاوا اسکریپت

به صورت کلی شی در جاوا اسکریپت را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

متغیرهای بولی در جاوا اسکریپت در واقع یک شی در جاوا اسکریپت هستند، به صورت کلی تمامی داده های اولیه از جمله متغیرهای بولی، متغیرهای عددی، متغیرهای رشته ای و ... یک شی در جاوا اسکریپت محسوب می شوند. متغیر تاریخ همواره یک شی است، متغیرهای ریاضی یا همان Math در جاوا اسکریپت یک شی به شمار می آیند، regular expression همواره یک شی هستند، آرایه ها شی محسوب می شوند، توابع یک شی در جاوا اسکریپت هستند، خود Object ها یک شی در جاوا اسکریپت محسوب می شوند.

 شی در جاوا اسکریپت

یک مثال از تعریف شی در جاوا اسکریپت

اگر قصد دارید با تعریف یک شی در جاوا اسکریپت آشنا شوید، بهتر است مثال زیر را در نظر بگیرید:

اشیا را نیز می توان به عنوان متغیر در جاوا اسکریپت در نظر گرفت، با این تفاوت که شی می تواند چندین مقدار را در خود نگه دارد و مقادیر را به صورت جفت های name: value نوشته می شود. یا به عنوان مثالی دیگر قطعه کد زیر را در نظر بگیرید:

 شی در جاوا اسکریپت

Property های یک شی در جاوا اسکریپت

یک شی می تواند چندین خواص یا property داشته باشد، در واقع این خواص، خاصیت هایی هستند که به یک شی متصل شده اند و شما با استفاده از این اشیا می توانید به همین خواص دسترسی داشته باشید. برای دسترسی به خواص یک شی در زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت چند روش وجود دارد که در ادامه برخی از این روش ها را بیان می کنیم.

یکی از این روش ها دسترسی به خواص یک شی از طریق دات یا همان نقطه می باشد، برای این کار می توان دستور زیر را در نظر گرفت:

به عنوان مثال person.age

روش دیگر برای این کار استفاده از براکت می باشد، برای انجام این کار دستور زیر را در نظر بگیرید:

به عنوان یک مثال از این دستور person[ “age”] را در نظر گرفت.

روش آخر برای دسترسی به یک خاصیت از طریق یک شی در جاوا اسکریپت می توان دستور زیر را در نظر گرفت:

برای یک مثال از این دستور می توان مثال زیر را در نظر گرفت:

 شی در جاوا اسکریپت

استفاده از حلقه ها برای مشخصات یک شی در جاوا اسکریپت

یکی دیگر از خصوصیت های فوق العاده ای که یک شی در جاوا اسکریپت دارد این است که می توانید یک شی را مشخص کنید و تمامی Property های آن را از طریق یک حلقه فور بدست بیاورید. ساختار نگارشی این دستور به شکل زیر می باشد:

این کد به ازای هر خاصیتی که که در شی باشد یک بار اجرا می شود و شما می توانید به این خاصیت دسترسی داشته باشید، برای این که بهتر با این مفهوم آشنا شوید می توانید مثال زیر را در نظر بگیرید:

 شی در جاوا اسکریپت

افزودن و حذف یک شی در جاوا اسکریپت

اگر قصد اضافه کردن یک ویژگی و خاصیت جدید به شی خود را دارید می توانید به صورت زیر این کار را انجام دهید، فرض کنید شی person را دارید:

اگر قصد دارید یک ویژگی و خاصیت را از مجموعه خاصیت های یک شی حذف کنید نیز می توانید به صورت زیر این کار را انجام دهید:

 شی در جاوا اسکریپت

چگونه یک شی در جاوا اسکریپت بسازیم؟

یکی از برترین ویژگی های جاوا است که می توانی یک شی برای خود بسازید و از آن استفاده کنید، راه های گوناگونی برای ساخت یک شی در جاوا اسکریپت وجود دارد که در ادامه این مطلب سه مورد از آن ها را بررسی خواهیم کرد:

یکی از روش های ایجاد یک شی در جاوا اسکریپت استفاده از object literal برای این کار است، روش دیگر استفاده از کلید واژه new است و روش آخر نیز استفاده از کانستراکتور می باشد. استفاده از object literal برای ساخت یک شی جدید به صورت زیر است:

حال برای ایجاد یک شی با استفاده از کلید واژه new  نیز به طریق زیر عمل می کنیم:

در واقع دو روش گفته شده هر دو یک کار خاص را انجام می دهند و فقط نحوه انجام آن ها متفاوت می باشد.

 شی در جاوا اسکریپت

ساخت شی در جاوا اسکریپت با استفاده از object constructor

در دو روشی که قبلا گفتیم شما فقط می توانید هر دفعه یک شی بسازید ولی در این روش یاد می گیرید که با ساخت یک object type اشیا بسیار زیادی را بسازید.

متخصص جاوا اسکریپت
با جاوا اسکریپت جادوگری کنید! آیا می دونید با زبان جاوااسکریپت می تونید، برای فرانت اند و بک اند وبسایت ها برنامه نویسی کنید؟ همینطور اپلیکیشن دسکتاپ و موبایل بسازید؟ اگر دوست داری اینکارها رو انجام بدی و React, ElectronJS, ReactNative, NodeJS,MongoDB و ... رو تو یه دوره یاد بگیری، متخصص جاوااسکریپت سون لرن رو حتما ببین : متخصص جاوا اسکریپت arrow_back
7Learn Experts
comment دیدگاه کاربران

add_circle ارسال دیدگاه

خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :