ممکنه شما نیاز به jQuery نداشته باشید (قسمت 21)

- visibility ۰ mode_comment

در این مطلب با ادامه مطالب مربوط با کدهای جایگزین برای jQuery در خدمتتون هستم و امیدوارم که بدردتون بخوره. Javascript-vs-jquery

موضوع 5 : امکانات دیگر

مورد 6 : استفاده از Is Array

اگر بخوایم در jQuery از Is Array استفاده کنیم، بصورت زیر عمل میکنیم:

در jQuery که به راحتی میتونین این کار رو انجام بدین. اگه بخواید متوجه بشید که یک متغییر آرایه هست یا خیر میتونین از این متد استفاده کنید. در اینجا از متد isArray استفاده شده.

حالا همین کار رو اگر بخواید با Javascript خالص انجام بدین بصورت زیر خواهد بود:

برای IE8 به بالا:

میبینید که در Javascript به راحتی میتونین این کار رو انجام بدین. با استفاده از کد بالا میتونین به هدف مورد نظر دسترسی پیدا کنید. در ابتدا یک تابع بنام isArray ساختیم و یک ورودی برای اون انتخاب کردیم. خروجی این تابع مشخص میکنه که این ورودی آرایه هست یا خیر.

برای IE9 به بالا:

میبینید که در مرورگر ie9 به بالا راحتتر میتونین به این مورد دسترسی پیدا کنید. در اینجا از متد isArray استفاده شده که یکی از متدهای از قبل تعریف شده در مرورگر هست و میتونین از اون استفاده کنید.

مورد 7 : استفاده از Map

اگر بخوایم در jQuery از Map استفاده کنیم، بصورت زیر عمل میکنیم:

میبینید که در بالا براحتی از متد map استفاده شده و بعنوان ورودی اول آرایه مورد نظر رو قرار دادیم و بعنوان ورودی دوم تابع مورد نظر رو قرار میدیم. این تابع به ازای هر عضو آرایه یک بار فراخوانی میشه و در بار فراخوانی مقدار و ایندکس اون عضو در دسترس خواهد بود.

حالا همین کار رو اگر بخواید با Javascript خالص انجام بدین بصورت زیر خواهد بود:

برای IE8 به بالا:

میبینید که در Javascript نیز میتونین چنین کاری رو شبیه سازی کنید و از اون استفاده کنید. در بالا در ابتدا یک تابع بنام map تعریف شده و میتونین از اون در هر جا که بخاید استفاده کنید. درون این تابع یک حلقه قرار داده شده و آرایه رو مورد پیمایش قرار میده.

برای IE9 به بالا:

میبینید که در مرورگر ie9 به بالا راحتتر میتونین به این مورد دسترسی پیدا کنید. در اینجا از متد map استفاده شده که یکی از متدهای از قبل تعریف شده در مرورگر هست و میتونین از اون استفاده کنید.

مورد 8 : استفاده از Now

اگر بخوایم در jQuery از Now استفاده کنیم، بصورت زیر عمل میکنیم:

میبینید که در بالا براحتی از متد now استفاده شده و اطلاعاتی در مورد زمان کنونی رو به ما میده.

حالا همین کار رو اگر بخواید با Javascript خالص انجام بدین بصورت زیر خواهد بود:

برای IE8 به بالا:

میبینید که در Javascript نیز میتونین چنین کاری رو شبیه سازی کنید و از اون استفاده کنید. در بالا در ابتدا یک نمونه جدید از شی Date ساختیم و در مرحله بعد از متد getTime این نمونه استفاده کردیم تا به این هدف دسترسی داشته باشیم.

برای IE9 به بالا:

میبینید که در مرورگر ie9 به بالا راحتتر میتونین به این مورد دسترسی پیدا کنید. در اینجا از متد now استفاده شده که یکی از متدهای از قبل تعریف شده در مرورگر هست و میتونین از اون استفاده کنید.

امیدوارم که از این مطلب خوشتون اومده باشه.

موفق و سربلند باشید.

یا علی

Source

comment دیدگاه کاربران

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.