ممکنه شما نیاز به jQuery نداشته باشید (قسمت 1)

- visibility ۰ mode_comment

jQuery و امکانات اون بسیار عالی هستند و برای توسعه دادن و سرعت دادن به کارتون میتونین از اون استفاده کنید. زمانی که شما دارید یک برنامه یا سایت رو طراحی میکنید، بیشتر مواقع مجبورید که jQuery رو اضافه کنید. همونطور که میدونید jQuery شامل کدهای زیادی هست و بالاخره مدت زمانی هم برای دانلود شدن لازم داره. اینم در نظر بگیرید که نسخه 1 که مرورگرهای قدیمی رو تحت پوشش قرار میده حجمش بیشتر از نسخه 2 هست. اول با توجه به اینکه میزان استفاده از IE 6 و 7 و 8 کم شده بهتون پیشنهاد میکنم که از نسخه 2 مربوط به jQuery استفاده کنید.Javascript-vs-jquery

با همه این تفاسیر گاهی اوقات پیش میاد که ما به یک یا چند متد از jQuery بیشتر نیاز نداریم و در اون مواقع مجبوریم که کل فایل رو Include کنیم. در اینجا هست که میتونیم از قطعه کدهایی که تهیه و تعبیه شده اند استفاده کنیم. در این مطلب و مطالب بعدی تعدادی متد متداول و پرکاربرد jQuery که بیشتر ازشون استفاده میکنیم رو بصورت کد Javascript براتون قرار میدم و شما میتونین با استفاده از همین چند خط کارتون رو راه بندازید و دیگه لازم نیست که کل jQuery رو به سایتتون اضافه کنید.

موضوع 1 : Ajax

مورد 1 : دریافت اطلاعات فایل JSON

اگه بخواید با استفاده از jQuery این کارو انجام بدین بصورت زیر خواهد بود:

میبینید که خیلی ساده و شیک هست، اما در نظر بگیرید که باید کل فایل jQuery رو بخاطر اون include کنیم.

معادل این کد رو در زیر براتون قرار میدم. منتها با توجه به نسخه IE که قصد دارید سایتتون از اون پشتیبانی کنه. من در مواردی که قرار میدم در صورت امکان و موجود بودن برای IE8+ و IE9+ و IE10+ کدهاشو قرار میدم و توضیحات مختصری در مورد اونا براتون بیان میکنم.

برای IE8 به بالا:

میبینید که در ابتدا با استفاده از عملگر new یک نمونه از شئ XMLHttpRequest ساخته شده. بعد از اون با استفاده از متد open فایل JSON بصورت GET دریافت شده است. اگه درخواست با موفقیت انجام بشه کدهایی که در قسمت Success هستند اجرا میشن و اگر با ارور همراه باشه کدهایی که در قسمت Error وجود دارن اجرا میشن. در آخر هم مقدار متغیر request رو برابر با null قرار دادیم تا مشکلی پیش نیاد. شما با استفاده از تکه کد بالا میتونین کاری که کد معادل در jQuery انجام میده رو انجام بدین، بدون اینکه نیاز به Include کردن jQuery باشه!

برای IE9 به بالا:

میبینید که شباهت هایی بین دو کد بالا وجود دارد ولی در هر حال با یکدیگر متفاوت هستند. اگه میخاید سایتتون IE8 رو پشتیبانی نکنه میتونین از قطعه کد بالا استفاده کنید. این کد بالا یک امکان دیگه به ما میده و این است که مشخص میکنه که چه نوع اروری صورت گرفته. همونطور که در بالا میبینید دو نوع ارور ممکنه که رخ بده، یکی اینکه به سرور مورد نظر وصل بشه و با یک خطا مواجه بشه و دیگری اینکه کلا ارتباطی برقرار نشه. برای هر کدوم از این موارد میتونین کدهای خاصی رو اجرا کنید و پیامهای مربوطه رو به کاربران نمایش بدین.

برای IE10 به بالا:

میبینید که تفاوت چندانی با کد قبلی نداره. تفاوت در این هست که درون رویداد onload بجای استفاده از متغیر request از عملگر this استفاده کرده و کد رو بهینه تر و پیشرفته تر کرده. بقیه موارد و توضیحات شبیه و یکسان هستند.

امیدوارم که از این مطلب خوشتون اومده باشه.

موفق و سربلند باشید.

یا علی

Source

comment دیدگاه کاربران

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.