نکته هایی برای داشتن رابط کاربری (User Interface ) بهتر ( قسمت دوم )

- visibility ۲ mode_comment

اگر خاطرتون باشه در قسمت قبل 5 تا از نکات در مورد رابط کاربری رو خدمتتون عرض کردم و در این مطلب هم میخوام 5 نکته دیگر رو به نکات قبلی اضافه کنم.

نکته 6 : استفاده از استایلهای مشخص بجای رنگارنگ کردن صفحه

شما با استفاده از رنگ ، عمق و Contrast میتونین بعضی از نقاط سایتتون رو متمایز کنید و اونا رو در چشم کاربراتون مهم تر نشون بدین. با استفاده از رنگ ها میتونین ذهن کاربرانتون رو راهنمایی کنید و به سمتی که میخواید هدایت کنید. حالا فرض کنید یک سری قسمت های مختلف تو سایت وجود دارن. مثلا متن عادی ، متن ویژه ، لینک ، دکمه و هزاران المنت دیگه که میتونن وجود داشته باشن. اگر برای دکمه یک استایل مشخص رو قرار بدین و این استایل رو برای دکمه هایی که کار مشابه همین دکمه رو انجام میدن نیز اعمال کنید ، ذهن کاربر شرطی میشه و با ساختار سایت شما آشنا میشه و گیج شدن تو کارش نیست و راحت میتونه با سایت شما ارتباط برقرار کنه. پس نتیجه میگیریم برای چیزایی که کار مشابهی انجام میدن و هدف مشخصی دارن ، یک استایل مشخص قرار بدیم.plasticbionic

نکته 7 : بجای یکسان نشان دادن انتخاب های مشابه ، یکی را توصیه کنید

بسیاز در سایت های مختلف پیش اومده و پیش میاد که باید یک سری بسته رو برای فروش بزارن و مشتری باید یکی از اونارو بخره و استفاده کنه. فرض کنید من که صاحب سایت هستم ، 4 تا محصولم رو میخوام بفروشم. حالا اگر بیام و اونارو یکسان نشون بدم ، کاربر یا باید خودش خیلی کاربلد باشه که یکی رو انتخاب کنه و یا اینکه خیلی تحقیق کنه تا بفهمه کدوم محصول ، ارزش خرید بیشتری داره. حالا فرض کنید بجای اینکه 4 محصول رو یکسان نشون بدم ، یکی از اونا که بنظر من بهترین مورد هست و با توجه به تجربه و خریدهای مشتریان قبلی بهترین بوده رو متفاوت نشون بدم و اون رو Bold کنم. با اینکار خیلی به مشتریان سایت خودم کمک کردم و قدمی برای کمک کردن به اونا برداشتم ، مشتریان هم از این عمل من راضی و خوشنود خواهند بود. این نکته رو در بیشتر سایتهایی که چند محصول رو برای فروش قرار دادن حتما دیدین و یکی از محصولات برجسته تر از بقیه هست. به شما هم پیشنهاد میکنم از این مورد غافل نشید.

idea007

نکته 8 : استفاده از قابلیت Undo بجای درخواست تایید گرفتن از کاربر

حتما براتون پیش اومده که بخواین در جایی تغییری ایجاد کنید و یک پیغام نمایش داده شده که از کاری که میخواید بکنید ، مطمئن هستین یا خیر. اگر بله رو انتخاب کنید ، کار مورد نظر انجام میشه و شاید دیگه قابل برگشت نباشه و اگر خیر رو انتخاب کنید ، عملیات لغو میشه. حالا من رو کاربر یک سایت فرض کنید و من الان میخوام 10 تا عملیات در سایت انجام بدم. اگر قرار باشه برای هر عملیات 1 بار ازم درخواست تایید بشه و با هر بار تایید هم قابلیت برگشت وجود نداشته باشه ، دو حالت برام پیش میاد. اگر به اون سایت نیاز همیشگی نداشته باشم ، که به سایته میگم برو به درک و بیخیالش میشم و یا اینکه اگر به اون سایته نیاز همیشگی داشته باشم و مجبور باشم که ازش استفاده کنم ( مثل سایت دانشگاهی و ... ) ، در هر بار استفاده از سایت یک سری بد و بیراه به کسی که سایت رو درست کرده میدم. پس سعی کنید تا جایی که امکانش هست بجای درخواست تایید گرفتن از کاربران سایتتون ، قابلیت بازگشت ( Undo ) رو قرار بدین. فرض کنید در فتوشاپ ویژگی Undo وجود نداشت و برای هر تغییر ، کاربر باید اونو تایید میکرد ، تصور کنید! جهنمی میشد برای خودش!!

idea008

نکته 9 : کاربران هدف خود رو بیان کنید بجای اینکه همه افراد رو هدف قرار بدین

خیلی سایت ها هستن که مختص همه افراد نیستن و خیلی از محصولات هستن که بدرد همه افراد نمیخوره. پس باید سعی کرد هر چیزی رو تا جایی که امکانش هست به کسی که بهش نیاز داره نشون داد. با اینکار شاید تعداد افرادی که هدف قرار میگیرن کمتر میشه ولی باید اینو در نظر داشته باشین که احتمال مقبول شدن محصول شما توسط اون افراد کم خیلی بیشتر خواهد شد وشما بیشتر به هدفتون دست پیدا میکنید. مثلا فرض کنید یک کتاب سیاسی محصول سایت شما باشه ، اون رو به دانشجویان علوم سیاسی نشون بدین بیشتر علاقه نشون میدن یا به دانشجویان علوم ریاضی؟!!! پس سعی کنید افرادی که سایت شما و محصولاتتون بیشتر بدردتشون میخوره رو مشخص کنید. دیگه اگه یه کاربر وارد شد ، از همون اول میفهمه این محصوله بدردش نمیخوره و وقتش تلف نمیشه ولی اگر اینکارو نکرده باشین ، آخر مطلب که برسه یه بد و بیراه بارتون میکنه!!

idea009

نکته 10 : استفاده از پیامهای مطمئن و محکم بجای پیامهای غیر قطعی

فرض کنید شما میخواید یک پیغام یا محصول یا هر چیز دیگه رو در معرض دید کاربرانتون قرار بدین. حالا این پیام رو با اعتماد بنفس بیان کنید بهتر روی کاربر تاثیر میزاره یا با شک و دو دلی؟!

فرض کنید من میخوام یک محصولم رو بفروشم. حالا دو راه دارم یا بیام با اعتماد بنفس در موردش توضیح بدم و بگم استفاده کنید و پشیمون نمیشید و یا اینکه بگم ممکنه که خوب باشه و شاید کارتون رو راه بندازه ، اگر دوست دارید میتونین از اون استفاده کنید. معلومه هر چی با اعتماد بنفس بالاتری برای کاربر مسائل رو بیان کنید ، تأثیری که پیامتون داره بیشتر خواهد بود. پس سعی کنید از هر کلمه ای در پیاماتون استفاده نکنید و با اطمینان بالا Call to action خودتون رو قرار بدین.idea010

در قسمتهای بعدی نکات بیشتری رو براتون بیان میکنم.

امیدوارم بدردتون بخوره.

موفق باشید. یا علی

Source

comment دیدگاه کاربران

سلام
ممنون، مطالبتون عالی بودن و هستن، مخصوصا با قسمت undo خیلی موافقم.

برای قسمت طراحی و استفاده از رنگ ها میتونین مطالبی معرفی کنید؟

محمد اسفندیاری

سلام خواهش میکنم
در آینده مطالب مختلفی قرار خواهد گرفت
موفق باشید

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.