آموزش استفاده از Markdown برای نوشتن محتوا (جلسه 1) - مقدمه

- visibility ۰ mode_comment

Markdown

Markdown یک زبان نشانه گذاری سبک با فرمت متنی ساده هست که به HTML و تعدادی فرمت دیگه تبدیل میشه و کار شما رو راحت میکنه. Markdown بیشتر در Github درون فایل Readme و همچنین در بخش نظرات سایتها و ادیتورهایی که Rich text هست، استفاده میشه. هر طراح و توسعه وبی باید با Markdown آشنایی داشته باشه و بتونه از اون استفاده کنه. فرض کنید شما یک سایتی دارید که باید اون رو مدیریت کنید و برای اون محتوا قرار بدین. این کار قبلا با صفحات HTML استاتیک انجام میشد و هر صفحه جدیدی که میخاستیم قرار بدیم، باید یک فایل HTML جداگونه برای اون تهیه میکردیم و قرار میدادیم. بعد از اونکه سایتها داینامیک و پویا شدن، ادیتورهایی تهیه شدن که مدیران سایت بتونن به راحتی محتوای مورد نظرشون رو برای صفحه مورد نظر قرار بدن.

به احتمال زیاد با کلمه WYSIWYG برخورد داشتین. این کلمه مخفف what you see is what you get هست و به معنای اینه که هر چیزی که همین لحظه در ادیتور تایپ میکنید و میبینید، در خروجی و صفحه وبسایت نیز بهمین صورت نمایش داده میشه. ادیتورهای زیادی بر این اساس پایه گذاری شدن و خیلی از سایتها و CMS ها هم از اونا استفاده میکنن. ckeditor و tinymce و wysiwyg-editor مثالهایی از این نوع ادیتورها هستن. یکی از معایب این ادیتورها این بود که زمانی که خروجی رو بصورت متنی میدیم، خیلی شلوغ و نامرتب هست و خوب نمیشه با اون کار کرد.

Markdown یک راه بهتر برای نوشتن HTML هست. خیلی راحت و سریع میتونین با Markdown کار کنید و به راحتی به HTML و فرمتهای دیگه تبدیل میشه. اگر با سایتهای Github و Stackoverflow و خیلی سایتهای دیگه که توسعه دهندگان وب با اونا سر و کار دارن، همه کارهاشونو با همین Markdown انجام میدن. کار کردن با Markdown خیلی ساده هست و با سرعت میتونین محتوای مورد نظرتون رو قرار بدین.

استفاده از Markdown کارها رو سریعتر میکنه و باعث میشه که کمتر خطا پیش بیاد و خروجی معتبر و Valid برای XHTML رو در اختیارمون قرار میده. شما میتونین با رعایت اصول و قواعد و نشانه گذاری های ساده، بیشتر المنتهای HTML رو بوجود بیارید.

مطالعه Markdown نیاز به پیش نیاز خاصی نداره ولی اگر با HTML آشنایی داشته باشید، خیلی بهتر مطالب رو خواهید فهمید و میتونین راحتتر با اون کار کنید.

در جلسات بعدی بیشتر در مورد Markdown صحبت میکنیم و روش استفاده از اون رو توضیح میدیم و همه چیز رو قدم به قدم به شما آموزش میدیم تا شما رو با این زبان ساده و مهم آشنا کنیم.

امیدوارم از این جلسه خوشتون اومده باشه.

موفق باشید

یا علی

comment دیدگاه کاربران

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.