ترفندهای پیشرفته jQuery (قسمت 49)

- visibility ٠ mode_comment

در این قسمت با ادامه ترفندهای پیشرفته jQuery در خدمت شما هستیم. jquery trickshot

موضوع پنجم : استفاده از پلاگینها

ترفند 87 : الگو قرار دادن برای فیلدهای input

شاید شما قصد داشته باشید که کاربر بتونه الگو و کاراکترهای خاصی رو فقط در input وارد کنه. در اینجا یک پلاگین بنام Input Mask معرفی میکنیم که این کار رو براحتی برامون انجام میده. پشتیبانی این ابزار از مرورگرها هم خوبه.

در ابتدا باید این ابزار رو include کنید:

کدهای HTML:

تعدادی input اضافه میکنیم تا الگوها رو بر روی اونا انجام بدیم:

کدهای JS:

میبینید که در ابتدا هر کدوم از input هارو انتخاب کردیم و بعد از اون متد mask رو براشون فراخوانی کردیم. درون این متد میتونیم الگوی مورد نظرمون رو قرار بدیم. همونطور که میبینید درون الگوها عدد 9 قرار داده شده که به معنای اینه که بجای این کارکتر اعداد 0 تا 9 مجاز هستند که قرار بگیرن. کلا سه کاراکتر میتونه در الگو قرار بگیره:

  • 9 : بمعنای کاراکترهای عددی هست ( 0 - 9 )
  • a : بمعنای حروف هستند ( A-Z,a-z )
  • * : ترکیب دو مورد بالا ( A-Z,a-z,0-9 )

بهمین راحتی.

حالا اگر خروجی رو ببینید الگو رو خواهید دید و میبینید که اگه کاراکتری خارج از الگو وارد کنید ، هیچ عکس العملی نشون داده نمیشه.

همچنین میتونین الگوی دلخواه خودتون رو بسازید. مثلا فرض کنید که میخاهیم یک الگو برای رنگهای هگزادسیمال بسازیم. برای اینکار از متد definitions استفاده میکنیم:

برای استفاده از این الگو باید بصورت زیر عمل کنید:

حالا اگر خروجی رو ببینید جز حروفهایی که در رنگ کاربرد داره چیز دیگه ای نمیتونید وارد کنید. شما میتونین پیام مناسبی رو برای کاربران در مواقعی که اشتباه میکنن بزارید.

اگر خروجی رو دقت کرده باشید وقتی که روی input فوکوس میکنید الگو براتون نمایش داده میشه و بجای هر کاراکتر یک underline قرار گرفته. شما میتونین بجای Underline هر کاراکتر دیگه ای رو بزارید. من در اینجا * رو جایگزین میکنم:

حالا اگر خروجی رو ببینید بجای underline ، * قرار گرفته.

اگر قصد داشته باشید که زمانی که کاربر الگو رو به درستی به اتمام رسوند یک کد خاص اجرا بشه میتونید به روش زیر اینکارو انجام بدین:

اگر بخواید قسمتی از الگوتون رو اختیاری بزارید و پر کردن اون اجباری نباشه میتونین از علامت سوال استفاده کنید. هر چیزی که بعد از علامت سوال بیاد اختیاری در نظر گرفته میشه:

با استفاده از این ابزار میتونین کاری کنید که اطلاعاتی که کاربران وارد میکنن از الگوی خاصی پیروی کنه.

امیدوارم از این مطلب خوشتون اومده باشه.

موفق و پیروز باشید

یا علی

Source

comment دیدگاه کاربران

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.