ترفندهای پیشرفته jQuery (قسمت 46)

- visibility ٠ mode_comment

در این قسمت با ادامه ترفندهای پیشرفته jQuery در خدمت شما هستیم. jquery trickshot

موضوع پنجم : استفاده از پلاگینها

ترفند 83 : دستکاری در History مرورگرها

خصوصیت جدید دیگه ای که مرورگرها در اختیار ما قرار میدن History API هست که میتونین با استفاده از اون URL رو تغییر بدین و اونو در History ثبت کنید و بشه در اونا جابجا شد. در اینجا روش کار با اون با استفاده از ابزار History.js بیان میشه.

در ابتدا این ابزار رو include میکنیم:

کدهای HTML:

میبینید که لینکهایی قرار گرفته و با کلیک بر روی اونا میخایم این موارد در History ذخیره بشن و با کلیک بر روی دکمه های Back و Forward مرورگر بین اونا جابجا بشیم. در پاراگراف آخری هم که اضافه کردیم قصد داریم که پیامهای متناسب با هر رفت و آمدی رو چاپ کنیم.

کدهای JS:

در ابتدا متغیرهایی رو تعریف میکنیم:

حالا یک آرایه سه عضوی تعریف میکنیم که پیغامهای هر صفحه رو درون خودش قرار داده:

حالا برای رویداد کلیک لینکها کدهایی رو قرار میدیم:

با کلیک بر روی هر لینک در ابتدا index اون با استفاده از متد index ذخیره میشه. بعد از اون با استفاده از متد pushState یک عضو به History اضافه میکنیم. میبینید که این متد سه مقدار رو دریافت میکنه. مقدار اول مربوط به متن و اطلاعات اون صفحه هست که درون ویژگی text قرار میگیره. عنوان هر صفحه هم درون پارامتر دوم قرار میدیم و URL اون هم در پارامتر سوم. در آخر هم با استفاده از متد preventDefault کاری کردیم که با کلیک بر روی لینک صفحه به Href مورد نظر نره.

حالا برای هر تغییر حالت History یک رویداد تعریف میکنیم:

میبینید که برای statechange تعریف کردیم و در هر تغییر متن مورد نظر اون حالت درون پاراگرافی که قرار دادیم قرار میگیره. با استفاده از این ابزار میتونین بصورت بهتر و سریعتر با Ajax و ... کار کنید و صفحه سایت خودتون رو بروزرسانی کنید و کاری کنید که نیازی به بارگذاری مجدد صفحه نباشه.

امیدوارم از این مطلب خوشتون اومده باشه.

موفق و پیروز باشید

یا علی

Source

comment دیدگاه کاربران

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.