ترفندهای پیشرفته jQuery (قسمت 39)

- visibility ٠ mode_comment

در این قسمت با ادامه ترفندهای پیشرفته jQuery در خدمت شما هستیم. jquery trickshot

موضوع پنجم : استفاده از پلاگینها

ترفند 71 : jQuery و کوکی ها

کوکی ها روش قدیمی و تست شده ای برای ذخیره کردن میزان کمی از اطلاعات در مرورگر کاربران هست. این کوکی ها و اطلاعات درونشون همراه با درخواست مرورگر برای سایت مورد نظر فرستاده میشه و باعث میشه که اطلاعاتش سمت سرور مورد نظر قابل مشاهده باشه و سرور بتونه از اونا استفاده کنه و با توجه به اونا تصمیم گیری کنه. کوکی ها نسبت به دیگر روشهای ذخیره سازی سمت کاربر مانند indexedDB و local storage و ... مزیتهایی داره که نمیشه از اونا چشم پوشی کرد.

تنها مشکلی که اینجا پیش میاد اینه که خواندن و نوشتن و کارکردن با کوکی ها در Javascript خیلی خوشایند و ساده نیست و دردسر داره. با این وجود ابزارهای زیادی برای ساده کردن کار با اونا بوجود اومده که یکی از معروف ترین اونا jQuery.Cookie هست.

مرورگرهایی که از این پلاگین پشتیبانی میکنن:jquery-cookie

برای استفاده از این پلاگین باید اونو در صفحه include کنیم:

بعد از این کار شما میتونین به سادگی کارای مربوط به کوکی ها رو انجام بدین.

ساخت کوکی:

ساخت کوکی با تاریخ انقضاء هفت روز:

با استفاده از ویژگی expires میتونین برای کوکی های خودتون طول عمر قرار بدین و مشخص کنید که تا چه زمانی در مرورگر کاربر قرار داشته باشن. مقداری که میتونه قبول کنه عدد هستن و واحدشون هم روز هست. این مدت زمان از زمانی که کوکی ساخته شده محاسبه میشود. اگر اینکار انجام نشه و expires مشخص نکنید کوکی هاتون تا زمانی که کاربر مرورگر رو نبسته معتبر هستند و شبیه به Session خواهند بود.

ساخت کوکی انقضاء دار که در همه صفحات سایت کاربرد داشته باشه:

با استفاده از ویژگی path میتونین مسیری که کوکی بر روی اونا معتبر هست رو مشخص کنید. بصورت پیش فرض مسیری که کوکی پشتیبانی میشه همون مسیر صفحه ای هست که کوکی در اونجا ساخته شده است. با قرار دادن / به عنوان مقدار این ویژگی میتونین کاری کنید که کوکی برای کل مسیرهای سایت معتبر و قابل دسترس باشه.

خواندن کوکی:

خواندن تمامی کوکی های موجود:

حذف کوکی:

ساخت کوکی امن و Secure:

اگر مقدار ویژگی secure برابر با true باشه این کوکی فقط بر روی سایت با پروتکل https اجرا خواهد شد.

مقدار ویژگی بالا بصورت پیش فرض صفر هست.

با استفاده از ویژگی domain هم میتونین دامینی که کوکی بر روی اون اجرا میشه و معتبره رو مشخص کنید. بصورت پیش فرض مقدار این ویژگی همون دامینی هست که کوکی بر روی اون ساخته شده.

امیدوارم از این مطلب خوشتون اومده باشه.

موفق و پیروز باشید

یا علی

Source

comment دیدگاه کاربران

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.