ترفندهای پیشرفته jQuery (قسمت 37)

- visibility ٠ mode_comment

در این قسمت با ادامه ترفندهای پیشرفته jQuery در خدمت شما هستیم. jquery trickshot

موضوع پنجم : استفاده از پلاگینها

ترفند 69 : استفاده از ارث بری و کلاس ها در Javascript

Javascript یکی از زبانهایی هست که برای کسانی که با زبانهای دیگه مثل c و java و ... کار کردن یکم سخت و گیج کننده هست ، چون تجربیات متفاوتی در موارد مختلف با هم دارند. اما آیا شما میدونین که کتابخانه ها و ابزارهایی وجود داره که میتونین با استفاده از اونا از کلاسها ، ارث بری و ... رو به Javascript هم وارد کنید و اونو به یک زبان Object Oriented تبدیل کنید؟ در اینجا یک مثال از کتابخانه های موجود میزنم. این ابزار توسط سازنده jQuery انتشار داده شده.

بعد از اینکه این ابزار رو include کردید میتونین از کلاس و ارث بری بهره ببرین:

در ابتدا با استفاده از ارث بری یک کلاس از کلاس اصلی extend میکنیم:

اگر با شئ گرایی آشنا باشید کد بالا براتون قابل درکه. یک کلاس بنام Animal ساختیم و دو متد برای اون تعریف کردیم. متد init در ابتدا فراخوانی میشه و پارامتر name که ورودی هست رو درون متغیر و ویژگی name کلاس قرار میده. متد sound هم صدای اون نمونه رو شبیه سازی میکنه. به این صورت که با فراخوانی متد sound یک متن در Console نمایش داده میشه و صدای اون نمونه رو بهمراه نام اون چاپ میکنه.حالا میتونیم دو تا نمونه و حیوان از این کلاس extend کنیم:

میبینید که درون کلاسهای Cat و Dog متد پدر رو بازنویسی و Override کردیم. با استفاده از متد super میتونیم ویژگی های که از پدر و parent به ارث رسیده رو بازنویسی کنیم و اون چیزی که مد نظر خودمون هست رو قرار بدیم. در اینجا با استفاده از متد super اومدیم و صداهای اون نمونه ها رو مشخص کردیم که بهنگام فراخوانی نمایش داده بشن. حالا دو نمونه از کلاسها میسازیم:

در بالا پارامترهایی که در ورودی قرار دادیم جای name اون نمونه ها قرار میگیرن و در Console چاپ میشن.

حالا متد sound از این دو نمونه رو فراخوانی میکنیم:

متد sound باعث میشه که name و صدای مرتبط به اون نمونه در یک جمله قرار بگیرن و در Console چاپ بشن.

خروجی:

برنامه نویسی با استفاده از کلاس و ارث بری میتونه برای کسانی که با این نوع برنامه نویسی آشنا هستن مفید باشه. شما میتونین یک قدم فراتر برید و از کتابخانه هایی مثل Backbone.js استفاده کنید که به شما این قابلیت و قدرت رو میده که از MVC در سمت client بهره ببرید. MVC در Backbone به ترتیب مخفف Model ، View و Collection هست.

امیدوارم از این مطلب خوشتون اومده باشه.

موفق و پیروز باشید

یا علی

Source

comment دیدگاه کاربران

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.