ترفندهای پیشرفته jQuery (قسمت 24)

- visibility ٠ mode_comment

در این قسمت با ادامه ترفندهای پیشرفته jQuery در خدمت شما هستیم. jquery trickshot

موضوع چهارم : ماهر شدن در JQuery

ترفند 46 : برای استفاده دوباره کدهاتون رو بشکل پلاگین در بیارید

وفور پلاگینهای jQuery در دسترس باعث شده که این کتابخانه به بهترین کتابخانه Javascript تبدیل بشه. آیا شما مقداری کد JQuery دارید که اون رو بین پروژه های خودتون Copy و Paste میکنید؟ شما میتونین ساده تر از اون چیزی که فکرشو میکنید کدهاتون رو بشکل یک پلاگین در بیارید و در پروژه های مختلف ازش استفاده کنید. تنها کاری که باید بکنید اینه که یک تابع به شئ $.fn نسبت بدین.

در اینجا یک مثال زده میشه که در مورد با Placeholder هست که میخایم کاری کنیم که مرورگرهای قدیمی هم از Placeholder پشتیبانی کنن. توجه داشته باشید که تا زمانی که چیزی در Input نوشته نشده ، متن پیش فرض نمایش داده میشه.

کد HTML زیر رو در نظر بگیرید:

کدهای JS:

میبینید که در ابتدا یک function بنام placeholder به شئ $.fn نسبت دادیم.

در مرحله اول میایم و یک if تشکیل میدیم برای اینکه بفهمیم مرورگر فعلی از Placeholder پشتیبانی میکنه یا خیر. برای اینکار از دستور in استفاده میکنیم که خروجی اون یا true هست یا false. اگر مرورگر از placeholder پشتیبانی بکنه true میده و کدهای درون if اجرا میشه و return باعث میشه که کدهای بعدی اجرا نشن. اما اگر مرورگر قدیمی باشه ، برنامه کدهای بعد از if رو هم اجرا میکنه.

پلاگین در آخر بصورت بالا هست که در حالتهای focus و blur عکس العملهای خاصی از خودش نشون میده و باعث میشه که Placeholder شبیه سازی بشه. در تهیه پلاگینها بیشتر باید از ویژگی this استفاده کنید تا برای اون المنتی که فرستاده میشه تغییرات انجام بشه.

میبینید که در ابتدا از تابع each استفاده کردیم تا اگر پلاگین رو برای مجموعه ای از input ها فراخوانی کردیم ، بتونه بر روی هر یک از اونا اعمال بشه. در هر تکرار حلقه ، زمانی که بر روی input به هر طریقی فوکوس بشه ، اگر مقدار value در input با مقدار ویژگی Placeholder برابر باشه ، مقدار input خالی میشه.

همچنین زمانی که رویداد blur اتفاق میوفته ، اگر مقدار input خالی باشه ، همون عبارتی که در Placeholder وجود داره در Input قرار میگیره.

در آخر هم با استفاده از return this تغییرات اعمالی رو بر میگردونیم و اعمال میکنیم.

حالا برای اینکه از این پلاگین استفاده کنیم ، بصورت زیر عمل میکنیم:

اگر پلاگین رو بدرستی در پروژه هاتون انجام بدین ، کدهاتون منظم تر و بی نیازتر از هم میشن و مدیریت کردن اونا آسون تر میشه. با این کار میتونین از این پلاگین ها در پروژهای مختلفتون استفاده کنید و همچنین اونا رو برای بقیه و عموم به اشتراک بزارین. برای اینکه با پلاگین نویسی بیشتر آشنا بشید و اطلاعات بیشتری رو کسب کنید میتونین به این لینک سر بزنید.

امیدوارم از این مطلب خوشتون اومده باشه.

موفق و پیروز باشید

یا علی

Source

comment دیدگاه کاربران

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.