آیا می دانید میانگین رضایت دانشجویان سون لرن از دوره ها، بیش از 94% می باشد!

راهنمای htaccess (قسمت 4)

0 616 ۱۵ اسفند ۹۴

در این مطلب و مطالب بعدی میخام htaccess رو براتون توضیح بدم و شما رو با اون و کدهاش آشنا کنم.htaccess

ریدایرکت کردن

Redirect بما این امکان رو میده که کاربران سایت رو از بخش خاصی از سایت به آدرس دیگه ای در سایت دیگه انتقال بدیم. برای مثال فرض کنید شما آدرس سایتتون رو عوض کردید و میخاید که تمام کاربران قبلی خودتون رو که آدرس سایت قدیمی رو میزنن، به سایت جدید انتقال پیدا میکنن. با استفاده از این روش میتونین همه کاربران رو نگه دارید و به محتوای جدید برسونید.

برای راه اندازی و استفاده از redirect یک فایل .htaccess میسازیم و کدهای زیر رو درونش قرار میدیم:

قطعه کد بالا به Apache میگه که اگر یک کاربر یک سند که در دایرکتوری old_dir قرار داره رو درخواست کنه و بخواد اونو ببینه، بجاش به دایرکتوری new_dir منتقل بشو و فایل index.html رو باز کن.

شما در این مثال دیدید که دایرکتوری old_dir مسیری هست که کاربر درخواست داده و میخاد که اون رو مشاهده کنه، این مورد میتونه یک فایل یا دایرکتوری موجود در دامنه اصلی و قدیمی شما باشه. در این مثال old_dir مسیرش بصورت زیر هست:

/http://www.yourdomain.com/old_dir

همونطور که دیدید اون آدرسی که در قسمت آدرس قدیمی یا قبلی قرار داده شده یک آدرس نسبی یا relative هست و اون آدرس جدید که به اون انتقال داده میشیم، یک آدرس مطلق یا Absolute هست. این نکته خیلی مهمی هست که که تفاوت بین آدرس نسبی و مطلق رو بدونید و بدرستی از اونا استفاده کنید. این ندونستن میتونه در اکثر موارد باعث بروز اشکال بشه.

آدرس نسبی رو باید با در نظر گرفتن پوشه فعلی تفسیر کنیم. مثلا یک پوشه میریم عقب یا درون پوشه فعلی به یکی از زیرمجموعه ها میریم. اگر / در ابتدا باشه یعنی این دایرکتوری دقیقا در ریشه سایت قرار داره. اما در آدرس دهی مطلق اوضاع فرق میکنه و کل آدرس داده میشه و به این صورت هست که دامنه و دایرکتوری و ... بطور دقیق و کامل آورده میشه و کاربر با دیدن اون میتونه آدرس دقیق فایل رو متوجه بشه.

مثلا یک نمونه برای آدرس مطلق بصورت زیر هست:

میبینید که همه جزئیات آورده شده است.

مثالی برای آدرس دهی نسبی بصورت زیر هست:

این آدرس دایرکتوری با همون آدرس دایرکتوری بالایی دقیقا یکی هست. در ابتدا آدرس یک / وجود داره و به این معنی هست که این دایرکتوری مستقیما در ریشه سایت قرار دارد.

امیدوارم از این آموزش خوشتون اومده باشه.

موفق و پیروز باشید

یا علی

Source

:: مطالب جدید سون لرن را از طریق ایمیل دریافت کنید :

دیدگاه ها اولین دیدگاه این مطلب را ارسال کنید.

ارسال دیدگاه

ورود/عضویت سریع با اکانت فیسبوک/جیمیل شما

:: شما می توانید با استفاده از اکانت یاهو یا جیمیل خود به صورت کاملا امن، سریع و بدون نیاز به ورود اطلاعات عضو و وارد سایت شوید. در این صورت هیچ نیازی به ورود نام کاربری و رمز عبور خود نخواهید داشت و هویت شما از طریق ایمیلتان مورد تائید قرار می گیرد .
برای استفاده از این روش باید در اکانت گوگل(جیمیل) و یا یاهوی خود لاگین باشید .
عضویت/ ورود سریع با :
در حال اتصال ...

ورود به سایت

ورود سریع با :
در حال اتصال ...

جستجو در سون لرن

عبارت :
7LearnTelegram