راهنمای htaccess (قسمت 3)

- visibility ٠ mode_comment

در این مطلب و مطالب بعدی میخام htaccess رو براتون توضیح بدم و شما رو با اون و کدهاش آشنا کنم.htaccess

مدیریت بر روی صفحات ارور

ساختن صفحات ارور سفارشی کار خیلی مفید و کاربردی هست. این مورد به شما اجازه میده که پیامهای نمایش داده شده در زمان خطا رو به زیبایی به کاربرانتون نمایش بدین. برای مثال اگه یک آدرس بر روی سایت شما کار نکنه و به خطا برخورد کنه و یا اینکه کاربر عمدا یا سهوا آدرس URL رو اشتباه وارد کنه صفحه ارور 404 به کاربر نمایش داده میشه و عبارت 404 File not found نمایش داده میشه. این صفحه پیشفرض که نمایش داده میشه استایل خاصی نداره و خیلی بی روح هست، شما میتونین با استفاده از این روش صفحه ای با استایل زیبا رو جایگزین اون کنید و کاربران رو راهنمایی کنید. با راهنمایی کردن کاربران به برگشتن به هدف مورد نظر و همچنین توضیح مشکل بوجود اومده میتونین از خارج شدن کاربران از سایتتون بکاهید و اونا رو به صفحات دیگه راهنمایی کنید.

برای ساختن صفحات ارور سفارشی فایل .htaccess رو ساخته و محتویات زیر رو در اون قرار بدین:

قطعه کد بالا به Apache میگه که زمانی که ارور 404 File Not Found بوجود اومد، فایل /error_pages/404.html لود و نمایش داده بشه. در این مثال فرض میکنیم که یک فایل بنام 404.html ساختیم و اون رو در پوشه error_pages قرار دادیم و اونو در ریشه سایت قرار دادیم. پس آدرس مطلق یا Absolute این فایل بصورت زیر خواهد بود:

http://www.yourdomain.com/error_pages/404.html

فایل 404.html یک سند نرمال و معمولی HTML همانند بقیه فایلهای موجود در وبسایتتون هست و میتونین مشابه گذشته هر محتوا و کد HTML رو در اون قرار بدین. با این حال که میتونید هر چیزی رو قرار بدین، پیشنهاد میکنم که پیام File not found رو قرار بدین و یا بگونه ای دیگر این پیام رو به کاربر برسونید و اونو راهنمایی کنید.

برای قرار دادن صفحات دیگه و پشتیبانی کردن از ارورهای دیگه میتونین برای موارد زیر نیز همین کار رو انجام بدین:

  • خطای 401
  • خطای 403
  • خطای 500

درون فایل .htaccess کدهای زیر رو قرار بدین:

با استفاده از این کار میتونین پیامهای خطا رو مدیریت کنید و ظاهری کاربرپسندانه رو نمایش بدین. اما نکته مهمتر اینه که شما که مدیر سایت هستید ببینید چرا این ارور اتفاق افتاده و هر چه زودتر اون رو حل کنید. با استفاده از CGI Script بجای HTML میتونین ارورهای اتفاق افتاده رو در پایگاه داده ذخیره کنید و اونا رو حل کنید.

امیدوارم از این آموزش خوشتون اومده باشه.

موفق و پیروز باشید

یا علی

Source

comment دیدگاه کاربران

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.