راهنمای htaccess (قسمت 10)

- visibility ۰ mode_comment

در این مطلب و مطالب بعدی میخام htaccess رو براتون توضیح بدم و شما رو با اون و کدهاش آشنا کنم.htaccess

متوقف کردن Offline Browsers و Bad bots

Offline Browsers نرم افزارهایی هستند که وبسایت شما رو دانلود میکنن و همه محتوا و تصاویر و ... که داره رو دریافت میکنن و اونو بصورت فایلهای استاتیک ذخیره میکنن. هدف این کار بیشتر مواقع برای امنیت خطری نداره و شاید کاربران بخوان بدون اینکه به اینترنت دسترسی داشته باشن به محتوای وبسایت شما دسترسی داشته باشند. اما با اینکار ممکنه که خیلی از پهنای باند شما سر این قضیه تلف بشه و باید بابت اون هزینه بیشتری پرداخت کنید.

Bad bots اغلب و در بیشتر موارد به برنامه هایی گفته میشه که وارد وبسایت شما میشن و اونو مشاهده میکنن و یا شاید وارد source code سایت شما میشن و بدنبال سوراخهای امنیتی و یا آدرس ایمیل میگردن. بیشتر به همین صورته که ایمیل شما در پایگاه داده Spam ذخیره میشه و براتون ایمیلهایی از طرف اشخاص ناشناس فرستاده میشه. بیشتر این پایگاه داده ها یک Bot داره که سایتهای مختلف و زیادی رو زیر و رو میکنه تا ایمیلهای اونا رو جمع آوری کنه. این برنامه ها و Bot ها بیشتر مواقع از قوانین robot.txt هم تبعیت نمیکنن و به هر جایی سر میکشن.

در پایین یک مثال و کد کاربردی رو در اختیارتون قرار میدیم که میتونین با استفاده از اون بیشتر Bot ها و Ripper ها رو بلاک کنید و نزارید که اطلاعات سایت شما استفاده کنن.

برای اینکار یک فایل htaccess بسازید و کدهای زیر رو در اون قرار بدین:

در ابتدا باید ماژول mod_rewrite فعال باشه. در انتهای هر خط کلمه OR قرار گرفته و به معنی یا هست و بخاطر این اومده که چند مورد رو تحت پوشش قرار بده. در بالا User Agent های مختلفی رو وارد کردیم و این موارد بلاک میشن، اگر شما نرم افزار دیگه ای میشناسید میتونین User Agent اونا رو هم وارد کنید.

امیدوارم از این آموزش خوشتون اومده باشه.

موفق و پیروز باشید

یا علی

Source

comment دیدگاه کاربران

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.