ایجاد میانبر برای درج متن در Sublime Text

- visibility ٠ mode_comment

به نام خدا

با سلام خدمت همگی سون لرنی های عزیز.امیدوارم حالتون خوب باشه.امروز با یک آموزش مختصر و مفید همراهتون هستم. بین طراحان وب خیلی ها برای سرعت و راحتی بیشتر، از ادیتور Sublime Text استفاده میکنن که مطمئنا باید یا با اون کار کرده باشید یا با اسمش آشنا باشید.

create-shortcut

در تمام زبان های تحت وب کلمات کلیدی یا دستور هایی وجود داره که هنگام کدنویسی با اون زبان چندین بار اونهارو تایپ میکنید و تایپ خواهید کرد؛ شاید تایپ کردن بعضی از این کلمات یا دستور ها برای شما خسته کننده باشه یا بخواهید برای بالا بردن سرعت خودتون با یک میانبر اون کلمه رو تایپ کنید. خب ما در این آموزش میخواهیم که برای ST خودمون چند میانبر یا همون شورتکات ساده برای درج متن ایجاد کنیم.

دقت داشته باشید که برای ایجاد میانبر در ST، فرمان(command) های زیادی وجود داره که ما فقط از فرمان درج متن(insert_snippet) استفاده میکنیم.

خب ابتدا از منو بالا قسمت preferences روی دو گزینه ی key bindings کلیک کنید تا فایل میانبرهای پیشفرض و  میانبر های کاربر باز بشه. اگه نگاهی به میانبر های پیشفرض بندازید، میبینید که با فرمت JSON نوشته شدن.

خب حالا برای ایجاد میانبر برای خودتون، باید در فایل میانبرهای کاربر، ابتدا یک آرایه باز کنید و سپس با فرمت JSON به نوشتن میانبر های خودتون بپردازید.یعنی باید فایل شما چنین فرمتی داشته باشد:

خب تنها تغییراتی که شما باید برای ایجاد میانبر اعمال کنید، پارامتر های keys و contents میباشد. برای مثال من سه تا از دستور های زبان SASS رو به صورت میانبر در آوردم.به کد زیر توجه کنید.

info نکته :

بعد از نوشتن شورتکات ها، فایل رو ذخیره کنید.

همونطور که دیدید در پارامتر keys، ما کلید هارو با + از هم جدا میکنیم.در اینجا سه شورتکات تعریف کردیم که با زدن دکمه کنترل، شیفت و m ، دستور @mixin تایپ میشه و یا با زدن دکمه شیفت،الت و نقطه، دستور @include تایپ میشه.

دقت داشته باشید که میانبری که میخواین تعریف کنید قبلا تعریف نشده باشه. و نکته ی دیگه اینه که در هر شورتکات باید هم کلیدکنترلی(مثل شیفت، کنترل، الت)  و هم کلید کاربردی(مثل حروف انگلیسی، علامت ها، اعداد و f1، f2 و ..). وجود داشته باشد.

 

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشه؛

موفق باشید.

comment دیدگاه کاربران

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.