15 بررسی ضروری قبل از راه انداختن وبسایت (قسمت آخر)

- visibility ۲ mode_comment

در این مطلب با ادامه موارد بررسی قبل از راه انداختن وبسایت در خدمتتون هستم.04-01_launch_website_ld_img

مورد 13 : بهینه سازی

yahoo

شما قصد دارید که سایتتون رو به نحوی تنظیم کنید که در بهینه ترین حالت خودش باشه. شما باید اینکارو بعد از راه انداختن سایت و وقتی که سایت در حال پیشرفت هست اعمال کنید، اما شما میتونین قبل از راه انداختن وبسایت تعدادی از کارا رو برای بهینه سازی انجام بدین. مواردی نظیر:

  • کاهش درخواستهای HTTP
  •  استفاده از CSS Sprite هر جا که امکانش باشه
  • تصاویر رو برای وب بهینه سازی کنید
  • فشرده کردن فایلهای CSS و Javascript
  • و ...

با استفاده از این اعمال میتونین سرعت لود سایتتون رو بالاتر ببرید و منابع کمتری رو مصرف کنید.

علاوه بر این موارد، با توجه به سیستمی که استفاده میکنید امکانات و ابزارهایی وجود داره که میتونین با استفاده از اونا به بهینه بودن سایت خودتون کمک کنید. بعنوان مثال اگر شما از وردپرس استفاده میکنید، تکنیکهایی برای کش کردن و ... وجود داره که میتونین از اونا استفاده کنید. برای مطالعه بیشتر در این مورد به این لینک مراجعه کنید.

برای بهینه کردن سایت خودتون میتونین به لینکهای زیر هم سر بزنید:

مورد 14 : نسخه پشتیبان یا Backup

اگر وبسایت شما برای ذخیره اطلاعات از دیتابیس استفاده میکنه، که به احتمال زیاد هم همینطور هست، شما به یک استراتژی مناسب برای نسخه پشتیبان گرفتن از سایتتون نیاز دارید. این کار رو قبل از اینکه پشیمون بشید انجام بدید، چون ممکنه به دلیل یک خطا عمدی یا سهوی کل اطلاعات یا بخشی از اون رو از دست بدید!!

اگر شما از وردپرس استفاده میکنید میتونین از پلاگینهای در این رابطه مانند WordPress Database Backup استفاده کنید. با استفاده از ابزارهای این چنینی میتونین بصورت اتوماتیک از اطلاعات سایتتون نسخه پشتیبان تهیه کنید.

مورد 15 : تهیه استایل برای Print

اگر یکی از کاربران قصد داشته باشه که یکی از صفحات سایت شما رو پرینت کنه، فقط اطلاعات اصلی رو نیاز داره، نه اطلاعاتی که در هدر، فوتر، سایدبار و ... هستند. پس ایده خوبی هست که یک stylesheet مخصوص برای حالت پرینت تهیه کنیم. همچنین بعضی از المنتهایی که Float هستن بخوبی در حالت پرینت نمایش داده نمیشن، میتونین این موارد رو تصحیح کنید.

برای فهماندن به مرورگر که این استایل مخصوص پرینت هست و باید در زمان پرینت اعمال بشه، میتونین بصورت زیر عمل کنید:

میبینید که خاصیت media رو برابر با print قرار دادیم و اگر سایت ما در حالت پرینت قرار بگیره، بصورت اتوماتیک فایل print.css لود و اجرا میشه. برای مطالعه بیشتر در این زمینه به لینک زیر مراجعه کنید:

در این سری مطالب سعی شد که اصلی ترین مواردی که باید قبل از راه انداختن وبسایت بهشون دقت میکردین رو قرار دادیم. امیدوارم که این موارد تونسته باشه به شما کمک کنه.

امیدوارم از این مطلب خوشتون اومده باشه.

موفق و پیروز باشید

یا علی

Source

comment دیدگاه کاربران
حمید رضا مصطفی زاده

سلام
آقای اسفندیاری منظور از CSS Sprite چی هست؟
فشرده سازی هست؟

وحید صالحی

سلام لینک زیر رو مشاهده کنید.
css sprite

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.