بررسی مرورگرهای پر طرفدار اینترنت

- visibility ۱۰ mode_comment

برخی مواقع بهتر است ، با کمی صعه صدر و آرامش ، قضاوت صحیحی در مورد خود داشته باشیم . اینکه واقعا از کدام دسته ایم . حداقل در دنیای مرورگرها هستند بسیاری از کاربران که هنوز تکلیف خود را روشن نکره اند و نگاه درستی به بحث مرورگر ها به عنوان اصلی ترین دروازه ورود به شاهراه اینترنت ندارند . اگر اینطور است ، شاید این مطلب ، نکات مفیدی برای شما دربر داشته باشد . شاید بتواند قضاوت صحیحی در اختیار شما قرار دهد و اینکه سرانجام مسیر درستی در پیش پای شما قرار دهد . مسیری برای دستیابی امن تر و سریع تر به جهان وب و اینترنت . در حقیقت شاید شما نیز جزء آن دسته از کاربران اینترنت هستید که بدون توجه به ملزومات یک مرورگر خوب و سریع ، کار های روزمره خود را با دم دست ترین مرورگر انجام میدهد . یا اینکه شاید جزء آن دسته ای هستید که طرفدار پرو و پا قرص یک مرورگر خاص بوده و به هیچ روی حاضر به شنیدن و دیدن نقاط قوت رقبا نیستید ! یا اینکه جزء معدود افرادی هستید که با اطلاع از ابزار و امکانات مرورگر خود ، اقدام به انتخاب آن کرده اید ، اما حقیقتا کاربران تا چه حد از ویژگی های یک مرورگر خوب مطلع هستند ؟

بنا به گزارشی از سایت تابناک ، در اوایل دهه 90 میلادی و در زمانی که شبکه جهانی تار عنکبوتی جوان بود ، تنها یک مرورگر وجود داشت که از آن استفاده میشد : Netspace . سپس مایکروسافت اقدام به طراحی اینترنت اکسپلورر کرد که در واقع از همان زمان جنگ مرورگر ها آغاز شد و بدون هیچ حرفی ، اینترنت اکسپلورر توانست با 95 درصد استفاده در سر تا سر جهان ، برنده بی چون و چرای این جنگ باشد . اما این انحصار سریع و ناگهانی ، منجر به تنبلی مایکروسافت شد و این شرکت از ایجاد تحولات جدی در مرورگر خود غافل ماند ، تا اینکه در سال 2004 اولین رقیب جدی مایکروسافت پا به عرصه گذاشت : موزیلا فایرفاکس . و خب از آن به بعد بمب خلاقیت منفجر شد و اکنون بیش از 30 مرورگر معروف و مورد استفاده در سراسر جهان وجود دارد .

باید پذیرفت زمانی که بحث از مرورگر ها پیش می آید ، هر کسی یک عقیده ای دارد . زیرا هر مرورگر یک سری ابزار و امکاناتی دارد که برای برخی مورد توجه و علاقه است و برای دیگران خیر . اما در کنار این موضوع ، این روز ها سه نوع مرورگر اینترنت در راس رقابت در عرصه ی مرورگر های اینترنت قرار دارند و تقریبا سهم بزرگی از وب گردی ها ، اختصاص به استفاده از این سه مرورگر دارد : فایرفاکس ، اینترنت اکسپلورر ، گوگل کروم .

طرفداران هر کدام از این سه مرورگر ، دلایل خاص خود را برای استفاده از آنها دارند . اما در عین حال افراد معدودی هستند که از آنچه در پشت صحنه اتفاق می افتد ( یا به عبارت حرفه ای Under the hood مرور گر ها ) ، خبر داشته باشند .

در همین رابطه ، یکی از مهمترین نکاتی که در رابطه با مرورگر ها وجود دارد و اغلب از آن بی اطلاع هستند ، این است که این سه مرورگر از سه موتور جداگانه برای پردازش صفحات و عناصر وب استفاده میکنند . بر همین اساس ، مرورگر اینترنت اکسپلورر که زاییده تفکرات مایکروسافت است از موتور Trident ، مرورگر فایرفاکس که ساخته و پرداخته شرکت موزیلا است از موتور Gecko ، و در نهایت گوگل کروم که فرزند خلف Chromium است از موتور Webkit بهره میبرد .

در واقع هر کدام از این موتور ها ، مشابهت ها و تفوت های خاص خود را در الگوریتم های مورد استفاده برای پردازش دارند . اما اصلی ترین وجه تفاوت آنها ، در تحولات و تغییراتی است که در استفاده از ابزار های سیستم ، اعم از نرم افزاری و به ویژه سخت افزاری ، و همچنین پشتیبانی از تحولات جدید دنیای وب همچون HTML 5  دارند . اما به هر حال جزئیات زیر پوسته مرورگر ها ، اغلب برای کاربران ناشناس است و دلیل این ناشناس بودن نیز در این است که تقریبا و کمبیش ، هر سه این مرورگر ها نیاز های مخاطبان و کاربران خود را به شکلی مشابه برطرف میکنند و بنابراین این تصور شکل میگیرد که شاید این مرورگر ها جدا از ظاهر و پوسته ای که دارند ، در باطن همه شبیه به هم بوده و از فناوری های مشابهی استفاده میکنند که قطعا اینطور نیست . بر همین اساس در اینجا سعی داریم با مروری بر کاربری این سه مرورگر ، به درک و شناخت لازم از نحوه کارکرد و جزئیات مربوط به این اصطلاح Mega Web Browser ها برسیم .

گوگل کروم / Google Chrome

google chrome

از جهاتی این روز ها باید از این مرورگر ، به عنوان پادشاه مرورگر ها در فضای وب یاد کرد و در واقع میزان محبوبیت این مرورگر ، حداقل اجازه چنین جسارتی را در نزد طرفداران فایرفاکس میدهد ! این مرورگر بر اساس موتور متن باز Webkit و همچنین موتور جاوا اسکریپت V8 گوگل بنا شده است و بیش از هر چیز ، به سرعت در پردازش معروف است . مرورگری که به خوبی خود را با تکنولوژی های جدید مانند HTML 5 مطابقت داده است .

البته نصب این مرورگر کمی نا امید کننده است . زیرا فایل نصب آن نیازمند ارتباط با اینترنت برای دانلود آخرین به روزرسانی هاست . البته فایل نصب Offline کروم نیز قابل دریافت از اینترنت است که متاسفانه کاربر را از آخرین به روز رسانی ها محروم می کند .

بی هیچ شک و تردیدی ، واسط کاربری یا Interface کروم بسیار جذاب و تحسین بر انگیز است و فضای کاری عالی را در اختیار کاربر قرار میدهد . به عبارتی تب های کروم به شکل داینامیک و پویا عمل میکنند و قابلیت جا به جایی ، تکثیر و Drag & Drop را نیز دارند .

همچنین این مرورگر یکی از اولین مرورگرهایی است که قابلیت Omnibox را به کار گرفته ( یک نوار همه کاره برای جستجو ، وارد کردن آدرس ، تاریخچه صفحات بازدید شده و پیشنهادات برای کاربر ) . همچنین از اولین مرورگر هایی است که Private Browsing را معرفی و به کار گرفت .

از سوی دیگر ، گوگل با به روزرسانی های سریع این مرورگر ، توانسته است نیاز های کاربران آن را تا حد ممکن پاسخ دهد . به علاوه Web Store گوگل ، این اجازه را به کاربران می دهد که ابزار های جانبی و افزونه های متعددی را برای رفع نیاز های روزانه خود در اختیار داشته باشند که از این نظر کروم را به یک مرورگر نقریبا بی رقیب بدل کرده است . نکته دیگر اینکه این مرورگر ، تنها مرورگری است که به شکل ذاتی فایل های فلش و ی دی اف را پشتیبانی می کند و نیازی به نصب پلاگین Adobe Flash و PDF Reader ندارد .

همچنین گوگل از موارد امنیتی نیز برای مرورگر خود غافل نمانده است و Sandbox tab ها ، این اجازه را به کاربران می دهند که کنترل بیشتری بر مرورگر داشته باشند . این مرورگر یک ابزار ذاتی نیز برای متوقف کردن کد های بد افزار ها در فضای وب دارد .

و این هم تصویری از صفحه اول این مرورگر :

11-17-2013 07-12-49 ق

موزیلا فایرفاکس / Mozilla Firefox

زمانی که این مرورگر پا به عرصه وب گذاشت ، به سرعت و با خلاقیت قابل توجهی توانست حجم عظیمی از کاربران را به سمت خود جلب کند و تا همین ماه های اخیر نیز هنوز از پرکاربردترین مرورگر ها بر اساس آمار در فضای وب محسوب میشود . اما شاید یک عقب ماندگی نسبی به مرورگر کروم در چند ماهه اخیر گریبان آن را گرفته که منجر به آن شد تا طراحان فایر فاکس ، به سرعت عقب ماندگی خود را جبران نماید . به ویژه با ارائه سریع نسخه های جدید که هر نسخه ، بخشی از کاستی های نسخه قبلی را پوشش داده و بر کیفیت این مرورگر می افزایند .

آخرین نسخه این مرورگر ، تغییرات مثبتی در بحث سرعت و امنیت دارد و ضمنا سعی در ایجاد فضای کاری بهتری برای کاربران داشته است .

در این میان یکی از مهم ترین ویژگی های فایرفاکس که هنوز کروم نتوانسته است به پای آن برسد ، قدرت خارق العاده آن در بازیابی خودکار صفحات و تاریخچه در صورت بسته شدن یکباره مرورگر است . به گونه ای که به شکل خودکار تمامی پنجره ها و تب ها بعد از باز کردن مجدد مرورگر ، از نو بارگذاری میشوند .

از سوی دیگر قابلیت Tab Panorama در فایرفاکس این اجازه را به کاربران می دهد که به شکل دلخواه اقدام به چیدمان تب ها کرده و فضای کاری خود را کاملا شخصی و مطابق سلیقه خود سازند . ضمنا Omnibox فایرفاکس هر چند به اندازه کروم قدرتمند نیست ، اما هنوز حرف های زیادی برای گفتن دارد . مخصوصا در مورد تاریخچه بازدید از صفحات .

با این اوصاف عملکرد این مرورگر ، هنوز آن را در صدر جدول مرورگر ها در این زمینه قرار می دهد ، به صورتی که Jagemonkey و HTML 5 به گونه ای دقیق و سازگار در این مرورگر تعبیه شده اند که بهترین زمان بارگذاری و شروع به کار را در کنار مدیریت حافظه سیستم به آن می بخشند .

اما در قالب یک آزمایش عملی ، برای آزمایش ما همزمان دو مرورگر کروم و فایرفاکس را با 5 تب مشابه راه اندازی کردیم و نگاهی به میزان استفاده هر کدام از منابع سیستم انداختیم . در این میان کروم به ازای هر تب ، تقریبا دو پروسه به سیستم اضافه می کند و به شکل سرسام آوری رم سیستم را به کار میگیرد ، در حالی که فایرفاکس تنها با یک پروسه و تقریبا نیمی از رقم مورد استفاده کروم از رم سیستم ، به کار خود می پردازد .

11-18-2013 06-37-37 قهمچنین فایرفاکس به خوبی از سخت افزار های سیستم و به خصوص پردازنده مرکزی و WebGL برای پردازش صفحات استفاده میکند .

لازم به ذکر است ، در نسخه های آخر این مرورگر ، به مباحث امنیتی نیز توجه خاصی شده است و ابزار های پیشین امنیتی فایرفاکس همچون Content Security Policy به خوبی تقویت شده اند . از سویی ابزار های جانبی این مرورگر نیز همچنان به روز شده و با اختلاف کمتری از کروم ، آن را در رده دوم قرار داده است . این هم تصویر ابتدایی این مرورگر :

11-17-2013 07-42-56 ق

مایکروسافت اینترنت اکسپلورر / Internet Explorer

متاسفانه شاگرد اول کلاس مرورگر ها ، این روز ها به شاگرد تنبل انتهای کلاس تبدیل شده است و در رقابت با سایر مرورگر ها ، به شدت عقب مانده است . هرچند تلاش شده است که در نسخه 9 و به ویژه 10 ، این عقب ماندگی تا حد زیادی جبران شود که در عمل هم این اتفاق افتاده است ! بی شک به عنوان یک برگ برنده ، واسط کاربری آن بسیار ساده و بدون پیچیدگی و با تمرکز بر محتوای صفحات وب است .

به شکل پیشفرض ، نوار تب ها در کنار نوار آدرس قرار گرفته تا فضای بیشتری به کاربر بدهد که البته با زیاد شدن تهداد تب ها ، به یک معضل اساسی تبدیل می شود ! ( این مورد در تنظیمات قابل تغییر است ) . همچنین مدیریت دانلود نیز در این مرورگر بهبود یافته و به مراتب بهتر شده است . همانگونه که گفته شد به جز این مورد ، واسط کاربری IE بسیار ساده و کاربر پسند است و تقریبا نکته قابل بیانی ندارد .

از سویی مایکروسافت سعی کرده است که عملکرد Omnibox در کروم و فایرفاکس را به مرورگر خود تعمیم دهد که هر چند تلاش این شرکت قابل تمجید است ، اما کسی سرو کله زدن به One Box در این مرورگر ، به سرعت متوجه ضعف های آن در پیدا کردن پیشنهادات و جستجوی تاریخچه است .

اما خوشبختانه در نسخه های جدید ، عملکرد IE به شدت تقویت شده است و استفاده از GPU Accelerator در مرورگر برای استفاده از حداکثر توان سیستم در پردازش صفحات و همچنین تعبیه HTML 5 در آن ، از نکات بارز و قابل توجه این مرورگر است . همچنین از نسخه 9 به بعد ، این مرورگر به خوبی از WebM Video Codec پشتیبانی میکند که تقریبا بارگذاری و مشاهده هر نوع قالب فایل ویدیویی بر روی این مرورگر را ممکن می سازد . همچنین در بحث امنیت ، تنها نکته قابل توجه این مرورگر ، سیستم محافظت و رصد آن ، یعنی Tracking Protection است که اقدام به متوقف کردن بارگذاری وب سایت های آلوده میکند . باقی ابزار ها همچون ابزار عدم درج کوکی ها و همچنین فیلتر ActiveX ها نمونه هایی است که در کروم و فایرفاکس نیز وجود دارد .

اما شاید مهم ترین تحول این مرورگر در نسخه های جدید که شاید منجر به رستاخیز دوباره آن شده است را باید در نسخه 10 و پشتیبانی آن از صفحه نمایش های لمسی جستجو کرد که شاید بعد از 2 دهه ، اولین پیشتازی مایکروسافت و مرورگر آتن در این بازار باشد ! بر همین اساس و با تکیه بر همین امتیاز ، مرورگر IE طی ماه های اخیر به تدریج از جایگاهی قابل قبول برخوردار شده است .

 و این هم تصویر ابتدایی ورژن 11 IE  که سادگی حرف اول رو میزنه :

11-19-2013 06-48-06 قدر پایان لازم به ذکر است ، همانگونه که ذکر شد ، هر کدام از این مرورگر ها ، ویژگی های خاص خود را دارند و هر یک در موردی خاص از دیگران جلوتر هستند و این شما هستید که می بایست با درک صحیح و قضاوتی درست ، دست به انتخاب مرورگر مورد نظر خود بزنید .

و با تشکر از ماهنامه دانش و کامپیوتر .

comment دیدگاه کاربران

😯 😯
چه مطلب کاملی…ممنون آقای ساطع…

رضا ساطع بیدگلی

ممنون آقای محمدی

N a S e R

ممنون از اموزش مفید و جالبتون از نظر من تمامی مرورگر ها فعلی به شرط اینکه اخرین نسخه باشن قدرتمند شدن و رقابت نزدیکی به هم پیدا کردن ولی مرورگر فایرفاکس به منه برنامه نویس به خاطر ابزار Web Developer که در نسخه های جدیدش ارائه کرده خیلی کمک میکنه به خاطر همین همیشه از فایرفاکس استفاده میکنم ولی اینترفیس کروم و سرعتش قابل تحسینه.

مهشاد کلانتری

کروم هم اکستنشن هایی داره برای همین وب دولوپر

N a S e R

اسکرین فایرفاکست هم جالب بود یکی از سایت های پربازدیدت صفحه فیلتر شده سایتهاست ( www.peyvandha.ir ) فکر کنم پربازدید ترین سایت برای ما ایرانیا باشه!!!!
😆

رضا ساطع بیدگلی

نه عزیز فکر بد نکن
یه سایت آموزشی بود 😛 😆

N a S e R

فکر بدی نکردم داداشم اکثر سایتها به این سایت ختم میشن 😛

رضا ساطع بیدگلی

آره واقعا حق با شماست 😆 😆 😆 😆

reza____ebliser

نه موافق نیستم ، اکثر سایت ها به این مقصد نمیرسن آخه بستگی به نحوه آمار گرفتن شما و درک مفهوم “اکثر سایت ها” داره …

Paria RVN

ممنون از مطلب جامع و خوبتون

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.