مقایسه سرعت php 7 در مقابل php 5.6 در اجرای درخواست هاvisibility  
mode_comment   ۲

سرعت php 7

شمار بسیاری از برنامه نویسانی که با زبان php آشنایی دارند و با اون کار کردند مدت های بسیاری هست که با php 5.6 کار میکنند و این در حالی است که php 7 از سال 2015 منتشر شده .

در این تاپیک میخواهیم سرعت اجرای php 7 و php 5.6 رو در اجرای درخواست ها با یکدیگر مقایسه کنیم تا برنامه نویسانی که هنوز از php 5.6 استفاده میکنند و در استفاده از php 7 مرددند بتونند تصمیم گیری بهتری داشته باشند  .

بزرگترین مزیت php 7 در مقابل php 5 سرعت عمل بالای php 7 هست و به زعم بسیاری از کاربران همین مورد میتواند بهترین دلیل مهاجرت از php 5 به php 7 باشد چرا که این تفاوت بسیار زیاد و نزدیک به دو برابر است .

در php 7 از راه های بهینه سازی بسیاری استفاده شده است تا در زمان تفسیر کد ، کد به نزدیکترین زبان به زبان ماشین تبدیل شود و به همین دلیل حافظه بسیار کمتری را هنگام اجرای کدها اشغال میکند که همین مورد باعث میشود که php 7 سرعت بالایی داشته باشد به صورتی که گفته میشود php 7 از php 5 تقریبا دو برابر سریع تر است . یعنی یک سرور در php 7 نسبت به php 5 دو برابر بیشتر قدرت جوابگویی به درخواست ها را دارد .

مقایسه سرعت php 7 با php 5 در cms ها و فریمورک های مختلف

اگر سری به این اینفوگرافیک بزنید متوجه خواهیم شد که php 7 چقدر سریع تر از php 5.6 میباشد. در تصویر زیر خلاصه ای از مقایسه سرعت اجرای درخواست ها توسط php 7 و php 5 در cms ها و فریمورک های مختلف php آمده است :

phps2one

در ادامه به صورت مجزا مقایسه سرعت در cms ها و framework های مختلف php را نمایش میدهیم  .

در مقایسه اول به سراغ cms معروف php یعنی wordpress میرویم :  

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید سرعت اجرای درخواست ها توسط php 5.6 و php 7 در دو ورژن مختلف از wordpress مقایسه شده است . همانطور که مشاهده میکنید در هر دو ورژن wordpress تعداد درخواستی که در ثانیه توسط php 7 جواب داده میشود  تقریبا دو برابر مقدار است که توسط php 5.6 جواب داده میشود .

در مقایسه دوم به سراغ cms معروف دیگر drupal ، php میرویم :

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید سرعت اجرای درخواست ها توسط php 5.6 و php 7 در دو ورژن مختلف از drupal مقایسه شده است .  در هر دو ورژن drupal تعداد درخواستی که در ثانیه توسط php 7 جواب داده میشود  تقریبا دو برابر مقدار است که توسط php 5.6 جواب داده میشود .  پس اینجا هم برتری با سرعت php 7 میباشد .

در مقایسه بعد سرعت دو ورژن php را در فریمورک های laravel و zend برسی میکنیم :

در تصویر بالا به وضوح مشخص است که همانند cms های wordpress و drupal در فریمورک های laravel و zend نیز سرعت اجرای درخواست ها در php 7 تقریبا دو برابر php 5.6 میباشد .

همانطور که مشاهده میکنید انتخاب php 7 در برابر php 5 انتخاب بسیار عاقلانه ای میباشد چرا که سرعت php 7  بالاتر است .

اگر در مورد این مطلب نظر یا توضیحی داشتید خوشحال میشویم در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید  .

متخصص PHP
اگر دوست داری برنامه نویسی PHP رو حرفه ای یاد بگیری آیا می دانید بیش از ۸۰% وب سایت های موجود در ایران از جمله لیدرهای بازار وب (اسنپ، اسنپ فود، نت برگ، دیجیکالا، الوپیک و ... ) زبان برنامه نویسی PHP را به عنوان زبان اصلی برای پیاده سازی امکانات سمت سرور خود انتخاب کردند! متخصص PHP arrow_back
7Learn Experts
comment دیدگاه کاربران
Seyed Reza Bazyar replyپاسخ

تقریبا سرعت دو برابر شده. اما دلیل اصلی رو من هنوز متوجه نشدم
کاش دو کد رو هم با هم مقایسه میکردید تا به صورت خیلی دقیق متوجه بشیم دلیل این افزایش سرعت در نسخه جدید چی بوده؟ چه مشکلی قبلا وجود داشته که الان برطرف شده؟ چه چیزی اضافه یا کم شده؟ چه تغییراتی موجب این امر شده؟

لقمان آوند

سلام
چون کرنل php دوباره نویسی شده و ساختارهای کش موجود در هسته زبان بهینه تر شده و اینها باعث افزایش سرعت شدن.

add_circle ارسال دیدگاه

خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :