متحرک سازی ، ساخت و ویرایش انیمیشن گیف در فتوشاپ (5)

- visibility ۱۹ mode_comment

سلام به همه ی دوستان دنبال کننده ی همیشگی سایت بزرگ و محبوب سون لرن . با قسمت آخر از سری آموزشی متحرک سازی و انیمیشن سازی در فتوشاپ در خدمتتون هستم . فعلا این قسمت ، قسمت آخر این سری آموزشیِ هست و اگه بعدا تکنیک خوب و به درد بخوری به ذهنم رسید شک نکنید که در کوتاه ترین زمان ممکن اون رو در سایت قرار میدم . اما فعلا بعد از پایان این سری به سراغ سری آموزشیِ ساخت و ویرایش فیلم در فتوشاپ میرم که مطمئن هستم حتما به دردتون میخوره و از اون لذت میبرید .

خوب بریم به سراغ آموزش :

نام آموزش : متحرک سازی ، ساخت و ویرایش انیمیشن گیف در فتوشاپ ( شماره – 5 )

نرم افزار مورد نیاز : Adobe Phptoshop Cs 6

تصاویر و فونت های مورد نیاز : فونت Lithos Pro و فونت B Yekan

مدت زمان یادگیری : حدودا 5 . 1 ساعت

  تصویر نهایی :

  مرحله اول : مثل همیشه ، فتوشاپ رو باز کنید با استفاده از کلید های ترکیبی Ctrl + N به ایجاد یه سند جدید با تنظیمات زیر بپردازید :

بعد از خارج کردن لایه بک گراند از حالت قفل به قسمت Set Foreground Color برید . که من در این مرحله از این رنگ خوشم اومد و برای آغاز طراحی بک گراند اون رو انتخابش کردم : ( اگه کسانی که میخوان این آموزش رو انجام بدند ، بهتره که از قسمت اول این سری آموزشی شروع کنند . چون در آموزشهای قبلی کوچک ترین چیزها نیز توضیح داده شده )

برای طراحی بک گراند این جلسه بعد از اینکه رنگتون رو روی لایه پاشیدید ابزار Line Tool رو انتخاب کنید . که برای انتخاب این ابزار باید همانند تصویر زیر به محل مورد نظر رفته و روی فلش کوچیک سمت راست و پایین آیکن مد نظر کلید چپ ماوستون رو یه 2 ثانیه ای روی اون نگه دارید و بعد از ظاهر شدن کادر جدید این ابزار رو از همین کادر انتخاب کنید .

بعد از انتخاب این ابزار کلید Shift رو نگه دارید و یه خط صاف رسم کنید . میبینید که الان لایه ی این خط در قسمت Layers ما نیز اومده . ما حالا باید این خط رو Rasterize کنیم که برای این کار کافیه که روی همین لایه راست کلیک کنید و در کادر باز شده گزینه ی Rasteriza Layer رو بزنید . همونطور که خودتون هم میبینید بعد از انتخاب این گزینه خطمون هم کیفیت بیشتری به خودش میگیره . در اینجا به طور همزمان کلید های ترکیبی Ctrl + T رو بزنید و این خط رو یه کم کجش کنید .

حالا لایه ای رو که خط در اون وجود داره بکشید و بیارید به روی این آیکون :  میبینید که الان از لایه یه کپی گرفته شد . و حالا اون رو به کنار خط اصلی با یه فاصله ی کم بیارید و همین کار رو تا وقتی که تعداد خط های ما به 10رسید انجام بدید :

اگه ما بخوایم این کار رو به همین صورت انجام بدیم خیلی از ما وقت میگیره و باید از یه راه سریع تر استفاده کرد . برای اینکه کارمون سریع تر پیش بره ابتدا با استفاده از آیکون  یه فولد جدید ایجاد کنید و 10 تا لایه خطی که وجود داره بکشید و بیارید داخل این فولدر و بعد از اتمام این کار با استفاده از فلشی که در سمت چپ وجود داره این فولدر رو ببندید . حالا با استفاده از روشی که برای لایه ها گفتیم یه کپی از این فولدر بگیرید و بعد با استفاده از کلید های جهت دار صفحه کلید ( چپ ، راست ، بالا ، پایین ) اون رو به کنار 10 خط قبلی قرار بدید . این هم تصویر بک گراند و قسمت  Layers من تا اینجای کار :

الان در اینجا دوباره یه فولدر جدید ایجاد کنید و این 6 تا فولدر رو به اون منتقل کنید و Opacity اون فولد رو به 15 کاهش بدید . این هم تصویر نهایی بک گراند ( پس زمینه ) :

  مرحله دوم : خوب بریم به سراغ تکنیک ها متحرک سازی این جلسه :

تکنیک شماره1 که یه طرح خیلی قشنگِ با تکنیک جلسه قبل ( یعنی یه جورایی یه مدل دیگه از همون تکنیک رو کار کردم و اون تکنیک رو کامل ترش کردم و برای مشاهده ی آموزش نیز میتونید از اینجا اقدام کنید ) :

  مرحله سوم : تکنیکی که میخوام در اینجا آموزش بدم تکنیک ساخت کلمه به وسیله ی نور های پراکنده هست که به نظر خودم تکنیک جالبی میاد . برای پیاده سازی این تکنیک ابتدا یه متن با مشخصات زیر به روی کادر بنویسید :

اشکالی که فونت انتخابی من داره اینه که مثلا وقتی که میخوام عبارت WWW.7LEARN.COM بنویسم دچار مشکل میشه و کلا عبارت به هم میریزه و من نمیتونم یه جا این جمله رو بنویسم . برای حل این مشکل ما باید این متنمون رو تکه تکه کنیم و بعد اونهارو کنار هم بچینیم . منظور از تکه تکه کردن هم یعنی اینکه مثلا وقتی ابزار نوشتن رو انتخاب کردیم ابتدا WWW بنویسیم و بعد روی آیکن  کلیک کنیم ( این آیکن مثال زده شده و در اینجا منظور یعنی این که از ابزار نوشتن خارج بشیم و دوباره اون رو انتخاب کنیم . ) و بعد دوباره ابزار نوشتن رو انتخاب و حالا . رو تایپ کنیم و بعد دوباره LEARN7 و همینطور تا آخر( هر بار خارج شدن از ابزار نوشتن و دوباره انتخاب کردن اون باعث میشه که در هر بار متن ما در یه لایه ی جدید نوشته بشه ) این هم تصویر قسمت  Layers و کادر من تا اینجای کار :

الان برای اینکه بتونیم کل متن رو با هم حرکت بدیم و فضای کاری امون هم تمیز تر بشه در قسمت  Layers یه فولدر جدید ایجاد کنید و لایه هایی که مربوط به نوشته میشه رو در اون قرار بدید . خوب کم کم بریم به سراغ متحرک سازی که برای اینکار و در اینجا ابتدا 6 تا کپی از از فوادری که در اون متن رو قرار دادیم بگیرید و مطمئن بشید که منوی Timeline تون هم فعال باشه ( نحوه فعال کردن منوی تایم لاین یا همون خط زمان در جلسه اول به طور کامل توضیح داده شده ) حالا هر 6 تا فولدری رو که کپی گرفتید با استفاده از آیکون چشمی که در کنار اونها وجود داره غیر فعال کنید :

الان همین فولدری که در اون متن نوشته شده و فعال هست با فلش کوچیکی که در سمت چپ اون وجود داره باز کنید و وقتی که باز کردید یکی از لایه هارا انتخاب و بعد مسیر زیر رو دنبال کنید :

Filter > Blur > Gaussian Blur

و در کادر باز شده ازتون سوال میشه که شما لایه تون رو Rasterize نکردید ، آیا الان برای این کار اقدام میکنید ؟ که با زدن گزینه ی Ok میتونید الان این کار رو انجام بدید . خوب بعد از رفتن این پیغام وارد کادری که مد نظرمون بود میشیم . تنظیمات این کادر رو نیز با من هماهنگ کنید و بعد Ok رو بزنید :

و حالا این کار رو برای تمام لایه های موجود در این پوشه انجام بدید و پوشه رو با همون روشی که باز کردید ببندید . الان به منوی تایم لاین برید و یه فریم جدید ایجاد کنید ( نحوه ایجاد فریم نیز در جلسات قبل به طور کامل آموزش داده شده ) در فریم جدید پوشه ای رو که الان باهاش کار میکردید غیر فعال کنید و پوشه ی بالایی اون رو فعال کنید . این هم از تصویر :

این پوشه رو باز و همون تنظیماتی رو که برای لایه های پوشه ی قبلی انجام دادید ، انجام بدید اما این بار مقدار Radiusپنجره ی Gaussian Blur رو از 17 به 15 تغییر بدید و همین کار رو برای همه ی لایه های موجود در این پوشه انجام بدید . همین کار رو تا پایان پوشه ها انجام بدید به طوری که در پوشه بعد مقدار Radiusاز 15 به 13 نغییر پیدا کنه و در پوشه های بعد نیز به ترتیب برای گزینه ی Radius مقدارهای 9 ، 7 ، 3 ، 0 رو قرار بدید .

این هم نتیجه ی کار من تا اینجا و تصویر قسمت Layers من در فریم آخر :

همونطور که خودتون هم میبینید الان فریم های ما خیلی زود عبور میکنند و این زیاد جالب نیست و ما باید مدت زمان ماندگاری فریم آخر رو یه کم بیشتر کنیم . برای اینکار فریم آخر رو انتخاب و روی فلش کوچیک پایین اون کلیک کنید و در کادر باز شده گزینه ی 1 ثانیه رو انتخاب کنید :

و این هم تصویر نهایی این مرحله و منوی تایم لاین : ( در پایان این مرحله این نکته رو هم بگم که شما میتونستید این تکنیک رو به صورت بالعکس نیز انجام بدید یعنی همه ی مراحلی رو که انجام دادید بر عکسش کنید و ابتدا متن باشه و بعد به نور تبدیل بشه )

comment دیدگاه کاربران
yoosef

رضا جان دستت درد نکنه
خــــــــــــــسته نباشی 🙂

رضا ساطع بیدگلی

ممنون آقا یوسف

ممنون. لطفا طراحی بنر های فلش با نرم افزارهایی مانند SWiSH Max4 یا ادوبی فلش رو آموزش بدین.
اگر مثل همین آموزش ها باشه حتی کسانی که مثل من بلد نیستن با این نرم افزارها کار کنن یاد میگیرن.
با تشکر

رضا ساطع بیدگلی

در فکر آموزش طراحی بنر با فلش هستم 😉
ان شاء ال… به زودی

الهام

مرسی پسر دایی 😛
واقعا سایت آموزنده ایه من که خیلی استفاده کردم
موفق باشی 😛

رضا ساطع بیدگلی

ممنون 😉

طراحی بنر های فلش با نرم افزارهایی مانند SWiSH Max4 یا ادوبی فلش رو آموزش بدین؟
راستی ممنون از سایت خوبتون
خیلی از نیاز های منو برطرف کرده .

رضا ساطع بیدگلی

به روی چشم
در فکر آموزش طراحی بنر با نرم افزار محبوب و قدرتمند فلش هستم

ctrain

آقا دمت گرم

رضا ساطع بیدگلی

قابلی نداره دوست عزیز
امیدوارم که به خوبی یاد گرفته باشید

hossein

خیلی ممنون پسر عمو سایت خییییییییییییلللللللللللیییییییییییییی
خوب بود 😀 😀 😀 😀

رضا ساطع بیدگلی

ممنون پسر عمو جون
امیدوارم که استفاده کرده باشی 😉 😉

با سلام خدمت شما

من این بنر رو واسه شما طراحی کردم به خاطر زحماتتون
البته شاید بد باشه ولی این آخرین توانم بود دیگه
http://uploadtak.com/images/u566_7learn2.gif

در ضمن میخواستم بپرسم اگه کمی پیشرفت کنم میتونم سایت طراحی بنر بزنم؟؟

کیوان علی محمدی

سلام ممنون،دست شما درد نکنه؛بله حتما می تونید.

ali

لطفا آموزش های بیشتری در باره بنر گیف بزارین
خیلی ممنون

رضا ساطع بیدگلی

دوست عزیز شاید در آینده کار با نرم افزار Flash رو گذاشتیم

احسان

سلام
من تو یک صفحه می خوام هم زمان که یک شی در حال حرکت هست همین افکت رو به یک نوشته هم بدم ولی نمیشه ( تو تایم لاین بین نوشته و متن تداخل ایجاد میشه )
اگه ممکنه یک توضیح بدین
با تشکر

رضا ساطع بیدگلی

آقا احسان خوب فتوشاپ در متحرک سازی محدودیت های زیادی داره
اگه شما میخواین حرفه ای دنبال کنید باید از نرم افزار Flash استفاده کنید .

محمد

بابا دمت گرم……..خسته نباشی دلاور…..بازم از این کارا بکن! :d

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.