آیا می دانید دوره های آموزشی سون لرن از جامع ترین و کاربردی ترین آموزش های موجود در سطح وب فارسی است!

آموزش فروشگاه ساز Open Cart - مقدمه

30912 ۱۱ تیر ۹۳

به نام خدا

logo

در دهه اخیر با توجه به رشد و توسعه چشمگیر فناوری در عرصه وب و رونق گرفتن کسب کار اینترنتی  شاهد افزایش روز افزون فروشگا های اینترنتی در سطح وب بوده ایم و چند سالی هست که بخاطر بهبود ساختار های زیربنایی اینترنت در کشور نه در حد عالی بلکه بهتر از چند سال پیش شاهد توسعه این کسب و کار در کشور عزیزمان هم بوده ایم کسب و کاری که با سرمایه بسیار کم در صورت داشتن پشتکار و یک یرنامه ریزی منظم و توانایی در جلب اعتماد مشتریان و ارائه خدمات مناسب می تواند در عرض زمانی کوتاه منبع درآمد مناسبی برای علاقمندان به این نوع کسب و کار باشد.

از جمله پایه گذاران این نوع کسب و کار میشه به ebay اشاره کرد که به جرات می توان گفت که پرچم دار این موضوع در عرصه وب می باشد.

برای شروع یک کسب کار اینترنتی ابتدایی ترین وسیله ای که  نیاز داریم به یک سیستم قدرتمند مدیرت فروش و ارائه محصول در سطح وب که خوشبختانه این روز ها با توسعه برنامه نویسی و به لطف سیستم های مدیریت رایگان یا همان open suorce این امر بسیار ساده و در دسترس شده.

برای ایجاد یک فروشگاه اینترنتی می توان از سیستم ها مدیریت جوملا,وردپرس ... توسط  ماژول ها و افزونه هایی که برای تبدیل آنها به یک فروشگاه نوشته شده استفاده کرد اما مشکل کوچکی که ممکنه وجود داشته باشد عدم وجود افزونه ها و ماژول های تخصصی و بدون عیب و نقص برای این نوع سیستم های مدیریت محتوا بصورت رایگان است که این مسئله باعث می شود که هزینه زیادی رو برای طراحی افزونه و یا ماژول مورد نظر خود برای سازگار کردن فروشگاه خود با نحوه ارائه خدمات خود کنید!!!

در اینجاست که وجود یک سیستم مدیریت محتوا که بصورت اختصاصی برای ایجاد فروشگاه های اینترنتی طراحی شد و هر آنچه که یک مدیر در زمینه کسب و کار اینترنتی مد نظر هست درش گنجانده شده باشه امری ضروری هست که خوشبختانه به لطف دنیای شیرین   open surce چندین سیستم مدیریت محتوای تخصصی برای ایجاد فروشگاه طراحی شده که به جرات می توان گفت که سرآمد تمام آنها فروشگاه ساز OpenCart می باشد که خوشبختانه نسخه های فارسی آن هم که توسط گروه open cart فارسی تهیه شده در دو نسخه معمولی و طلایی در دسترس می باشد که نسخه طلایی بعلت داشتن اکثر ماژول های کاربردی و مورد نیاز بصورت رایگان توسط گروه اپن کارت فارسی ارائه نشده ولی این نسخه برای دانلود در سطح وب موجود می باشد.

بسیار خوب عزیزان بعد از توضیحات کلی در مورد کسب کار اینترنتی و راهکارهای آن برای شروع این دوره آموزشی بهتره یک نگاه اجمالی به opencart و توانایی های آن در این زمینه داشته باشیم:

OpenCartچیست؟ اپن کارت (OpenCart) یک سیستم فروشگاه ساز حرفه ای و متن باز (Open-Source) می باشد که براساس ویژگی های بسیار غنی و کاربردی و همچنین ظاهری بسیار جذاب و کاربرپسند طراحی شده که باعث می شود فروشنده بتواند یک فروشگاه اینترنتی کامل و منحصر به فرد را ایجاد نموده و از آن برای کار و تجارت خود در اینترنت استفاده نماید. علاوه بر این می توان به جرات اظهار نمود که این سیستم فروشگاه ساز امروزه یکی از پرطرفدار ترین سیستم های مورد استفاده در فروشگاه های آنلاین ایران و دنیا می باشد که به سبب داشتن ویژگی های خارق العاده ای همچون داشتن سئوی فوق العاده قدرتمند، ماژول ها و الگو های مختلف و کاربردی، چند زبانه بودن، پشتیبانی از انواع درگاه های پرداخت محلی و جهانی و هزاران ویژگی و قابلیت دیگر که در ادامه به توضیح برخی از آن ها پرداخته شده است، به این محبوبیت و شهرت دست یافته است. از طرفی با توجه به توسعه این سیستم در ایران امروزه اتصال به کلیه درگاه های پرداخت ایرانی نیز فرآهم شده است. توضیح و معرفی برخی از ویژگی های سیستم این فروشگاه ساز قدرتمند:

 • قالب ها و الگوها:

سیستم فروشگاه ساز اپن کارت (OpenCart) دارای انواع تمپلیت ها و الگوهای از پیش آماده بوده که کاربر را قادر می سازد تا به راحتی بتواند از آن ها استفاده کند و به سوئیچ بین آن ها پرداخته یا حتی نسخه ی فعلی سایت و فروشگاه خود را به راحتی بر روی این سیستم فروشگاه ساز انتقال دهد. - چند زبانه بودن : یکی دیگر از ویژگی های مهم سیستم فروشگاه ساز اپن کارت (OpenCart) چند زبانه بودن آن می باشد که امروزه برای بیش از صدها زبان زنده ی دنیا از جمله زبان شیرین فارسی نیز ارائه شده و در اختیار کاربران قرار گرفته که می توانند فروشگاه ساز خویش را به زبان های دلخواه ایجاد نموده و از آن ها استفاده نمایند.

 • چند فروشگاهی بودن :

از آنجایی که امروزه مزایای بسیاری در رابطه با (Multi-Store) بودن فروشگاه ها وجود دارد سیستم فروشگاه ساز اپن کارت (OpenCart) نیز این قابلیت مفید را در خود جای داده تا این امکان را برای کاربر ایجاد نماید تا بتواند به مدیریت فروشگاه های متعدد از یک پنل مدیریت پرداخته و مواردی همچون امکان تنظیم یک محصول برای نمایش در یک فروشگاه خاص، امکان محلی نمودن هر فروشگاه با استفاده از تنظیم نمودن زبان های مختلف پیش فرض؛ واحد ارز و طبقه ی مالیاتی، امکان تنظیم قیمت های مختلف برای هر فروشگاه، امکان تنظیم تم برای هر فروشگاه برای مطابقت با محصولات فروخته شده، امکان راه اندازی یک گروه پیش فرض برای مشتریان هر فروشگاه و راه اندازی یک فروشگاه برای مشتریان خرده فروش و عمده فروش و ... بپردازد.

 • درگاه های پرداخت :

یکی دیگر از ویژگی های سیستم فروشگاه ساز اپن کارت (OpenCart) که بسیار مهم بوده و باعث شده افراد زیادی از آن استفاده نمایند ساپورت آن به وسیله ی درگاه های پرداخت متفاوت و فراوانی می باشد که به طور پیش فرض در آن گنجانده شده و به فروشنده اجازه می دهد تا به راحتی فروشگاه خود را به درگاه های پرداخت محلی نیز متصل نماید. به طور کلی کلیه درگاه های پرداخت جهانی معتبر در این سیستم گنجانده شده است و در نسخه فارسی این فروشگاه ساز، درگاه های پرداخت ایرانی همچون پاسارگاد، پارسیان، ملی، ملت، اقتصاد نوین و ... نیز تعریف شده است.

 •  افزونه ها و ماژول ها :

یکی دیگر از ویژگی های کاربردی و مفید سیستم فروشگاه ساز اپن کارت (OpenCart) دارا بودن ماژول های مختلف و فراوانی می باشد که به صورت پیش فرض در این سیستم گنجانده شده و به کاربران اجازه می دهد تا به راحتی به گسترش قابلیت های مورد نیاز خود پرداخته و حتی با استفاده از افزونه ها، ماژول های دلخواه خود را نیز به فروشگاه اضافه نمایند. در ادامه لیستی از ماژول های مفید و پرکاربرد را که به صورت پیش فرض در این سیستم گنجانده شده و کار با فروشگاه را آسان می نماید را مشاهده می نمایید.   modules2

 • گزارشات فروش :

یکی دیگر از ویژگی های مهم سیستم فروشگاه ساز اپن کارت (OpenCart) ارائه ی گزارشات مختلف از وضعیت فروشگاه و کالاها و سایر موارد مربوط به فروشگاه به صورت کاملا صحیح و درست و به خصوص 3 گزارش زیر می باشد که باعث می شود تا فروشنده همواره از وضعیت فروشگاه مطلع و باخبر باشد. علاوه بر این می توان با استفاده از افزونه ها نوع گزارشات مختلف دیگری را نیز به فروشگاه اضافه نمود و نظارت بهتری بر روی کار و تجارت خویش ایجاد نمود. گزارش فروش : توانایی محاسبه ی کل مبلغ فروش به صورت روزانه ، هفتگی یا ماهانه محصولات مشاهده شده : امکان مشاهده ی اینکه کدام یک از محصولات فروشگاه به میزان بیشتری مورد بازدید قرار گرفته اند. کالاهای خریداری شده : امکان مشاهده ی اینکه کدام یک از محصولات فروشگاه به مقدار بیشتری به فروش رفته است.

 • سئوی بهینه شده :

یکی دیگر از ویژگی های بسیار مهم و حیاتی که باعث جذب کاربران زیادی در سیستم فروشگاه ساز اپن کارت (OpenCart) شده است داشتن سئوی فوق العاده قدرتمند می باشد که می تواند فروشگاه را در داشتن یک رنک بالا در موتورهای جستجو و در مورد کلمات کلیدی مربوط به محصولات و فروشگاه یاری نموده و نه تنها فروشگاه را با ایندکس نمودن صفحات و محصولات در موتورهای جستجو معروف تر و محبوب تر ساخته بلکه با انجام این عملیات فروشگاه را نیز همواره در صفحات نخست موتورهای جستجو قرار می دهد که سرانجام این امور نیز باعث پیشرفت در افزایش بازدید ها و تسریع در فروش بیشتر محصولات خواهد شد.

 • پرداخت در قالب مهمان :

یکی دیگر از قابلیت های مهم سیستم فروشگاه ساز اپن کارت (OpenCart) قابلیت پرداخت به صورت مهمان می باشد که مشتری را از اجبار برای ثبت نام و ساختن یک اکانت در سایت راحت ساخته و به مشتری اجازه می دهد تا به سادگی و تنها با وارد نمودن مقدار جزئی از اطلاعات مورد نیاز به خرید و سفارش محصولات مورد نیاز خود از فروشگاه بپردازد.

 • امکان تجارت (B2B) :

تجارت بی تو بی (Business 2 Business) به معنای انجام مبادله و معاملات تجاری بین دو بنگاه تجاری می باشد. این تجارت چون معمولا بصورت عمده فروشی صورت می پذیرد باید بر سر قیمت و سایر شرایط مانند زمان تحویل و ... چانه زنی نمود و پس از انجام توافقات معامله انجام می گیرد و با فروش در یک فروشگاه الکترونیک (B2C) که اجناس باید بر چسب قیمت داشته باشد و به معرف کننده نهایی فروخته می شود، متفاوت باشد. هم اکنون نیز سیستم فروشگاه ساز اپن کارت (OpenCart) به سبب ویژگی های بسیاری که دارا می باشد می تواند در اداره و مدیریت فروشگاه به عنوان یه برنامه ی (B2B) مورد استفاده قرار گیرد. گروه های مشتریان : امکان تعریف گروه های مشتریان به حالت های مختلف پیش فرض، خرده فروش، عمده فروش و تنظیم قیمت های مختلف برای هر گروه در فروشگاه. نمایش قیمت ها برای افراد وارد شده به سیستم : امکان تنظیم فروشگاه به منظور نمایش قیمت ها تنها برای مشتریان وارد شده به سیستم. تعریف کپن تخفیف : با این قابلیت مدیر فروشگاه می تواند هرگونه تخفیفی را در سیستم برای همه ی کالاها و یا کالاهای خاص با درنظرگرفتن سقف خرید، تعریف نماید.

 • تعیین ضریب مالیاتی برای فروش محصولات :

فروشگاه ساز اپن کارت (OpenCart) با استفاده از این قابلیت اجازه ی راه اندازی مناطق مالیاتی چندگانه را به طوری که مالیات صحیح بسته به اینکه کالا به کدام کشور می رود را فراهم می نماید.

 • روش های حمل کالا:

سیستم فروشگاه ساز اپن کارت (OpenCart) علاوه بر دیگر ویژگی های مفید، دارای قابلیتی است که امکان استفاده از روش های مختلف برای حمل و نقل کالا را نیز ایجاد می نماید که در زیر برخی از آن ها که به طور پیش فرض در این سیستم گنجانده شده را مشاهده خواهید نمود و علاوه بر این به راحتی می توانید روش های دلخواه دیگری را نیز به سیستم اضافه نمایید. shippibxb   مروری بر قابلیت های کلیدی سیستم فروشگاه ساز اپن کارت (OpenCart) :

 •  امکان چاپ فاکتورها و گزارشات فروش و ...
 • امکان رتبه بندی محصولات و تعداد بازدید محصولات
 • امکان دسته بندی محصولات به صورت نامحدود و همچنین ارائه ی نامحدود محصولات
 • امکان اضافه نمودن بسیاری از موارد دلخواه با استفاده از افزونه ها
 • توانایی تغییر اندازه ی خودکار تصاویر
 • توانایی نمایش محصولات مرتبط با محصول مورد بازدید
 • چند زبانه و چند فروشگاهی بودن
 • دارای سیستم بازاریابی
 • دارای سیستم مدیریت تبلیغات
 • دارای سیستم کوپن تخفیف و ابزار پشتیبان گیری و بازگردانی
 • دارای رابط کاربری کاملا زیبا، جذاب، اداری و کاربردی
 • دارای سئوی قدرتمند، تمپلیت های متنوع و ماژول های فراوان
 •  نصب بسیار آسان و همچنین پشتیبانی همیشگی و به روز رسانی رایگان

بسیار خوب تا اینجا یک آشنایی کلی با اپن کارت داشتیم از جلسه بعد به آموزش آن خواهیم پرداخت.

موفق باشید...

:: مطالب جدید سون لرن را از طریق ایمیل دریافت کنید :

دیدگاه ها 57 دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. نظردهی برای این مطلب بسته شده است .

 • ‏‏
  loghman khorrami(۲۰ اسفند ۱۳۹۳)

  درود بر استاد صالحی
  میخواستم بدونم آیا امکان حذف نام و آرم اپن کارت از سربرگ قالب وجود داره یا نه؟
  اگر جواب مثبته چطور یه تصویر جدید جایگزین کنم؟

  • ‏‏
   وحید صالحی(۲۰ اسفند ۱۳۹۳)

   سلام آقا لقمان بله امکان داره در یکی از جلسات هم توضیح دادم ولی دقیقا یادم نیست کدوم قسمت بود جلسات رو با دقت مشاهده کنید محصوصا قسمت های 1,2,3 توضیح داده شده …
   موفق باشید…

 • ‏‏

  سلام چند سوال از حظورتان داشتم

  چطوری میتونم توی فروشگاه ساز اپن کارت انجمن داشته باشم؟

  ویرایش قالب و یا داشتن قالب های سه ستونه با رزولوشن های مختلف با قابلیت پویایی امکان پذیره،چطوری؟

  و اینکه در هنگام مقایسه محصول ، نتیجه مقایسه بعد از بهترین محصولات نمایش داده میشه، میشه فقط خروجی نمایش داده بشه،چطوری؟

  راستی سایت یا فیلم اموزشی برای موارد فوق هست؟

  و ادرس فروشگاه:

  باسپاس

  • ‏‏
   وحید صالحی(۲۴ فروردین ۱۳۹۴)

   سلام دوست عزیز این گونه سوالات رو در انجمن تخصصی openfa که تخصصی در این زمینه فعالیت می کنن مطرح کنید…

 • ‏‏
  لقمان خرمی(۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۴)

  درود بر اساتید
  میخواستم بدونم در زمینه پرستاشاپ هم آموزشی دارید؟
  اگه داریدممنون میشم لینک آموزش ها رو برام بزارید
  و اگه ندارید میشه راهنماییم کنید.کجا باید تهیه کنم؟

  • ‏‏
   وحید صالحی(۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۴)

   سلام آموزشی در این زمینه نداریم منبع خواستی مد نظرم نیست گوگل کنید حتما مواردی پیدا خواهید کرد…
   موفق باشید…

 • ‏‏

  جناب مهندس صالحی سلام
  من opencart رو نصب کردم و تمام مراحل رو درست مثل ویدوئو طی کردم الان وارد قسمت مدیریت فروشگاه هم میشم اما وقتی localhostرو میزنم وب سایت فروشگاهم رو نشون نمیده.علتش چیه؟

  • ‏‏
   وحید صالحی(۲۳ اسفند ۱۳۹۴)

   احتمال دار وب سرورتون به درستی کار نمی کنه

 • ‏‏

  سلام میشه لطف کنید راهنمایی کنید بنده رو برای نصب قالبهای ریسپانسیو که بیشترشون ارور میدندو سوال دوم قالبهایی که در قسمت تنظیمات ویرایش میکنیم فقط قالبهای پیش فرض اپن کارت رو نشون میده بقیه با ارور همراهه
  برای ایجاد فروشگاه جدید باید افزودن فروشگاه را ایجاد کنیم یا همون فروشگاه پیش فرض قالب مورد دلخواه رو عوض کنیم .

  • ‏‏
   وحید صالحی(۹ اسفند ۱۳۹۴)

   سلام بهتره سوالات فنی تون رد در انجمن رسمی اپن فا مطرح کنید ما صرفا نحوه استفاده و مقدمات رو در اینجا آموزش دادیم
   forums.openfa.com
   موفق باشید

 • ‏‏
  پیمان شکوری(۱۰ خرداد ۱۳۹۵)

  داداش بهت برنخوره ولی چطوری به خودت اجازه میدی با این اطلاعات ناقصت آموزش بزاری ؟

  • ‏‏
   وحید صالحی(۱۰ خرداد ۱۳۹۵)

   دوست عزیز شما چطور به خودتون اجازه می دید که بدون ذکر دلیل دیگران رو متهم کنید؟

 • ‏‏
  پیمان شکوری(۱۰ خرداد ۱۳۹۵)

  اینم دلیل :
  1 : آموزش خیلی سطحی و توضیح واضحات به طوری که با 10 دقیقه کار با منو ها کل 2-3 ساعت فیلمی که شما گزاشته بودی رو خودم فهمیدم .
  2 : اصلا به منو ها مسلط نبودید و اکثر اونها رو طی آموزش آزمون خطا می کردید .
  3 : اکثریت رو کلا اشتباه توضیح می دادید و خیلی از نکات اصلی رو اصلا نگفتید .
  حالا اگه نیازه با ذکر دقیقه توی فیلم 50 تا مثال بزنم براتون .
  حالا درسته آموزش رایگان هست اما دیگه نباید اشتباه باشه و به شعور مخاطب بی احترامی بشه .

  • ‏‏
   وحید صالحی(۱۰ خرداد ۱۳۹۵)

   دوست عزیز اگر در سطح وب فارسی جستجویی انجام بدید متوجه می شید که منبع کامل و مناسبی در زمینه آموزش اپن کارت موجود نیست و ما هم ادعا نکردیم در این دوره که قراره به تمام مسائل پرداخته بشه گرچه تمام موارد بخوبی برای کاربرا توضیح داده شده مبحث آزمون و خطا هم در آموزش یک امر طبیعیه برای درک بهتر در ضمن شما مطمئن باشید اگر موردی اشتباه باشه بنده به شخصه توضیح نمی دم تا کاربری دچار سردرگمی نشه پس تمام موارد قبل از آموزش درستی شون بررسی شده ما اعتبارمون رو از سر راه پیدا نکردیم که بخواهیم باهاش بازی کنیم اون هم با یک دوره آموزشی رایگان چه برسه به دوره های ویژه این دوره تمام تجربیات بنده با این فروشگاه ساز بوده که با دوستان در میان گذاشتم و اگر کامنت های این دوره رو بخونید خیلی از سوالات رو هم ارجاع دادیم به انجمن تخصصی openfa که کسی رو خدای ناکرده به اشتباه نینداریم و سخن پایانی اینکه در سون لرن با سابقه حدود 9 سال در زمینه وب هیچ کسی به شعور مخاطب بی احترامی نمی کنه شاید شما درارید اشتباه میی کنید و بی دلیل ما رو قضاوت می کنید…
   موفق باشید

 • ورود/عضویت سریع با اکانت فیسبوک/جیمیل شما

  :: شما می توانید با استفاده از اکانت یاهو یا جیمیل خود به صورت کاملا امن، سریع و بدون نیاز به ورود اطلاعات عضو و وارد سایت شوید. در این صورت هیچ نیازی به ورود نام کاربری و رمز عبور خود نخواهید داشت و هویت شما از طریق ایمیلتان مورد تائید قرار می گیرد .
  برای استفاده از این روش باید در اکانت گوگل(جیمیل) و یا یاهوی خود لاگین باشید .
  عضویت/ ورود سریع با :
  در حال اتصال ...

  ورود به سایت

  ورود سریع با :
  در حال اتصال ...

  جستجو در سون لرن

  عبارت :
  7LearnTelegram