مدیریت Exception در فریم ورک لاراولvisibility  
mode_comment   ۰

مدیریت Exception در لاراول یکی از مهم ترین بخش های برنامه نویسی در فریم ورک لاراول می باشد، اگر علاقه زیادی به برنامه نویسی داشته باشید حتما می دانید که مدیریت Exception  در لاراول یکی از جالب ترین و سخت ترین کارهای برنامه نویسی است که بسیاری از برنامه نویسان مشکلات بسیار زیادی را با این بخش از برنامه نویسی دارند، در این مطلب قصد داریم توضیحاتی جامع و کامل در رابطه با مدیریت Exception  در لاراول ارائه دهیم و همین طور در پایان آموزش ساخت یک کلاس خصوصی برای مدیریت Exception در لاراول را نیز ارائه خواهیم داد.

Exception در لاراول

گاهی اوقات شما در حین کدنویسی ممکن است دچار مشکلاتی شوید، یکی از این مشکلات این است که شما نمی توانید رفتار کاربر را پیش بینی کنید و بنابراین کاربر ممکن است مشکلاتی را برای برنامه و اپلیکیشن شما پیش بیاورد که در صورتی که برای حل این مشکلات احتمالی راه حلی را نداشته باشید می توان گفت اپلیکیشن شما خیلی زود از بین می رود و مشکلات بسیار بزرگی برای آن پیش می آید. استفاده از Exception در لاراول باعث می شود تا بتوانید رفتار های غیر معمولی کاربران و استفاده کنندگان از اپلیکیشن خود را کنترل کنید و برای آن ها راه حل های مناسبی داشته باشید. در صورتی که از Exception در لاراول استفاده نکنید ممکن است خطاهایی ناخواسته و ناگهانی در اپلیکیشن شما رخ دهد که باعث می شود دیباگ کردن اپلیکیشن برای شما بسیار سخت شود.

 Exception در لاراول

یک Exception در لاراول چیست؟

اگر بخواهیم تعریف جامع و کاملی را برای Exception  در لاراول بیاوریم بهتر است تعریف آقای Martin fowler را برای این مفهوم بیان کنیم که گفته است: Exception ها در واقع چیزی غیر از حد انتظار رفتار مورد نظر ما را نمایش می دهند.

اگر بخواهیم به زبان بسیار ساده یک Exception در لاراول را بیان کنیم می توان گفت که این Exception در واقع رویدادی است که به دلایل خاصی در برنامه شما رخ می دهد و باعث می شود تا اجرای اپلیکیشن شما جلوگیری شود.

 Exception در لاراول

زمانی که یک Exception در لاراول throw می شود

در واقع زمانی که شما یک Exception در لاراول throw می کنید باعث می شوید تا سیستم به دنبال آن Excetion بگردد تا زمانی که آن را پیدا کند و درست زمانی که آن را پیدا کرد به دنبال سیستم مدیریت آن که همان catch می باشد می گردد و آن را اجرا می کند تا پیغام مورد نظر شما چاپ شود و یا عملیاتی که قصد دارید در صورت برخورد با این Exception اجرا شود، اجرا می شود. مثال بسیار ساده زیر را از کاربرد Exception  در لاراول در نظر بگیرید:

 Exception در لاراول

مدیریت انواع Exception در لاراول

یکی از برترین ویژگی های فریم ورک فوق العاده قدرتمند لاراول این است که به وسیله آن می توانید به راحتی انواع Exception در لاراول را مدیریت کنید، برای این کار کلاسی برای شما در نظر گرفته شده است که نام این کلاس Laravel Exception می باشد و دارای دو متد اصلی می باشد که می توانید از این دو برای مدیریت انواع Exception در لاراول استفاده کنید. در واقع شما با استفاده از این دو متد فوق العاده قدرتمند می توانید خیلی راحت تمامی انواع Exception در لاراول را مدیریت کنید از جمله Exception های HTTP همانند 404 و 503.

 Exception در لاراول

متد report

همانطور که گفته شد کلاس laravel Exception که برای مدیریت انواع Exception در لاراول به کار می رود دارای دو متد کاربردی می باشد، اولین متد، متد report است، به وسیله این متد شما می توانید از انواع Exception در لاراول گزارش گیری کنید و یا آن ها را به یک سرویس خارجی ارسال کنید. نحوه کار با این متد بسیار راحت است و در ادامه یک مثال بسیار ساده را از این متد بیان می کنیم:

 Exception در لاراول

متد  render دومین متد از کلاس Exception در لاراول

دومین متد از کلاس laravel Exception که برای مدیریت Exception در لاراول به کار می رود متد render است، به وسیله این متد می توانید یک Exception خاص را به یک پاسخ HTTP تبدیل کنید و آن را به مرورگر ارجاع دهید. در ادامه یک مثال از این متد را نیز بیان خواهیم کرد تا به صورت کامل با این متد نیز آشنا شوید.

نکته ای که در حین استفاده از این متد باید در نظر داشته باشید این است که در صورتی که می خواهید Exception هایی از این نوع را نادیده بگیرید می توانید از ویژگی $dontReport برای انجام دادن این کار استفاده کنید.

 Exception در لاراول

ساخت یک Laravel Exception  شخصی برای مدیریت Exception در لاراول

گاهی اوقات نیاز پیدا می کنید که یک کلاس شخصی برای خود بسازید که بتوانید به وسیله آن کلاس اقدام به مدیریت Exception در لاراول کنید، در واقع قصد دارید که یک Laravel Exception شخصی برای خود بسازید، برای این کار شما تنها نیاز دارید که کلاس پایه ای که در اختیارتان قرار دارد را به صورت متفاوت و مناسبی گسترش دهید تا بتوانید علاوه بر استفاده از امکانات این کلاس پایه امکانات مد نظر خود را نیز به این کلاس اضافه کنید تا بتوانید بهتر از آن برای مدیریت خطاها استفاده کنید. برای انجام دادن این کار ما در ادامه مثالی را ارائه داده ایم که می توانید از آن برای یادگیری بیشتر Exception در لاراول  کمک بگیرید.

7Learn Experts
comment دیدگاه کاربران

add_circle ارسال دیدگاه

خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :