چک لیستی برای سئو ( SEO ) سایت ( قسمت 6 )

- visibility ۰ mode_comment

در این قسمت با ادامه مطلب چک لیستی برای سئو سایت در خدمت شما هستم و میخام نکاتی رو خدمتتون عرض کنم و امیدوارم که مفید واقع بشه.seoimage

در قسمت قبلی کمی در مورد URL صحبت کردیم و تعدادی نکته رو در مورد اون براتون گفتم. در این قسمت میخام مبحث URL رو به پایان برسونم.

بهترین روش برای SEO:

URL ها سایت یا صفحات رو برای بازدیدکنندگان و موتورهای جستجو توصیف میکنن و شرح میدن. سعی کنید تا جای ممکن URL رو متناسب و با دقت انتخاب کنید تا بشه از اون به عنوان کلیدی برای دریافت رتبه بهتر استفاده کرد.

یک URL از سند وب باید بصورت ایده آل هم اون سند رو شرح بده و هم تا جای ممکن خلاصه و فشرده باشه. یعنی شما باید جوری URL رو درست کنید و قرار بدین که کاربران با یک نگاه متوجه بشن که این صفحه در مورد چه چیزی بحث کرده است. اگر بتونین URL کاربرپسند قرار بدین ، میتونین رضایت کاربران رو جلب کنید.

مقایسه 3 URL از 3 سایت متفاوت برای دوربین SD400:

این 3 URL رو در نظر بگیرید:

 1. Amazon.com
  http://www.amazon.com/gp/product/B0007TJ5OG/102-8372974-4064145?v=glance&n=502394&m=ATVPDKIKX0DER&n=3031001&s=photo&v=glance
 2. Canon.com
  http://consumer.usa.canon.com/ir/controller?act=ModelDetailAct&fcategoryid=145&modelid=11158
 3. DPReview.com
  http://www.dpreview.com/reviews/canonsd400/

در مثال 1 و 2 کاربر با دیدن URL نمیتونه بفهمه که این صفحه در مورد چی هست و به چه چیزی اشاره داره. اما کاربر با دیدن URL موجود در مثال 3 میتونه حدس بزنه که این صفحه در مورد دوربین SD400 صحبت کرده. پس میبینید که URL میتونه نقش مهمی رو ایفا کنه.

همچنین توجه به این نکته مهمه که پارامترهای ارسالی توسط URL نباید از حد خاصی بیشتر باشه و باید برای اون تا جای ممکن سقف تعداد قرار بدین. این پارامترها به دلایل گوناگونی با URL به سمت سرور فرستاده میشن و یکی از کاربردهاش اینه که رکوردهای معینی رو از Database دریافت کنه و به کاربران نمایش بده. بعنوان مثال این پارامترها میتونن به سرور فرستاده بشن: n=3031001 ، v=glance ، categoryid=145 و ...

توجه کنید که هم در URL سایت Amazon و هم Canon تعداد پارامترها سه یا بیشتر بودن. تعداد پارامترهای درون یک سایت ایده آل نباید از 2 عدد فراتر بره. تعدادی از متخصصین سرچ و جستجو به این امر اشاره کردن که سایتهایی که تعداد پارامتراشون بیشتر از 2 تا هست توسط موتورهای جستجو Index و بررسی نمیشن ، مگر اینکه اون سایت و صفحه خیلی خیلی مهم باشه. (یعنی تعداد زیادی لینک به اون صفحه اشاره کرده باشه که Spider موتور جستجو اونو بررسی کنه و در نتایج نشون بده.)

3 منفعت بزرگ URL ها:

 1. معناشناسی: یک URL که بخوبی تدارک دیده شده باشه ، باید بصورت معنایی حس مناسبی رو در کاربر بوجود بیاره. URL سایت DPReview که در مثال 3 نمایش داده شد ، مثال خوبی برای این مورد هست ، چون کاربر با یک نگاه به URL متوجه میشه که صفحه مورد نظر در مورد چه چیزی بحث کرده است. این کار ساده ای است که با استفاده از URL معنای صفحه رو به بقیه بفهمونیم. این مورد هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستحو میتونه خیلی خوب و مفید باشه.semantics
 2. ارتباط: منفعت دیگه ای که URL متناسب داره اینه که وبمستران میتونن با استفاده از موتورهای جستجوگر ترافیک بیشتری رو به سایت خودشون هدایت کنن و این به دلیل آن است که شما کلمات کلیدی متناسبی رو در URL خودتون قرار دادین. URL هم میتونه شبیه به تگ title برای موتورهای جستجوگر اهمیت داشته باشه و بتونه با توجه به کلمات کلیدی در نتایج جستجو نمایان بشه.
 3. لینک: URL که بخوبی نوشته شده باشه ، میتونه منفعتهای بیشتری رو هم در بر داشته باشه ، زمانی که بصورت یک لینک در بلاگها و سایتهای دیگه کپی و Paste شده باشه. در مثال DPReview ، موتور جستجو اون رو بصورت http://www.dpreview.com/reviews/canonsd400/ میبینه و میتونه برای کلماتی مثل dpreview ، reviews ، canon ، sd و 400 اون رو در نتایج جستجو یا SERPs نشون بده و رتبه ای رو به سایت نسبت بده.

پس امیدوارم با رعایت این موارد بتونین URL بهتری رو برای صفحات سایتتون انتخاب کنید و بتونین به SEO  سایتتون کمک کنید.

امیدوارم از این مطلب خوشتون اومده باشه.

موفق و پیروز باشید

یا علی

Source

comment دیدگاه کاربران

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.