آیا می دانید میانگین رضایت دانشجویان سون لرن از دوره ها، بیش از 94% می باشد!

آشنایی بیشتر با 50 ویژگی جالب CSS (جلسه 36) : استایل دهی به لیستها - قسمت 1

0 144 ۲۴ اردیبهشت ۹۶

css3 attributes

در جلسات گذشته در مورد Flexbox توضیحاتی رو در اختیارتون قرار دادیم و شما رو بصورت پایه با اون آشنا کردیم. در این جلسه میخوایم در مورد نحوه استایل دهی به لیستها با استفاده از CSS و همچنین ویژگی های مهم در این زمینه توضیحاتی رو قرار بدیم.

استایل دهی به لیستها با CSS

در CSS تعدادی ویژگی وجود داره که مخصوص کار با لیستها هستن و فقط برای اونا کاربرد دارن. همونطور که میدونین درون HTML دو نوع لیست ul یا unordered list و ol یا ordered list وجود داره. در این مطلب شما رو با این ویژگی ها آشنا میکنیم و نحوه کار با اونا رو بهتون توضیح میدیم.

ویژگی list-style-type:

این ویژگی Bullet یا نشانه های لیست رو برای شما کنترل میکنه و میتونین با استفاده از اون شکل و نحوه نمایش اونا رو تغییر بدین. خب در ابتدا این ویژگی رو برای ul ها توضیح میدیم. همونطور که میدونین ظاهر اولیه ul بصورت زیر هست:

میبینید که قبل از هر لیست یک دایره کوچک قرار گرفته. این استایل، حالت پیش فرض هست و به اون disc میگن. شما میتونین علاوه بر disc از مقادیر circle و square برای ul نیز استفاده کنید. برای square قرار دادن بصورت زیر عمل میکنیم:

سه حالت مختلف برای ul بصورت زیر هست:

شما میتونین بجای اینکه برای کل ul این ویژگی رو تعیین کنید، میتونین برای تک تک li ها بصورت جداگانه این ویژگی رو مشخص کنید. بصورت زیر:

خروجی کد بالا، همون تصویری هست که در بالا قرار دادیم. همین ویژگی رو برای ol هم میتونین مورد استفاده قرار بدین، با این تفاوت که مقادیر متفاوتی رو باید برای اون قرار بدین. مقادیری که برای این ویژگی میتونین مورد استفاده قرار بدین، بصورت زیر هست:

  • decimal
  • decimal-leading-zero
  • upper-alpha
  • lower-alpha
  • upper-roman
  • lower-roman
  • lower-greek

به ترتیب خروجی مقادیر بالا رو براتون قرار میدم. مقدار decimal، اعداد رو از 1 شروع میکنه و همینطور یکی یکی اون رو افزایش میده.

مقدار decimal-leading-zero مانند حالت قبل هست با این تفاوت که یک 0 قبل از اون قرار داره. بصورت زیر:

مقدار upper-alpha حروف الفبای بزرگ رو قرار میده:

lower-alpha حروف الفبای کوچک رو قرار میده:

lower-roman حروف رومی کوچک رو قرار میده:

upper-roman حروف رومی بزرگ رو قرار میده:

lower-greek حروف یونانی کوچک رو قرار میده:

مقادیر دیگه ای هم وجود داره که متناسب با هر مرورگر با هم فرق میکنه و همه مرورگرها اونا رو پشتیبانی نمیکنن. مثلا مرورگر Chrome در نسخه های نهایی، اگر مقدار این ویژگی رو برابر با persian قرار بدین، خروجی رو بصورت زیر نمایش میده:

همونطور که میبینید در این حالت اعداد لیست بصورت فارسی قرار گرفتن.

در جلسات بعد با ادامه آموزش در خدمتتون هستیم.

امیدوارم از این مطلب خوشتون اومده باشه.

موفق باشید

یا علی

Source

:: مطالب جدید سون لرن را از طریق ایمیل دریافت کنید :

دیدگاه ها اولین دیدگاه این مطلب را ارسال کنید.

ارسال دیدگاه

ورود/عضویت سریع با اکانت فیسبوک/جیمیل شما

:: شما می توانید با استفاده از اکانت یاهو یا جیمیل خود به صورت کاملا امن، سریع و بدون نیاز به ورود اطلاعات عضو و وارد سایت شوید. در این صورت هیچ نیازی به ورود نام کاربری و رمز عبور خود نخواهید داشت و هویت شما از طریق ایمیلتان مورد تائید قرار می گیرد .
برای استفاده از این روش باید در اکانت گوگل(جیمیل) و یا یاهوی خود لاگین باشید .
عضویت/ ورود سریع با :
در حال اتصال ...

ورود به سایت

ورود سریع با :
در حال اتصال ...

جستجو در سون لرن

عبارت :