نکاتی کاربردی در مورد CSS (جلسه 4) : مقادیر درصدی عمودی

- visibility ٠ mode_comment

در این مطلب با ادامه نکاتی کاربردی در مورد CSS در خدمتتون هستیم. css-style

مقادیر درصدی عمودی نسبت به Width سنجیده میشن، نه Height

ممکنه بار اول که با این موضوع روبرو بشید براتون عجیب باشه. همونطور که شما میدونید، مقادیر درصد افقی left و right و ... نسبت به width اون container که درونش قرار دارن محاسبه میشه. مثلا اگر شما یک button رو درون div قرار دادید و گفتید که margin-right اون برابر با 10 درصد باشه، مرورگر اول width اون div رو در نظر میگیره و 10 درصد اون رو حساب میکنه و بعنوان margin-right دکمه در نظر میگیره. حالا ممکنه فکر کنید که مثلا اگر برای margin-top یا margin-bottom مقدار 10 درصد رو قرار بدیم، مرورگر 10 درصد height اون container رو حساب میکنه و قرار میده. در صورتی که اینطور نیس و این درصدها هم نسبت به width اون container اعمال میشن. مثال زیر رو در نظر بگیرید: همونطور که میبینید یک div درون div دیگری قرار داده شده است و برای اونا استایلهایی در نظر گرفته شده. برای div بزرگ یا پدر استایل زیر در نظر گرفته شده:

میبینید که width اون برابر با 400 پیکسل قرار داده شده. برای اون div داخلی هم استایل زیر قرار داده شده:

میبینید که برای این box، عرض و ارتفاع رو برابر با 100 پیکسل قرار دادیم و همچنین برای اون padding-top و padding-bottom رو برابر با 10 درصد و margin-bottom رو برابر با 5 درصد قرار دادیم. میبینید که یک اسلایدر قرار داده شده و با عقب و جلو بردن اون میتونیم width اون div پدر رو کم و زیاد کنیم. مشاهده میشه زمانی که عرض رو تغییر میدیم، ویژگی های درصدی عمودی که در بالا هم تعریف کردیم دچار تغییر میشن و واکنش نشون میدن. اگر اسلایدر به آخر سمت راست بکشید، عرض div پدر 400 پیکسل میشه. حالا اگر inspect element رو باز کنید، میبینید که padding-top و padding-bottom، هر کدوم 40 پیکسل هستن و margin-bottom هم برابر با 20 پیکسل هست. اگر دقت کنیم میبینید که 40 پیکسل همون 10 درصد 400 پیکسل هست و 20 پیکسل هم همون 5 درصد 400 پیکسل. پس متوجه میشیم که این درصد بندی ها به ارتفاع عنصر پدر کاری ندارن و نسبت به عرض عنصر پدر سنجیده میشن.

از این ویژگی میتونین استفاده کنید و کارهای جالبی رو انجام بدین. برای مطالعه بیشتر در این مورد هم میتونین به این لینک سر بزنید و از اون استفاده کنید.

در جلسات بعدی با ادامه نکات در خدمتتون هستیم.

امیدوارم از این جلسه خوشتون اومده باشه.

موفق و پیروز باشید.

یا علی

Source

comment دیدگاه کاربران

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.