آموزش رسم نمودار با Highcharts (جلسه 38) - نمودار زاویه ای - قسمت 2

- visibility ۰ mode_comment

در این جلسه با ادامه موضوع مربوط به رسم نمودار با Highcharts در خدمتتون هستم. highcharts

نمونه دوم : نمودار زاویه ای بصورت توپر

در این نمونه میخایم یک نمونه نمودار رو در اختیارتون قرار بدیم که در اون میتونیم داده ها رو به صورت دایره های توپری قرار بدیم که مقدار شعاع اونا من و زیاد میشه و مقدار رو نمایش میدن. این نمودار ها بصورت Donut هستن و یک نیم دایره رو تشکیل میدن. کل کدهای مربوط به این نمونه رو در اختیارتون میزارم و بعد براتون توضیح میدم:

همونطور که میبینید در این نمونه علاوه بر فایل اصلی highcharts، دو فایل دیگه رو هم وارد کردیم. همچنین دو container قرار دادیم که در یکی از اونا نمودار مربوط به سرعت و در دیگری نمودار مربوط به دور در دقیقه نمایش داده بشه.

میبینید که در ابتدا کدی بصورت زیر قرار داده شده:

با استفاده از این کد، نوع نمودار رو بصورت اندازه گیر و توپر قرار دادیم.

با استفاده از کد بالا پس زمینه رو استایل دهی کردیم و با استفاده از ویژگی center، محل قرارگیری مرکز نمودار ها رو مشخص کردیم و سایز نمودارها رو هم برابر با 140 درصد در نظر گرفتیم تا بزرگتر بشه. میبینید که با استفاده از ویژگی های startAngle و endAngle هم شروع و پایان کیلومتر شمار رو مشخص کردیم که محدوده چرخش 180 درجه هست. با استفاده از ویژگی background هم مشخص کردیم که شکل کلی بصورت arc یا قوس و کمان باشه و شعاع داخلی %60 و شعاع خارجی رو برابر با %100 در نظر گرفتیم.

متغیرهای yAxis و series برای نمودار مربوط به سرعت در بالا اومدن. میبینید که در yAxis سه رنگ برای نمودار در نظر گرفته شده. حداقل و حداکثر رو بترتیب برابر با 0 و 200 قرار داده و درون متغیر series هم داده مورد نظر رو قرار داده و برای اون نام و فرمت label رو مشخص کرده.

متغیرهای yAxis و series مربوط به نمودار دور بر دقیقه هم در بالا اومدن و ویژگی های اون رو مشخص کردن. میبینید که حداقل و حداکثر نمودار بترتیب 0 و 5 هست. در آخر هم برای روح بخشیدن به این نمودارها کد زیر رو قرار میدیم که هر چند لحظه یکبار یک عدد تصادفی رو جایگزین کنه و نمودار به روز رسانی بشه:

در نهایت خروجی بصورت زیر هست:guage solid highcharts

امیدوارم از این مطلب خوشتون اومده باشه.

موفق و پیروز باشید

یا علی

Source

comment دیدگاه کاربران

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.