آموزش رسم نمودار با Highcharts (جلسه 32) - نمودار ترکیبی - قسمت 2

- visibility ۰ mode_comment

در این جلسه با ادامه موضوع مربوط به رسم نمودار با Highcharts در خدمتتون هستم. highcharts

نمونه دوم : نمودار ستونی و خطی دو محوره

در این نمونه میخایم یک نمونه نمودار رو در اختیارتون قرار بدیم که در اون علاوه بر اینکه انواع مختلف نمودارهای ستونی و خطی قرار داده شده، محورهای عمودی اون دو برابر شده و یک محور در سمت چپ و دیگری در سمت راست هست و هر کدوم مختص به ویژگی و شاخص معینی هست. کل کدهای مربوط به این نمونه رو در اختیارتون میزارم و بعد براتون توضیح میدم:

در ابتدا کدی بصورت زیر قرار داده شده:

با استفاده از این کد همونطور که قبلا توضیح داده بودیم، باعث میشیم که کاربر بتونه هم در جهت افقی و عمودی بزرگنمایی کنه و اطلاعات رو بهتر و بزرگتر ببینه.

اصلی ترین قسمت این مطلب در کد بالا قرار داده شده و اونم اینه که برای محور عمودی، دو محور قرار داده شده و هر کدوم شاخص متفاوتی هست. میبینید که yAxis دارای دو عضو هست. عضو اول محور عمودی اول و عضو دوم، محور عمودی دوم رو مشخص میکنه. هر کدوم از محورها خودشون هم دارای ویژگی هایی هستن. با استفاده از ویژگی format، قالب اعدادی که بر روی محورها قرار داده میشن رو مشخص میکنیم و با استفاده از style هم رنگ اون رو مشخص میکنیم. با استفاده از ویژگی title هم عناوینی رو برای هر کدوم مشخص میکنیم. با استفاده از true قرار دادن ویژگی opposite، دو محور در یک سمت قرار نمیگیرن و یکی در سمت چپ و دیگری در سمت راست قرار میگیره.

درون متغیر Series هم داده هایی که قراره در نمودار نمایش داده بشن رو قرار میدیم. میبینید که دو دسته قرار داده شده و هر کدوم از اونا type و نوع متفاوتی دارن. اولی از نوع ستونی و دومی از نوع spline هست. درون ویژگی data هم مقادیر مورد نظر خودمون رو قرار دادیم. خروجی بصورت زیر خواهد بود:combination dual axes

امیدوارم از این مطلب خوشتون اومده باشه.

موفق و پیروز باشید

یا علی

Source

comment دیدگاه کاربران

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.