آموزش رسم نمودار با Highcharts (جلسه 30) - نمودار داینامیک و پویا - قسمت 2

- visibility ۰ mode_comment

در این جلسه با ادامه موضوع مربوط به رسم نمودار با Highcharts در خدمتتون هستم. highcharts

نمونه دوم : نمودار با قابلیت اضافه شدن نقاط جدید

در این نمونه میخایم یک نمونه نمودار رو در اختیارتون قرار بدیم که با استفاده از ایده اون میتونین زمانی که کاربر بر روی جای دلخواهی که کلیک میکنه، یک نقطه جدید ساخته بشه و در همون لحظه نمودار آپدیت شه و اون نقطه جزئی از خود نمودار بشه. کل کدهای مربوط به این نمونه رو در اختیارتون میزارم و بعد براتون توضیح میدم:

میبینید که در ابتدا کدی بصورت زیر رو قرار دادیم:

میبینید که درون متغیر Chart ویژگی های مورد نظر رو قرار دادیم. با استفاده از ویژگی type نوع نمودار رو برابر با scatter یا پراکندگی قرار دادیم. با استفاده از ویژگی margin هم فاصله نمودار از اطراف رو مشخص کردیم. درون ویژگی events هم همانند نمونه قبل از رویداد مورد نظرمون استفاده میکنیم. میبینید که در اینجا از رویداد کلیک استفاده کردیم . یک تابع در مقابل اون قرار دادیم و با کلیک بر روی هر نقطه این نمودار، این تابع و کدهای مربوط به اون اجرا میشن. در ابتدا سه متغیر رو تعریف کردیم. متغیر x همون موقعیت افقی نقطه کلیک شده هست و با استفاده از روش بالا بدست میاد. متغیر y موقعیت عمودی نقطه کلیک شده هست. متغیر series هم، همون متغیر Series نمودار هست که داده ها رو در خودش ذخیره میکنه و در نمودار نمایش میده. در نهایت هم با استفاده از متد addPoint اون نقطه رو به متغیر series اضافه میکنیم. متغیر Series در ابتدا بصورت زیر هست:

میبینید که در ابتدا دو نقطه بیشتر نداره و ما با هر کلیک یک نقطه به اون اضافه میکنیم.

با استفاده از متغیر plotOption و ویژگی point موجود در اون اومدیم و گفتیم که زمانی که بر روی نقاط موجود کلیک شد، اون نقطه که بر روش کلیک شده رو حذف کن. خروجی بصورت زیر میشه:chart dynamic click

امیدوارم از این مطلب خوشتون اومده باشه.

موفق و پیروز باشید

یا علی

Source

comment دیدگاه کاربران

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.