campaign-edianeh-98

آموزش ویژگی های ECMAScript 6 (جلسه 11) : آموزش Rest Parametersvisibility  
mode_comment   ۰

همونطور که اطلاع دارید در جلسه قبل در مورد Template Literal ها براتون توضیحاتی رو قرار دادیم و شما رو با قرار دادن رشته به وسیله ` یا Back tick آشنا کردیم. در این جلسه قصد داریم در مورد Rest Parameters ها براتون توضیحاتی رو قرار بدیم. همونطور که میدونین به هر تعداد که بخواید میتونین پارامتر برای توابع قرار بدین. مثلا کد زیر رو در نظر بگیرید:

همونطور که در کد بالا مشاهده میکنید، 3 پارامتر برای تابع addition قرار دادیم و موقع صدا زدن تابع نیز باید سه آرگومان رو مشخص کنیم و این تابع اونا رو با هم جمع کرده و برگشت میده و در Console مقدار 6 چاپ خواهد شد. حالا فرض کنید بجای 3 عدد بخوایم 4 عدد یا 5 عدد یا 10 عدد رو با هم جمع کنیم. منطقی نیست که این کار رو بصورت دستی انجام بدیم. در ES5 با استفاده از کلمه arguments میتونستید به تمامی آرگومانهای یک تابع در موقع صدا زدن دسترسی داشته باشید. مثلا کد زیر رو در نظر بگیرید:

میبینید که در اینجا هیچ پارامتری رو برای تابع مشخص نکردیم و درون تابع arguments رو چاپ کردیم. خروجی در Console بصورت زیر خواهد بود:

همونطور که از خروجی مشخص هست، arguments دقیقا یک آرایه نیست و به اون Array like یا شبیه به آرایه میگن. یعنی یک شئ رو به آرایه شبیه سازی کردند. پس به دلیل اینکه arguments یک آرایه نیست، نمیتونیم  برای اون از متدهای آرایه مثل sort و map و ... استفاده کنیم. در ES6 قابلیتی به نام Rest Parameters اضافه شده که علاوه بر حل این مشکل، قابلیتهای دیگه رو به ما میده که کدنویسی رو خیلی لذت بخش تر میکنه. قبل از Rest Parameters ها ... قرار میگیره. کد زیر رو در نظر بگیرید:

همونطور که میبینید در قسمت تعریف پارامترها، ...theArgs قرار گرفته. چون ... قبل از theArgs قرار گرفته، پس theArgs یک Rest Parameters است و به معنای اینه که هر آرگومانی که باقی مانده است، به عنوان یک عضو درون اون قرار میگیره. theArgs یک آرایه است که همه آرگومانهای باقیمانده رو در خودش جا میده. اگر کد بالا رو اجرا کنیم، خروجی در Console بصورت زیر خواهد بود:

میبینید که اینجا با یک آرایه سروکار داریم و در نتیجه میتونیم همه متدهای آرایه مثل map و sort و find و ... رو برای اون اجرا کنیم. حالا یه مقدار قضیه رو جالب تر میکنیم. کد زیر رو در نظر بگیرید:

همونطور که دیدید در کد بالا 5 ورودی رو در هنگام صدا زدن تابع مشخص کردیم. در تعریف تابع نیز دو پارامتر a و b و یک Rest Parameter به نام theArgs رو مشخص کردیم. با اینکار مقدار a برابر با 1، مقدار b برابر با 2 خواهد شد و theArgs نیز یک آرایه خواهد بود که اعضای اون بقیه یا باقیمانده آرگومانها هستند. پس theArgs مقادیر 3 و 4 و 5 رو در خودش قرار میده و خروجی کد بالا بصورت زیر است:

برای استفاده از Rest Parameters ها باید نکات زیر رو مدنظر داشته باشید:

  • در هر تابع بیشتر از یک Rest Parameter رو نمیتونین مورد استفاده قرار بدین
  • Rest Parameter همیشه در آخر قرار میگیرند

کد زیر رو در نظر بگیرید:

میبینید که یک تابع بنام multiply تعریف کردیم و اون رو با 4 ورودی فراخوانی کردیم. ورودی اول که 2 است به پارامتر multiplier نسبت داده میشه و بقیه آرگومانها در آرایه theArgs قرار میگیرن. بعد از اون با استفاده از متد map، هر کدام از اعضای آرایه theArgs رو در مقدار multiplier ضرب میکنیم و بجای مقدار قبلی قرار میدیم. پس با اینکار مقدار هر یک از اعضای آرایه 2 برابر خواهد شد. پس خروجی در Console آرایه [2, 4, 6] خواهد بود.

به همین راحتی.

موفق و پیروز باشید.

یا علی

comment دیدگاه کاربران
ارسال نظرات

کاربر گرامی، امکان ارسال نظر و پشتیبانی برای دوره های مجازی فقط برای دانشجویان این دوره امکان پذیر می باشد.