آموزش استفاده از YQL و ساخت یک دیکشنری آنلاین + jQuery و JSONP

- visibility ۲ mode_comment

سلام به همه دوستان عزیز؛امروزه استفاده از  سرویس های وب و API در حال گسترشه و تقریبا اکثر غول های بزرگ دنیای وب،سرویس ها و API های زیادی رو به صورت رایگان و غیر رایگان عرضه میکنند،در این میان سرویس YQL شرکت یاهو ویژگی های جالی داره که میخوایم اونو اینجا معرفی کنیم و با استفاده از همین سرویس یه دیکشنری آنلاین ایجاد کنیم.

YQL چیست؟

YQL اختصار عبارت Yahoo Query Language هستش که درواقع به صورت واسطه عمل میکنه و به این امکان رو میده تا از اکثر وب سرویس های مشهور بتونیم استفاده کنیم.یاهو تمام وب سرویس های مشهور رو در این سرویس خودش عرضه کرده.

روش کار

روش کار این api به این صورت هستش که ما با استفاده از کوئری هایی شبیه SQL درخواست هایی رو ارسال میکنیم و خود یاهو در سمت سرور این درخواست رو پردازش میکنه و اطلاعات رو به صورت دلخواه (json و xml) برای ما برمیگردونه،در نهایت یاهو کوئری مورد نظر رو که باید در application خودمون ازش استفاده کنیم رو برای ما تولید میکنه.خود یاهو کار رو برای ما ساده کرده و ما در نوشتن کوئری های اصلی کمترین زحمت رو به خودمون میدیم.

برای استفاده از این سرویس ابتدا در اکانت یاهو خودتون لاگین کنید (اگه اکانت ندارید از این آموزش برای دور زدن تحریم یاهو استفاده کنید) و سپس وارد بخش yql console بشید،همون طور که می بینید yql در بخش developers یاهو قرار داره و برای برنامه نویسان و طراحان وب  بیشترین استفاده رو داره.

در بالای صفحه یه باکس وجود داره که باید کوئری مورد نظر در این بخش قرار بگیره.

yahoo query  languageدر بخش وسط قسمتی وجود داره که نتیجه کوئری رو برای ما برمیگردونه،ما میتونیم فرمت مورد نظر رو انتخاب کنیم و اینکه اطلاعات به چه شکلی نمایش داده بشه.با انتخاب دکمه test هم کوئری اجرا میشه و نتیجه تازه رو در همین قسمت نشون میده.yahoo query languageگزینه Formatted View نتایج رو به صورت فرمت بندی شده در قالب XML یا JSON برای ما نشون میدهو گزینه Tree View به صورت درخت وار نشون میده که به نظر خودم این گزینه مناسب  تر هست.

در نهایت در جعبه آخر میتونیم کوئری REST رو که باید در application خودمون استفاده کنیم رو مشاهده کنیم.

yahoo query languageدر پنل سمت چپ نام جدول هایی رو مشاهده می کنیم که اسامی این جدول ها مربوطه به وب سرویس های مختلف هستش،با کلیک روی هر گزینه وب سرویس های اون قسمت نشون داده میشه و می تونیم با کلیک روی گزینه های مختلف اون کوئری های مختلفی رو در قسمت query ببینیم و میتونیم کوئری رو به صورت دلخواه تغییر بدیم.

با استفاده از گزینه جستجو می تونیم جدوال مورد نظر رو سریع تری پیدا کنیم و با انتخاب گزینه Show Community Tables میتونیم به تمامی جدول ها موجود دسترسی داشته باشیم.

yahoo query languageدر نهایت از پنل سمت چپ میتونیم به نمونه های آماده کوئری ها و کوئری های ذخیره شده خودتون و هم چنین جدید ترین کوئری ها دسترسی داشته باشین.

yahoo query languageخوب دوستان عزیز در صفحه بعد ما با استفاده از همین api یک دیکشنری آنلاین به صورت ای جکس ایجاد می کنیم.

comment دیدگاه کاربران

ای ول ❓

Paria RVN

خیلی جالبه ، ممنون آقای محمدی.

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.