آشنایی با تعدادی از اصطلاحات اینترنت و شبکه (6)

- visibility ١ mode_comment

سلام ، سلام و باز هم سلام به خدمت همه دوستان عزیز . خوب اینبار هم در خدمتتون هستم با قسمت ششم از این سری آموزشی که اینبار در اول آموزش از دوستان بسیار خوبم در تحریریه مجله دانش و کامپیوتر و به خصوص جناب آقای حمید تائبی تشکر کافی رو به عمل می آورم .

و اما آموزش :

Firewall

مکانیزم دفاعی در برابر دسترسی غیر مجاز افراد به یک شبکه و یا سیستم کامپیوتری است . نصب یک دیوار آتش خوب بر روی یک سیستم ، شانس پیشروی ویروس ها و کرم ها و همچنین حملات هکر ها را به حداقل رسانده و حداقل ایمنی نسبی را برای کاربران فراهم می آورد . در نتیجه از دسترسی افراد غیر مجاز به داده های حساسی مانند شماره حساب های بانکی ، رمز های عبور ، فایل های تصویری و ... ، محافظت به عمل می آورد .

GateWay

عبارت است از سخت افزار و یا نرم افزاری که به عنوان پلی ما بین دو شبکه برای انتقال داده ها ما بین تعدادی از کامپیوتر ها عمل می نماید . به طور مثال زمانیکه ایمیلی را ارسال نموده و یا زمانیکه به وبسایتی وارد میشوید ، در چنین زمان هایی gateway اجازه می دهد که یک اتصال صورت گیرد . اغلب اتصال به یک وب سایت ، از میان ارتباطات کوچکی به سرور های مختلف شکل میگیرد و به طور کلی Gateway یکی از روشهایی است که با استفاده از آن به www متصل می شویم .

HTTP

HTTP مخفف کلمات Hypertext Transfer Protocol است . این پروتکل ارتباطی ، ابر متن زبان صفحات وب محسوب میشود و برای انتقال داده ها با استفاده از اینترنت بکار میرود . این پروتکل مجموعه ای استاندارد بوده که به کاربران اجازه تبادل اطلاعات را میدهد . در حقیقت زمانیکه میخواهید به وب سایتی مراجعه کنید ابتدا عبارت ://http را در مقابل آدرس وب سایت وارد میکنید ( مرورگر های جدید به طور خودکار این کار را انجام می دهند ) که به مرورگر می گوید که شما تصمیم به استفاده از این پروتکل را دارید . در ادامه آدرس کامل وب سایت و یا صفحه وب را وارد میکنید . سپس این درخواست از کامپیوتر شما به سمت سرور ارسال می گردد . در مرحله بعد وب سرور این درخواست را اداره کرده و در صورت پیدا نمودن صفحه مورد نظر ، نتیجه را به صورت یک صفحه HTML بر می گرداند .

این پروتکل از پورت های 8080،8008،80 برای برقراری ارتباط استفاده می کند . آخرین نسخه ارائه شده از این پروتکل ، نسخه 1،1 است که در سال 1997 معرفی گردید . پروتکل HTTP همچنین دارای یکسری کد های وضعیتی بوده که با استفاده از آنها به وضعیت ارتباط یک کامپیوتر با شبکه می توان پی برد . به طور مثال :

کد 201 : نشان دهنده کامل شدن یک درخواست و ساخته شدن یک منبع جدید به عنوان نتیجه درخواست را نشان می دهد .

کد 202 : موفقیت آمیز بودن انتقال داده ها را نشان میدهد . به عبارت دیگر درخواست برای پردازش پذیرفته شده ، اما هنوز کامل نشده است .

کد 204 : نشان دهنده عدم واکنش به درخواست از سمت سرور میباشد . این کد نشان می دهد که سرور ، درخواست را دریافت کرده است ، اما هیچ گونه اطلاعاتی را در رابطه با درخواست بر نمی گرداند .

کد 413 : نشان دهنده این است که درخواست ، بزرکتر از آن چیزی است که سرور قادر به پردازش باشد .

کد 414 : نشان دهنده طولانی بودن درخواست یک URI برای سرور است .

کد 500 :نشان دهنده خطایی است که به صورت داخلی در سرور بوجود آمده ( یک خطای غیر منتظره ) و سرور توانایی رسیدگی کامل به درخواست را ندارد .

HTTPS

HTTPS مخفف کلمات Hypertext Transfer Protocol Over Secure است . این پروتکل مشابه پسر عموی خود بوده ، اما برای برقراری یک ارتباط ایمن تر مورد استفاده قزرار میگیرد . لازم به ذکر است که صفحات وب دارای یک سطح امنیتی ویژه رمز نگاری شده می باشند که برای پنهان نمودن اطلاعاتی مانند رمز های عبور و اطلاعات شخصی مورد استفاده قرار می گیرند . بر همین اساس زمانیکه به صفحه حساب کاربری خود در سرویس دهنده ایمیل و یا به صفحه اصلی بانک خود مراجعه می نمایید ، عبارت //:https را مشاهده می کنید . ضمنا به دلیل رمز نگاری داده ها ، سرعت انتقال داده ها در این پروتکل ، کمتر از پروتکل HTTP است . این پروتکل از پورت 443 برای برقراری ارتباطات استفاده می نماید .

Home Page

Home Page که بعضی منابع آن را Main Page نیز می نامند ، اولین صفحه ای است که در یک وب سایت قرار گرفته و معمولا شامل اطلاعاتی از قبیل معرفی خود وب سایت ، توصیف محتوای قرار گرفته در وب سایت و نحوه دسترسی به قسمت های مختلف یک وب سایت را شامل میشود . این صفحه معمولا با نام index.html ساخته میشود . ترکیب کلید های Alt + Home دسترسی به Home Page را فراهم می آورد .

HTML

HTML مخفف کلمات HyperText Markup Language است . HTML زبانی است که برای ساخت اسناد الکترونیکی خصوصا صفحات وب از آن استفاده میشود . به عبارت دیگر ، HTML زبان نشانه گذاری ( علامت گذاری ) ابر متنی است که بر مبنای یکسری قواعد ، متون و تصاویر فرمت بندی شده را به شیوه ای ساده و قابل فهم تحت قالب صفحات وب که دربرگیرنده Hyperlinks است ، ایجاد مینماید . فرمان های HTML توشط مرورگر خوانده شده و از آنها برای نمایش متن و گرافیک استفاده می نماید . فرمان های HTML به نام تگ ها یا برچسب های HTML شناخته میشوند . برچسب هایی مانند موارد زیر :

<html>

<body>

<a href ="http://7learn.com" target="blank"> Click me ! </a>

<body/>

<html/>

جدید ترین ویرایش ارائه شده از HTML در حال حاضر به نام HTML 5 شناخته می شود که یک نسخه بروز رسانی شده از HTML 4.1 است . البته قواعد گرامری مورد استفاده در HTML 5 ، یکسان با نسخه های قبلی بوده ، فقط با این تفوت که تعدادی از تگ ها و خصلت ها حذف شده و تعدادی عناصر جدید مانند canvas ، sextion ، article و ... اضافه شده اند .

Hypermedia

بیشتر پیوند های مابین صفحات در وب ، با کلیک بر روی متنی که بر پایه لینک ها (Link) قرار داشته و باعث باز شدن صفحات جدید در مرورگر های اینترنتی میشوند ، هستند . این لینک ها که اغلب به صورت زیر خط دار و به رنگ آبی بوده ، به نام ابر متن که آن را فرا متن و اصطلاحا Hyperlink نیز میگویند ، شناخته میشوند . به طوریکه به کاربران اجازه پرش از یک صفحه به صفحه دیگری را میدهند .

ابر رسانه یک نسخه توسعه یافته از تکنیک ابر متن بوده که به تصاویر ، فیلم ها و انیمیشن ها اجازه می دهد که به محتواهای دیگر ، پیوندی را ایجاد نمایند . رایج ترین نوع این اشکال ، یک لینک تصویری است .

تصاویر و یا گرافیک های قرار گرفته بر روی وب ، اغلب برای پیوند دادن صفحات مورد استفاده قرار میگیرند . به طور مثال با کلیک بر روی یک تصویر Thumbnail ( بند انگشتی ) ، نسخه ای بزرگتر از تصویر ، در پنجره جدیدی باز می گردد .

INTERNET

اینترنت برای اولین بار در سال 1969 در زمان جنگ سرد ، توسط ارتش ایالات متحده با هدف دفاع از زیر ساخت های این کشور ایجاد گردید . امروزه اینترنت در مشاغل مختلف ، نقش کلیدی و اصلی را بازی می نماید و مشتمل بر شبکه ها و کامپیوتر های مختلفی بوده که به میلیون ها انسان اجازه دسترسی به اطلاعات به اشتراک گذاشته شده را می دهد . داده هایی که برای رسیدن به مقصد ، سفری طولانی و پیچیده را ما بین خطوط مختلفی طی می نمایند . نکته ای که باید به آن توجه نمائید ، مفهوم اینترنت و World Wide Web است که دو موضوع کاملا مجزا از یکدیگر می باشند . در حقیقت www و یا دسترسی به صفحات وب ، بخشی از اینترنت است که بر روی مرورگر خود مشاهده می نمایید و صرفا یکی از قابلیت های اینترنت می باشد . همچنین سرویس پست الکترونیک ، پروتکل هایی مانند FTP ، پیام رسان ها و ... همگی از دیگر قابلیت های اینترنت به شمار می روند . بر طبق برآورد ها و تحقیقاتی که بر روی کاربران اینترنت صورت گرفته است ، کاربران عمدتا برای سرگرمی ، تحقیق ، ارسال نامه های الکترونیکی ، دانلود فایل ، چت و انجام فعالیت های دیگر استفاده می نمایند .

ISP

ISP مخفف کلمات Internet Service Provider است . شرکتی خصوصی و یا ساز مانی دولتی که در قالب یک واسطه سرویس دهنده ، شما را به شبکه جهانی اینترنت متصل می نماید . هر ISP بسته به پولی که از کاربران خود دریافت می کند ، سرویس های مختلفی را به آنها ارائه میدهد .

در همین راستا ، WISP نوعی دیگر از خدمات دهندگان اینترنتی است که حوزه فعالیت آن ، ارائه سرویس های اینترنتی از نوع بی سیم است . مثل مبین نت در کشور ما که در اصل یک ISP است که خدمات خود را از طریق وای مکس و به صورت بی سیم به کاربران ارائه می دهد .

منتظر قسمت بعد باشید ...

comment دیدگاه کاربران
Naser hajiesfandiari

خوب

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.