آموزش نصب نرم افزار در لینوکس به کمک نرم افزار Gdebivisibility  
mode_comment   ۱

آموزش نصب نرم افزار در لینوکس

در دنیای نرم افزار زمانی که یک نرم افزار نوشته می شود احتمال دارد به چندین نرم افزار دیگر پیش نیاز داشته باشد، که به جهت اینکه بتوانیم نرم افزار مورد نظر خود را راه اندازی کنیم ابتدا باید نرم افزارهای پیش نیاز را نصب کرده و سپس نرم افزار اصلی را نصب کنیم . در غیر اینصورت روند اجرای نرم افزار ما به مشکلاتی برخورد خواهد کرد. آموزش لینوکس با چنین ترفند هایی آسون تر میشه به شرطی که همراه ما باشید. پس بزن بریم ...

نرم افزارهایی که برای سیستم عامل لینوکس نوشته می شوند نیز از این قاعده مستثنا نیستند و یا شاید اگر بخواهیم بهتر بیان کنیم اکثر نرم افزارهای لینوکسی به همین صورت میباشند و پیش نیازهای بسیار زیادی به نرم افزارها و کتابخانه های مختلف دارند .

زمانی که شما میخواهید یک نرم افزار را در لینوکس نصب کنید به شما اعلام میشود که مثلا به فلان کتابخانه ها و نرم افزارها پیش نیاز دارد و خود سیستم عامل لینوکس به صورت اتوماتیک ابتدا پیش نیاز ها را نصب کرده و سپس به سراغ نصب نرم افزار اصلی میرود .

متخصص وردپرس
قالب ها و پلاگین های حرفه ای وردپرس رو خودت بنویس! بازار طراحی قالب و پلاگین نویسی وردپرس به شدت داغه و اگر بلد باشید با برنامه نویسی اختصاصی، قالب ها و پلاگین های دلخواه بنویسید تو مارکت های مطرح دنیا و یا از طریق فریلنسری می تونید به درآمد بالا برید. دوره متخصص وردپرس سون لرن رو حتما ببینید: متخصص وردپرس arrow_back

دقیقا یکی از دلایلی که حجم نرم افزارها در لینوکس پایین می باشد همین مورد است که پیش نیازها هیچ وقت همراه نرم افزار عرضه نمی شوند و فقط به سیستم عامل اعلام می شود که این پیش نیاز ها وجود دارد و خود سیستم عامل این پیش نیاز ها را نصب میکند . این مورد یکی از مزیت های بزرگ سیستم عامل لینوکس میباشد به این خاطر که اگر یک کتابخانه یا یک نرم افزار که پیش نیاز ۳ نرم افزار دیگر میباشد به روزرسانی شود و قابلیتی به آن اضافه شود ، هر ۳ نرم افزاری که به این کتابخانه پیش نیاز داشتند نیز آپدیت شده و میتوانند از این قابلیت استفاده کنند .

 

این نکته را هم در نظر داشته باشید که یکی از دلایلی که نرم افزارهای ویندوزی حجم های زیادی دارند به همین خاطر میباشد که تمامی پیش نیاز ها را درون نرم افزار ارائه میکنند .

 

نصب نرم افزار در لینوکس با gdebi

حل مشکل پیش نیاز نرم افزارها در لینوکس اوبونتو

همانطور که میدانید در سیستم عامل هایی که برپایه دبیان میباشند مثل اوبونتو و یا مینت و … یکی از راه های نصب نرم افزار دریافت فایل deb آن نرم افزار و نصب آن با دستور dpkg میباشد ، اما مشکلی که در دستور dpkg وجود دارد این است که این نرم افزار میتواند متوجه شود که این فایل deb چه پیش نیازهایی دارد اما متاسفانه نمیتواند به صورت اتوماتیک این پیش نیاز ها را نصب کند و به همین دلیل در اکثر مواقع باعث ناقص نصب شدن نرم افزار میشود . به همین خاطر نرم افزاری به نام gdebi نوشته شده است که شما با نصب آن برروی سیستم به راحتی میتوانید این مشکل را حل کنید . به این صورت که شما زمانی که میخواهید یک فایل deb را نصب کنید به جای استفاده از دستور dpkg از دستور gdebi استفاده میکنید و این نرم افزار به صورت اتوماتیک تمامی پیش نیاز های فایل deb شما را متوجه شده و آن ها را نصب میکند و در آخر فایل deb را به صورت کامل و بدون مشکل برروی سیستم نصب میکند .

 

نحوه نصب و کار کردن با نرم افزار gdebi

شما بادستور زیر میتوانید نرم افزار gdebi را برروی سیستم خود نصب کنید .

sudo apt install gdebi

برای نصب کردن یک نرم افزار با دستور gdebi میتوانید به صورت زیر عمل کنید .

sudo gdebi FILENAME.deb

موفق باشید .

comment دیدگاه کاربران
حسین

عالی بود عالی [

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.