Inspector مرورگر Chrome ( قسمت هفتم ) : آشنایی با تب Network

- visibility ٠ mode_comment

در این قسمت میخوام شمارو با تب جالب و قدرتمند Network آشنا کنم.

خب در ابتدا سایت سون لرن رو در مرورگر باز کنید. من به عنوان مثال عبارت بانک کد رو Inspect کردم. حالا وارد تب Network میشم. همونطور که میبینید این تب فعلا خالی هست و هیچی درونش وجود نداره.

1

همونطور که در تصویر بالا براتون مشخص کردم ، نوشته که هیچ درخواستی ثبت نشد. اگر میخواهید جزئیات درخواستهارو ببینید ، باید صفحه رو Reload یا Refresh کنید.

قبلا از اینکه صفحه رو Reload کنیم کاربرد یکی دیگه از گزینه هارو باید بهتون بگم.

1

این دایره ای که در تصویر بالا میبینید ، مشخص میکنه که درخواستهارو بررسی بکنه یا نه. اگر قرمز باشه یعنی اینکه درخواستها بررسی میشن و جزئیاتشون نمایش داده میشه و اگر روی اون کلیک کنید ، رنگش خاکستری میشه که یعنی این بخش فعالیتی نداره و درخواستها ( Request ) مورد بررسی قرار نمیگیرن.

خب حالا رنگ این دایره رو قرمز میکنیم و صفحه رو Reload میکنیم. توجه داشته باشید که حتما باید در تب Network حضور داشته باشین تا درخواستها بررسی بشن. اگر Inspector رو ببندین و یا وارد یه تب دیگه بشین و بعد از اون صفحه رو Reload کنید ، هیچ درخواستی بررسی نمیشه.

2

 

با اینکار تمام درخواستها ( Request ) و جوابهای ( Response ) بین مرورگر و سرور با جزئیات کامل نمایش داده میشه. در پایین این بخش اطلاعاتی در اختیارمون قرار میگیره. همونطور که میبینید ، 40 درخواست فرستاده شده به سرور ، حجم اطلاعات رد و بدل شده 60.8 کیلو بایت بوده و در قسمت بعدی زمان لود ( Load ) شدن رو اطلاع داده.

همونطور که میبینید ، در مقابل هر درخواستی اطلاعاتی در اختیارتون قرار گرفته.

  • Name : نام فایلی که درخواست شده
  • Method : این قسمت متد درخواست رو مشخص میکنه. یا GET هست و یا POST و ...
  • Status : وضعیت درخواست HTTP رو بصورت یک عدد بیان میکنه. اگر 200 باشه یعنی درخواست موفقیت آمیز بوده. اگر 304 باشه یعنی اطلاعات از کش ( Cache ) مرورگر خونده شده. این اعداد و معنای هر کدوم رو میتونین جستجو کنین تا بیشتر باهاشون آشنا بشین.
  • Type : در اینجا MIME Type یا نوع فایل درخواستی قرار میگیره. مثلا text/html یک فایل از نوع HTML و image/png هم یک تصویر PNG هست. در مورد MIME Type ها هم مطالب خوبی در اینترنت موجوده.
  • initiator : در این بخش مشخص میکنه که این درخواست از طرف کجا فرستاده شده.
  • Size : سایز رو مشخص میکنه.
  • Time : زمان کلی این درخواست
  • Timeline : زمانهای رفت و برگشت و انتظار و .... رو مشخص میکنه.

3

همونطور که در تصویر بالا میبینید ، اگر روی هر کدام از مواردی که در قسمت Timeline وجود داره ، بریم ، یک باکس ظاهر میشه که اطلاعات جزئی تری رو در اختیارمون میزاره.

در قسمت Name بر روی نام هر درخواست که کلیک کنید ، اطلاعات کاملتری از Request و Response و ... در اختیارتون قرار میگیره.

4

 

کسانی که با PHP کار کرده باشند این اطلاعات بدردشون میخوره. تب Headers هدرهای HTTP درخواست و جواب رو با جزئیات نمایش میده.

5

در بخش Preview ، پیش نمایشی از اطلاعاتی که از سرور دریافت شده رو بهتون نمایش میده.

 

6

در بخش Response جوابی که از سرور دریافت میشه رو بهتون نمایش میده.

7

در بخش Cookies ، کوکی های رد و بدل شده بین مرورگر و سرور رو بهمون نشون میده.

8

در بخش Timing هم اطلاعات زمانی رفت و برگشت و ... نمایش داده میشه.

9

با کلیک بر روی این گزینه ، تمام اطلاعات ثبت شده پاک میشه.

10

 

با کلیک بر روی این گزینه ، آیکونها کوچکتر میشن و فضای کمتری رو اشغال میکنن.

11

اگر تیک این گزینه رو بزنید ، cache غیر فعال میشه و همه اطلاعات از سرور دوباره خونده میشه و از اطلاعات کش شده استفاده نمیکنه.

12

با استفاده از این گزینه میتونیم فیلتر کنیم و مشخص کنیم که مثلا فقط فایلهای Fonts رو نمایش بده. اگر مثلا خواستین Images و Fonts و Stylesheets رو انتخاب کنید ، کافیه که کلید Ctrl رو نگه دارین و روی اونا کلیک کنید. بصورت زیر :

13

خب خسته نباشید.

امیدوارم موفق باشید. یا علی

comment دیدگاه کاربران

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.