Inspector مرورگر Chrome ( قسمت دهم ) : آشنایی با تب Audits

- visibility ۰ mode_comment

در این قسمت میخوام شمارو با تب Audits آشنا کنم. معنای لغوی کلمه Audits ، ممیزی یا بازرسی میباشد. این تب میتونه لود شدن صفحه رو آنالیز ( Analyze ) کنه. همچنین این ابزار پیشنهادهایی به ما میده که میتونیم به وسیله ی این پیشنهادات سرعت لود صفحه رو کمتر کنیم و سایتمون رو بهینه تر کنیم. با استفاده از این تب میتونیم به SEO سایتمون هم کمک کنیم.

1

این تب میتونه دو مورد کلی رو بررسی کنه.

2

  1. با انتخاب این گزینه مواردی که در مورد شبکه و سرور رعایت نشده بیان میشه و پیشنهاداتی برای بهتر شدن کارایی سایتتون رو بیان میکنه.
  2. با انتخاب این گزینه هم مواردی که با استفاده از اونا کارائی سایتتون بالاتر میره رو بیان میکنه.

پیشنهاد میکنم که Select All رو انتخاب کنید ، تا همه موارد بررسی بشه.

3

  1. با انتخاب این گزینه وضعیت کنونی سایت بررسی میشه و دیگه سایت Refresh نمیشه.
  2. با انتخاب این گزینه صفحه Reload میشه و تک تک فایلها و موارد مورد بررسی قرار میگیره و در نهایت گزارش کار در اختیارتون قرار میگیره.
  3. با کلیک بر روی این گزینه ، بررسی آغاز میشه.
  4. تمام گزارشهای قبلی رو پاک میکنه.

پیشنهاد میکنم که گزینه 2 رو انتخاب کنید تا در حالتی که صفحه Reload میشه ، بررسی انجام بشه. با این کار گزارش دقیقتری در اختیارتون قرار میگیره.

اگر روی گزینه Run کلیک کنید ، چنین نوار پیشرفتی بهتون نمایش داده میشه :

4

با پایان یافتن لود صفحه ، گزارشی در اختیارتون قرار میگیره. بصورت زیر :

5

همونطور که میبینید ، چندتا پیشنهاد در اختیارتون قرار گرفته ، اون مواردی که دایره قرمز کنارشون قرار گرفته ، به معنای اینه که وضعیتش خرابتره و در صورت امکان باید هر چه زودتر رفع بشه. با کلیک بر روی مثلث کنار هر مورد میتونین اطلاعات درون اون رو مشاهده کنید. اینو هم بگم که در بیشتر موارد روش حل مشکل رو هم بهتون میگه و میتونه بهتون کمک کنه.

6همونطور که میبینین نوشته که 4 تا فایل CSS رو در صورت امکان با هم ترکیب کنبد تا تعداد درخواستها به سمت سرور کمتر بشه و سایتتون زودتر لود بشه.

7

در تصویر بالا هم میبینید که پیشنهاد داده برای تصویر ابعاد رو مشخص کنید. اسم و مکان تصویر هم در اختیارتون قرار میده.

8

در تصویر بالا هم پیشنهاد شده که کدهای CSS ای که هیچ کاربردی در صفحه ندارند رو حذف کنید. مثلا نوشته که فایل familar.css ، صد درصد مورد استفاده قرار نگرفته ، پس بهتره که حذفش کنیم.

شاید بگین که اگه این کارو بکنم فقط 1KB صرفه جویی بشه. این فکر اشتباهی هست. فکر کنید سایتتون روزی 50000 بازدید داشته باشه ، حالا 50000 رو در 1KB ضرب کنید. میبینید که عدد بزرگی میشه. پس بهتره که روی یک بایت هم نظارت داشته باشیم.

اگر خواستین این گزارش رو پاک کنید ، کافیه که روی Audits کلیک کنید و بعد از اون روی Clear کلیک کنید :

9

امکاناتی که این تب در اختیارمون قرار میده خیلی زیاد نیستن و خود سایت گوگل یک افزونه ( Plugin ) منتشر کرده که به Inspector اضافه میشه و قدرت Inspector رو بازم بیشتر میکنه.

برای اضافه کردن این افزونه به مرورگر خود باید به این لینک برین. از اونجایی که گوگل ایران رو تحریم کرده ، باید برای اضافه کردن این افزونه به مرورگر خودتون از فیلتر شکن استفاده کنید .

برای اطلاعات بیشتر میتونین به سایت اصلی افزونه Page speed هم برین.

بعد از اینکه افزونه نصب شد ، مرورگرتون رو ببندید و دوباره باز کنید. حالا اگر Inspector رو باز کنید ، تب Pagespeed اضافه شده.

10

برای استفاده کردن از این ابزار کافیه که روی دکمه START ANALYZING کلیک کنید.

11

بعد از اتمام بررسی ، کل گزارشات به صورت دقیق در اختیارتون قرار میگیره :

12

  1. اطلاعات Refresh و بروز رسانی میشن.
  2. تمام اطلاعات پاک میشه.

در این تب خیلی امکانات دیگه در اختیارتون قرار میگیره. مثلا خودش minify میکنه ، خودش تصویر رو براتون بهینه سازی میکنه و ....

خب دوستان خسته نباشید.

موفق باشید. یا علی

comment دیدگاه کاربران

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.