آموزش HTML (قسمت 9) : کار با فرم ها در HTML (جلسه سوم)visibility  
mode_comment   ۱۰
history یاداوری :

در جلسه قبل با مقادیر مختلف صفت type برای تگ input در فرم آشنا شدیم که حال همه آن ها را مروری سریع خواهیم کرد. گفتیم که از مقدار:

text برای جعبه متن یک خطی، password برای جعبه متن رمزی، radio برای ایجاد دکمه های رادیویی، checkbox برای ایجاد چک باکس ها، submit برای ارسال فرم به صفحه پردازشگر، reset برای پاک کردن محتویات فیلدهای فرم، file برای آپلود یک فایل، image برای دکمه submit تصویری، email برای جعبه متن ایمیلی، url برای جعبه متن آدرس اینترنتی، number و range برای فیلدهای حاوی اعداد، color برای فیلدهای امکان انتخاب رنگ، date برای فیلدهای امکان انتخاب تاریخ و مقدار search برای ایجاد فیلدهای جستجو استفاده می کنیم.

حال در این جلسه با بقیه ی صفات تگ input آشنا خواهیم شد.

size: از این صفت هنگامی استفاده می شود که صفت type برابر با یکی از مقادیر password , text یا fiel باشد استفاده می شود و به وسیله آن عرض این نوع عناص را می توان کنترل کرد، این صفت مقداری عددی را می پذیرد و به اندازه همان تعداد کاراکتر به این نوع عناصر عرض می دهد. به عنوان مثال اگر برای این صفت 50 را در نظر بگیریم عنصر مورد نظر به اندازه 50 کاراکتر عرض خواهد داشت.

maxlength: این مقدار هم عددی صحیح را می پذیرد و حداکثر تعداد کاراکتری را که کاربر می تواند در عناصری از نوع  password , text یا file وارد کند را مشخص می کند.

checked: هنگامی استفاده می شود که صفت type برابر checkbox یا radio باشد. این صفت بولین موجب می شود. که عناصر از این نوع به صورت پیشفرض به حالت انتخاب شده درآیند.

متخصص وردپرس
قالب ها و پلاگین های حرفه ای وردپرس رو خودت بنویس! بازار طراحی قالب و پلاگین نویسی وردپرس به شدت داغه و اگر بلد باشید با برنامه نویسی اختصاصی، قالب ها و پلاگین های دلخواه بنویسید تو مارکت های مطرح دنیا و یا از طریق فریلنسری می تونید به درآمد بالا برید. دوره متخصص وردپرس سون لرن رو حتما ببینید: متخصص وردپرس arrow_back

src : این صفت آدرس عکسی که قرار است به عنوان دکمه submit ایجاد شود را مشخص می کند. از این صفت هنگامی استفاده می شود. که مقدار type برابر image است استفاده می شود.

accept : از این صفت هنگامی استفاده می شود که صفت type برابر file باشد استفاده می شود. و میتوان نوع فایلهایی که کابر از کامپیوتر خود برای آپلود انتخاب کند را مشخص می کند. این صفت لیستی از MimeType  فایل های مورد نظر را به عنوان مقدار می پذیرد و به عنوان مثال در صورتی که بخواهیم کاربر فقط بتواند فایل هایی از نوع gif یا jpg را انتخاب کند کد آن به صورت زیر است:

برای آشنایی با همه ی Mime typeهای موجود می توانید فایل زیر را دانلود کنید

.: فقط اعضاي سايت مجاز به ديدن اين قسمت هستند :.
در صورتي که عضو سايت هستيد می توانید لاگین شوید.
در غير اين صورت در کمتر از 1 دقيقه مي توانيد در سايت عضو شويد.

readonly: از این صفت برای فقط خواندنی کردن عناصر فرم استفاده می شود. این صفت که جزء صفت های boolean است در صورتی که برای عناصر فرم استفاده شود، کاربر امکان تغییر محتویات آن عنصر را نخواهد داشت.

disabled : این صفت بولین عناصر را به حالت غیر فعال در می آورد.

صفات readonly و disabled تفاوت ها و شباهت هایی دارند که در تصویر زیر توضیح داده شده است:

comment دیدگاه کاربران
عباس بهرامی کیا

مرسی از مطلب بسیار مفیدت.

حسین

مرسی

iamonline

سلام
ممنون از آموزش های خوبتون
فرق بین صفت های name و id رو می شه توضیح بدین؟

لقمان آوند

تو این صفحه به خوبی توضیح داده شده :
http://stackoverflow.com/questions/4487860/name-vs-id-attribute-in-html

iamonline

ممنون از لینکتون
یه مسأله فقط در مورد name بگم که تو مطالب آموزشی تو قسمت ۹ آموزش html تو بخش دوم در موردش نوشته شده که برای نام گذاری عناصر استفاده می شود و می بایست در کل صفحه یکتا باشد
ولی این طور که من فهمیدم ظاهرا درست نیست

لقمان آوند

سلام
از لحاظ منطقی نام هم باید یکتا باشه ولی لزومی نیست (مثلا فرض کن تو یه خانواده دو تا “علی” داشته باشیم !) . ولی id در کل صفحه باید یکتا باشه (مثلا شماره ملی افراد) .

iamonline

مرسی

tanxcotx

عالی عالی عالی…

امیر

اقا بخدا خعلی گلـــی!

amin

لطفا قبل از اینکه مشکلی پیش بیاد غلط املایی کلمه سرچ که به اشتباه س.ک.س نوشته شده رو اصلاح کنید

ارسال نظرات

کاربر گرامی، امکان ارسال نظر و پشتیبانی برای دوره های مجازی فقط برای دانشجویان این دوره امکان پذیر می باشد.