آموزش HTML (قسمت 9) : کار با فرم ها در HTML (جلسه سوم)

- visibility ١٠ mode_comment

history یاداوری :

در جلسه قبل با مقادیر مختلف صفت type برای تگ input در فرم آشنا شدیم که حال همه آن ها را مروری سریع خواهیم کرد. گفتیم که از مقدار:

text برای جعبه متن یک خطی، password برای جعبه متن رمزی، radio برای ایجاد دکمه های رادیویی، checkbox برای ایجاد چک باکس ها، submit برای ارسال فرم به صفحه پردازشگر، reset برای پاک کردن محتویات فیلدهای فرم، file برای آپلود یک فایل، image برای دکمه submit تصویری، email برای جعبه متن ایمیلی، url برای جعبه متن آدرس اینترنتی، number و range برای فیلدهای حاوی اعداد، color برای فیلدهای امکان انتخاب رنگ، date برای فیلدهای امکان انتخاب تاریخ و مقدار search برای ایجاد فیلدهای جستجو استفاده می کنیم.

حال در این جلسه با بقیه ی صفات تگ input آشنا خواهیم شد.

size: از این صفت هنگامی استفاده می شود که صفت type برابر با یکی از مقادیر password , text یا fiel باشد استفاده می شود و به وسیله آن عرض این نوع عناص را می توان کنترل کرد، این صفت مقداری عددی را می پذیرد و به اندازه همان تعداد کاراکتر به این نوع عناصر عرض می دهد. به عنوان مثال اگر برای این صفت 50 را در نظر بگیریم عنصر مورد نظر به اندازه 50 کاراکتر عرض خواهد داشت.

maxlength: این مقدار هم عددی صحیح را می پذیرد و حداکثر تعداد کاراکتری را که کاربر می تواند در عناصری از نوع  password , text یا file وارد کند را مشخص می کند.

checked: هنگامی استفاده می شود که صفت type برابر checkbox یا radio باشد. این صفت بولین موجب می شود. که عناصر از این نوع به صورت پیشفرض به حالت انتخاب شده درآیند.

src : این صفت آدرس عکسی که قرار است به عنوان دکمه submit ایجاد شود را مشخص می کند. از این صفت هنگامی استفاده می شود. که مقدار type برابر image است استفاده می شود.

accept : از این صفت هنگامی استفاده می شود که صفت type برابر file باشد استفاده می شود. و میتوان نوع فایلهایی که کابر از کامپیوتر خود برای آپلود انتخاب کند را مشخص می کند. این صفت لیستی از MimeType  فایل های مورد نظر را به عنوان مقدار می پذیرد و به عنوان مثال در صورتی که بخواهیم کاربر فقط بتواند فایل هایی از نوع gif یا jpg را انتخاب کند کد آن به صورت زیر است:

برای آشنایی با همه ی Mime typeهای موجود می توانید فایل زیر را دانلود کنید

.: فقط اعضاي سايت مجاز به ديدن اين قسمت هستند :.
در صورتي که عضو سايت هستيد می توانید لاگین شوید.
در غير اين صورت در کمتر از 1 دقيقه مي توانيد در سايت عضو شويد.

readonly: از این صفت برای فقط خواندنی کردن عناصر فرم استفاده می شود. این صفت که جزء صفت های boolean است در صورتی که برای عناصر فرم استفاده شود، کاربر امکان تغییر محتویات آن عنصر را نخواهد داشت.

disabled : این صفت بولین عناصر را به حالت غیر فعال در می آورد.

صفات readonly و disabled تفاوت ها و شباهت هایی دارند که در تصویر زیر توضیح داده شده است:

comment دیدگاه کاربران
رضا

سلام خسته نباشید
چرا در ببعضی از کدهای htmlاز دو کلاس همزمان استفاده شده

کیوان علی محمدی

خوب برای طبقه بندی بهتر کد های css گاهی وقتا باید کد های مختلف توی کلاس های مختلف قرار بگیره،حالا لازم میشه که از دو تا کلاس برای یه عنصر استفاده بشه.

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.
1 2 3