آموزش HTML (قسمت 10) : کار با عناصر چند رسانه ای (جلسه اول)

- visibility ۶ mode_comment

یکی از نکاتی که وب را تا این حد پرطرفدار کرده است این حقیقت است که شما می توانید تصاویر گرافیکی، فایل های صوتی، تصاویر متحرک و فیلم ها را به صفحات وبتان اضافه کنید. اگر چه در گذشته اندازه این فایل ها سبب محدود شدن استفاده شان می شود. تکنولوژی های جدیدتر مانند جریان های صوتی و ویدیویی در کنار اتصالات با پهنای باند زیاد در ها را به روی صفحات وب چند رسانه ای باز کرده است.

ما در این فصل با انواع عناصر چند رسانه ای و فرمت قابل استفاده آن ها در صفحات وب آنا شده و  سپس به نحوه گنجاندن آن ها در صفحات اینترنتی خواهیم پرداخت.

تعریف عناصر چند رسانه ای

اگر بخواهیم عناصر چند رسانه ای را تعریف کنیم باید بگوییم که کلا هر آنچه که در در یک صفحه وب قابل دیدن یا شنیدن باشد یک عنصر چند رسانه ای خواهد بود مانند متن ها، کتاب های الکترونیکی، تصاویر، موزیک ها، صداها، فیلم ها و ... عناصر چند رسانه ای در فرمت های مختلفی وجود دارند که مرورگر های امروزی از تعدادی از آنها پشتیبانی می کنند.

یک مرورگر فقط توانایی نشان دادن متن و تعداد معدودی از تصاویر را دارد اما انواع فراوان و مختلفی از فایل ها روی وب وجود دارند از جمله فایل های ویدیویی، فایل های PDF، انیمیشن FLASH و ... برای اینکه مرورگر بتواند سایر انواع فایل ها را نمایش دهد به برنامه های کمکی به نام برنامه های پخش کننده نیاز دارد. برنامه های پخش کننده به دو شکل خارجی و مجزا که به صورت برنامه های جداگانه روی کامپیوتر بازدیدکننده اجرا می شوند و همچنین برنامه های پخش کننده plugin که درون صفحه وب در پنجره مرورگر کار می کند وجود دارند.

متداول ترین pluginها پخش کننده های flash و shockwave از شرکت ماکرو مدیا، پخش کننده Quicktime از شرکت Apple، برنامه Windows Media Player از شرکت مایکروسافت و Adobr Reader از شرکت Adobe می باشند.

بررسی انواع عناصر چند رسانه ای

انواع عناصر چند رسانه ای که می توان از طریق HTML آن ها را در صفحات وب قرار داد به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند:

فایل های تصویری : یکی از رایج ترین عناصر چند رسانه ای که در بسیاری از صفحات اجرا می شوند فایل های تصویری یا همان عکس ها هستند. معمولا این عناصر به صورت خودکار توسط انواع مرورگرها شناخته می شوند. از رایج ترین فرمت های تصویری که در صفحات قرار می گیرند. می توان به jpg , gif , png اشاره نمود.

فایل های متنی : این نوع فایل ها جزء اولین انواع بودند که توسط مرورگرها پشتیبانی شدند. از این دسته فایل ها می توان به فایل های  html و PDF ها اشاره نمود. مرورگرها برای نمایش فایل های pdf به نرم افزار کمکی Acrobat Reader نیاز دارند.

فایل های صوتی : فایل های صوتی کاربردی در صفحات وب در فرمت های مختلفی ذخیره می شوند که به بعضی از آن ها اشاره می شود.

  • فرمت MIDI : این فرمت یکی از ابتدایی ترین فرمت های قابل استفاده در صفحات وب است نیز شناخته می شود. از مزیت های این فرمت حجم بسیار پایین آن است. این فرمت در بسیاری از سیستم عامل ها و مرورگرها به خوبی پشتیبانی می شود. فایل های از این نوع با پسوندهای mid یا midi ذخیره می شوند.
  • فرمت Wave : این فرمت توسط شرکت مایکروسافت ارئه شده است. از مزایای ای نوع فرمت می توان به کیفیت بسیار بالای آن اشاره نمود اما در مقابل حجم زیادی هم دارند. این فرمت فقط بر روی سیستم عامل windows و بر روی تمامی مرورگرها قابل اجراست. فایل های از این نوع در پسوندهای wav ذخیره می شوند.
  • فرمت MP3 : یکی از محبوبترین و پرکاربردترین نوع فایل های صوتی است که توسط همه مرورگرها و سیستم عامل ها به خوبی پشتیبانی می شود. از مزیت های این نوع فایل های صوتی می توان به کیفیت برابر با wave اما حجم کمتر اشاره نمود.فایل های از این نوع با پسوندهای mp3 یا mpga ذخیره می شوند.

فایل های ویدیویی : این دسته از فایل ها در فرمت های گوناگونی عرضه می شوند. که به برخی از آن ها اشاره می شود:

  •  فرمت AVI : این فرمت اولین بار توسط مایکروسافت ارائه شد. این فرمت یکی از رایج ترین فرمت های ویدیویی مورد استفاده در صفحات وب هستند که توسط بسیاری از سیستم عامل ها و مرورگر ها پشتیبانی می شوند. فایل های از این نوع در پسوند avi ذخیره می شوند.
  • فرمت WMV : یکی از رایج ترین فرمت های ویدیویی مورد استفاده در صفحات وب است که البته فقط بر روی سیستم عامل ویندوز قابل اجراست و برای اجرا بر روی سایر سیستم عامل ها نیاز به نصب برنامه های کمکی ویژه دارد. فایل های از این دست با پسوند wmv ذخیره می شوند.
  • فرمت MPEG : یکی از محبوبترین فرمت های ویدیویی برای صفحات وب است. این فرمت در تمامی سیستم عامل ها و مرورگرها به خوبی پشتیبانی می شود. فایل های از این نوع در پسوند های mpg یا mpeg ذخیره می شوند.
  • Quicktime : اولین بار توسط شرکت Apple ابداع و عرضه شد. فایل های از نوع فرمت برای اجرا نیاز به برنامه کمکی quicktime دارند. فایل های این دسته در پسوند های mov یا 3gp ذخیره می شوند.

Shockwave یا Flash : شرکت Macromedia این نوع فرمت را برای اولین بار ابداع کرد. فایل های از این نوع برای اجرا نیاز به برنامه کمکی Adobe Flash Player دارند. این برنامه معمولا بر روی آخرین نسخه مرورگرها به صورت پیشفرض نصب می باشد. فایل های از این نوع با پسوند swf ذخیره می شوند.

اپلت های جاوا : یکی دیگر از عناصر که امکان گنجاندن آن ها در صفحات وب وجود دارد اپلت های جاوا است. که البته برای اجرا در مرورگر نیاز به نصب java از قبل داریم.

comment دیدگاه کاربران
MR.Ali

ممنون از شما دوست عزیز به خاطر آموزش های مفیدتون
فقط میگم من جایی ندیدم زمان بندی زده باشید 🙄
اگه ممکنه بگید این جلسات تا چند جلسه دیگه ادامه پیدا میکنه که ما یه برنامه ریزی داشته باشم 😉
با تشکر 😳

سجاد دریس

سلام. لطف داری علی جان.
این آموزش ها 11 قسمته.
و تقریبا دو یا سه جلسه دیگه بیشتر نمونده

morteza

منون آقا سجاد از مطالب مفید ی که میزاری 😳

mahdi.sh

ممنون از مطلب خیلی مفیدتون. می خواستم بدون چه طور میشه یه object را لینک کرد؟ از طریق تگ a اطراف شیئ فقط لینک می شود .

سجاد دریس

سلام.
نه دوست عزیز اگه تگ object رو داخل تگ a قرار بدین کل اون شیئ لینک میشه.
اینم کد نمونه

behnaz m

😳 😳 😳

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.