campaign-experts

آموزش HTML (قسمت 5) : کار با لینک ها در HTML (جلسه اول)visibility  
mode_comment   ۲۵

معرفی تگ <a>

بدون شک یکی از ویژگی هایی که وب را از سایر ابزار و رسانه ها متمایز میکند این است که در یک صفحه وب می توان با کلیک بر روی یک لینک به سایر صفحات و منابع اطلاعاتی موجود بر روی اینترنت دسترسی داشت.

موقعی که شما از لینک ها برای پیوند دادن یک صفحه به سایر صفحات ساییتان استفاده میکنید به این لینک ها، لینک های نسبی (داخلی) و زمانی که از آن برای پیوند دادن به صفحات موجود در سایت های دیگر استفاده میکنید به آن ها لینک های خارجی گفته می شود. به طور مشابه آدرس هایی که در لینک ها استفاده مشود نیز به دو نوع نسبی و مطلق تقسیم بندی مشوند.

لینک ها به انواع دیگری همچون لنگری، ایمیلی، و دانلود دسته بندی می شوند. در ادامه به بررسی انواع لینکها آدرس ها و نحوه ایجاد هر یک از آن ها خواهیم پرداخت.

تگ <a> : از این تگ برای ایجاد لینک ها استفاده می شود. محتوای یک عنصر a می تواند یک متن ساده، یک عکس یا ترکیبی از این دو باشد. در مثال زیر لینکی که با کلیک بر روی آن به سایت سون لرن هدایت خوهید شد را مشاهده می کنید:

در ادامه به بررسی صفت های تگ a برای کنترل جزئیات لینک ها می پردازیم:

accesskey : از این صفت می توان برای تعریف کردن یک کاراکتر از صفحه کلید به عنوان میانبر برای دسترسی به یک لینک استفاده کرد. نحوه دسترسی و استفاده از یک لینک بر اساس میانبر آن در مرورگر های مختلف متفاوت است در IE از کلید ترکیبی  Alt+accesskey در مرورگرهای Firefox و Google Chrome از کلید های ترکیبی Alt+Shift+accesskey و در opera از کلیدهای ترکیبی....اِ......اِ..... راستش اینو نبلدم فکر کنم Shift+accesskey باشه 😀

href : این صفت آدرسی که لینک به آن اشاره می کند را مشخص میکند. این آدرس می تواند آدرس صفحه ای در همان مسیر، صفحه ای مربوط به سایتی دیگر، مکانی در همان صفحه جاری و یا آدرس هر نوع فایل دیگری باشد.

hreflang : زبان به کار رفته در منبعی که لینک به آن اشاره می کند را مشخص میکند. این صفت یکی از کدهای زبانی مانند en , fa , fr و... را به عنوان مقدار می پذیرد.

name : نامی برای لینک مشخص میکند. این نام باید در صفحه یکتا باشد. نامی که انتخاب می شود نباید با اعداد 0-9، -، _، : یا . (نقطه) شروع شود. بلکه باید نام را با یکی از حروف A-Z یا a-z آغاز کنیم.

rel :  این صفت که مخفف عبارت relationship است رابطه صفحه مقصد با صفحه مبدا لینک را مشخص میکند.

rev : این صفت که مخفف عبارت reverse است عکس صفت بالا عمل میکند و نوع رابطه صفحه مبدا با مقصد لینک را مشخص میکند.

  • مقادیری که صفت های rel و rev میپذیرند بدین شرح است

tabindex : بوسیله این صفت می توان ترتیب پیمایش لینک ها در صفحه که با استفاده از کلید Tab صفحه کلید انجام می شود را مشخص میکند. مقداری که این صفت میگیرد میتواند عددی بین 0 تا 32767 باشد.

comment دیدگاه کاربران
محمّد حسن مهرآذر

سلام ببخشید عبارت
7Learn
با عبارت
Click Me!
چه فرقی داره هر دو شما رو به لینک تعریف شده می برند ❓

کیوان علی محمدی

محمد حسن جان،اینکه گذاشته Click Me این فرقی با اون 7learn نداره،این فقط میتونه یه نوع ترغیب کاربر به کلیک کردن روی اون لینک باشه و اینجا فقط برای مثال بوده.

محمّد حسن مهرآذر

ببخشید تو جمله قبل تو تا لینک رو نوشتند سوال من اینه که چرا مثلا hreflang رو تو این عبارت بنویسی چه فرقی با این که ننویسی داره؟

کیوان علی محمدی

این خاصیت ها توی بحث کیفیت محتوا و سئو میتونن تاثیر گذار باشن.

محمّد حسن مهرآذر

خیلی خیلی متشکر.

ارسال نظرات

کاربر گرامی، امکان ارسال نظر و پشتیبانی برای دوره های مجازی فقط برای دانشجویان این دوره امکان پذیر می باشد.

1 2