بررسی و مدیریت روی ارورها در Sublime Text ( قسمت دوم )

- visibility ٠ mode_comment

در قسمت قبل در مورد بسته PHP و نحوه مدیریت ارورها در اون زبان بحث کردیم و تونستیم ارورهارو در Sublime Text مدیریت کنیم. در این قسمت میخوام در مورد مدیریت ارورها در CSS و Javascript براتون توضیح بدم.

اول با CSS شروع میکنیم. پیش نیازی که در این قسمت وجود داره اینه که Node.js و Node Package Manager بر روی سیستم شما نصب باشه. در این مطلب نحوه نصب Node و کار با npm توضیح داده شده.

برای اینکه بتونین ارورهای CSS رو مدیریت بکنید ، باید CSSLint رو با استفاده از Node نصب کنید. برای اینکار CMD رو باز کنید و عبارت npm install -g csslint رو قرار بدین و Enter بزنید تا روی سیستم شما نصب بشه. برای اینکه مطمئن بشید نصب شده یا خیر میتونین درون CMD عبارت csslint --version رو تایپ کنید و Enter بزنید ، اگر ارور نداد یعنی نصب شده :

linter11

اگر یادتون باشه در جلسه گذشته بسته Sublime Linter رو روی Sublime Text نصب کردیم. حالا برای اینکه امکان مدیریت ارورها در CSS هم اضافه بشه ، باید بسته SublimeLinter-CSS رو نصب کنید. برای اینکار کلیدهای ترکیبی Ctrl + Shift + p رو بزنید و عبارت Install Package رو وارد کرده و Enter بزنید ، در باکس بعدی عبارت SublimeLinter-csslint رو تایپ کنید و آیتم مورد نظر رو انتخاب کنید تا نصب بشه. بعد از اینکه نصب به پایان رسید ، ادیتور رو Restart کنید و یک فایل CSS نمونه باز کنید :

linter12

 

میبینید که کد نویسی صحیح هست و هیچ اروری گرفته نشده. حالا من کد بالا رو دستکاری میکنم و خرابش میکنم :

linter13

میبینید اونجاهایی که مشکل داره علامت قرمز گذاشته و اونجاهایی هم که علامت زرد گذاشته یک هشدار هست و میتونین رفعش کنین یا خیر.

مانند قبل روی هر خط که کلیک کنید در نوار Status Bar نمایش داده میشه.

حالا برای مدیریت بر روی ارورهای Javascript باید ابتدا JSHint رو نصب کنید. برای اینکار CMD رو باز کنید و عبارت npm install -g jshint رو قرار بدین و Enter بزنید تا روی سیستم شما نصب بشه. برای اینکه مطمئن بشید نصب شده یا خیر میتونین درون CMD عبارت jshint --version رو تایپ کنید و Enter بزنید ، اگر ارور نداد یعنی نصب شده :

linter14

حالا برای اینکه امکان مدیریت ارورها در Javascript هم اضافه بشه ، باید بسته SublimeLinter-jshint رو نصب کنید. برای اینکار کلیدهای ترکیبی Ctrl + Shift + p رو بزنید و عبارت Install Package رو وارد کرده و Enter بزنید ، در باکس بعدی عبارت SublimeLinter-jshint رو تایپ کنید و آیتم مورد نظر رو انتخاب کنید تا نصب بشه. بعد از اینکه نصب به پایان رسید ، ادیتور رو Restart کنید و یک فایل Javascript نمونه باز کنید :

linter15

حالا برای تست یخورده خرابکاری توش میکنم :

linter16

میبینید که همه ارورها و هشدارها نمایش داده شده و میتونین اونا رو اصلاح کنید.

برای اینکه روی بسته Sublime Linter مدیریت داشته باشید و استایلها و ... اون رو عوض کنید ، باید کلیدهای ترکیبی Ctrl + Shift + p رو فشار بدین و عبارت sublimelinter رو تایپ کنید. با اینکار لیستی از موارد مختلف نمایش داده میشه :

linter17

مثلا با استفاده از Choose Mark Style میتونین نحوه مارک شدن ارورها رو مشخص کنید و با استفاده از Choose Gutter Theme میتونین شکلی که در کنار خطوط نشون داده میشه رو تغییر بدین.

بهمین صورت میتونین برای زبانهای برنامه نویسی دیگه هم بسته مورد نظرشو نصب کنید.

خب امیدوارم که این ابزار بتونه بدردتون بخوره.

موفق و پیروز باشید.

یا حق

comment دیدگاه کاربران

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.