تعدادی تگ HTML5 که ممکنه بلد نباشید (جلسه 6) : تگ ins و del و s - قسمت 2

- visibility ۲ mode_comment

در این جلسه با ادامه تعدادی تگ HTML5 که ممکنه بلد نباشید در خدمتتون هستیم.html5 tags

در جلسه گذشته مثالی رو در مورد تگ ins در خدمتتون قرار دادیم. این تگ زمانی مورد استفاده قرار میگیره که یک متن بصورت کامل غیر کاربردی و بدرد نخور شده باشه و جایگزینی هم برای اون وجود نداشته باشه. کد زیر رو در نظر بگیرید:

همونطور که میبینید یک لیست قرار دادیم و کارهایی که باید انجام بدیم رو درون اون بیان کردیم. میبینید که دو مورد اول این لیست رو درون تگ del قرار دادیم و به این معنی هست که این کارها رو انجام دادیم. دموی زیر که مربوط به کد بالا هست رو ببینید: همونطور که در دموی بالا میبینید، بر روی دو موردی که درون تگ del قرار گرفتن خطی کشیده شده است و کاربران و موتورهای حستجو متوجه میشن که این موارد انجام شده و دیگه اعتباری ندارند. همانند تگ ins برای تگ del هم میتونیم دو ویژگی cite و datetime رو قرار بدیم. با استفاده از تگ cite میتونیم دلیل حذف رو مشخص کنیم و با استفاده از ویژگی Datetime هم میتونیم تاریخ و زمان حذف کردن این موارد رو قرار بدیم.

تصحیح متن با استفاده از تگ s

تگ s هم شبیه به del هست ولی کمی با اون تفاوت داره و اون متن رو تصحیح و به روز رسانی میکنه. مثلا فرض کنید یک متنی رو از قبل قرار دادید و میخاید اون رو بروز رسانی کنید. برای اینکار باید ابتدا متن قدیمی رو درون s قرار بدین و متن جدید رو قرار بدین (میتونین متن جدید رو درون تگ ins بزارید). این تگ همانند تگ del، یک خط بر روی متن مورد نظر میکشه و نشون میده که این متن دیگه معتبر نیست. شما نباید فقط به منظور استایل دادن به متون از این تگ استفاده کنید و میتونین بجای اینکار اون رو درون یک span قرار بدین و با استفاده از css، استایل مورد نظر خودتون رو قرار بدین.

کدهای زیر رو در نظر بگیرید:

همینطور که در کد بالا مشاهده کردید در دو جا از تگ s استفاده شده که خروجی اون در دموی زیر قابل مشاهده هست: میبینید که اون مواردی که درون s هستن، یک خط بر روی اونا کشیده شده و بعد از اونا متن تصحیح شده رو قرار دادیم. با اینکار کاربر و مرورگر متوجه میشن که متونی که خط بر روی اونا کشیده شده معتبر نیست و متن بعد اونا جایگزین اونا شده. همونطور که دیدید با استفاده از ویژگی cite، آدرس جایی که بنا به اون متنمون رو عوض کردیم رو قرار دادیم و کاربران میتونن دلیل اون رو متوجه بشن. بهمین راحتی.

در جلسات بعدی با ادامه نکات در خدمتتون هستیم.

امیدوارم از این جلسه خوشتون اومده باشه.

موفق و پیروز باشید.

یا علی

Source

comment دیدگاه کاربران
M GH

با تشکر از اموزشهاتون.خیلی روان و قابل فهمه.چن جلسه اس؟ ایا بقیه اش مث Php و جاوااسکریپت و Sccهم ب سبک این اموزشها دارید در سایت یا نه؟ اگرم هس من هنوز ندیدم!

محمد اسفندیاری

خواهش میکنم….خیلی تا اتمام این سری آموزش نمونده
دوره های زیادی توسط بنده قرار داده شده و بیشتر در زمینه HTML و CSS و Javascript هست
میتونین درون سایت جستجو کنید
موفق باشید

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.