آیا می دانید با دوره های آموزشی سون لرن می توانید از 0 تا 100 طراحی وب را در منزل فراگیرید!

تعدادی تگ HTML5 که ممکنه بلد نباشید (جلسه 2) : تگ Small

0 348 ۲۵ دی ۹۵

در این جلسه با ادامه تعدادی تگ HTML5 که ممکنه بلد نباشید در خدمتتون هستیم.html5 tags

اهمیت کمتر با تگ Small

شما به احتمال زیاد قبلا از تگ Small استفاده کردید. این تگ دقیقا همون کاری رو انجام میده که شما فکر میکنید و اونم اینه که متن شما رو کوچکتر میکنه. زمانی که مرورگر متن مورد نظر رو کوچک میکنه، اینکار فقط یک نتیجه جانبی و فرعی هست و هدف اصلی استفاده از این تگ، Semantic یا معناگرا بودن اون هست.

مشخصاتی که برای تگ Small قرار گرفته، بیان کرده که این تگ رو زمانی که میخاید اهمیت یک متن یا اطلاعاتی رو کمتر کنید، استفاده کنید. مرورگر برای اینکه نشون بده که یک متن اهمیت کمتری داره اون رو کوچکتر نمایش میده و کاربران با دیدن کوچک بودن اون متن، بصورت طبیعی به اهمیت کمتر اون پی خواهند برد.

Information یا اطلاعات کم اهمیت معمولا در بخش Footer یا Sidebar سایت قرار میگیره و در محتوای اصلی سایت کمتر قرار داده میشه.

مثال عملی و کاربردی:

بطور کلی استفاده شما از تگ Small باید به مرورگر بگه که : "محتوایی که در اینجا قرار داده شده اهمیت خیلی زیادی نسبت به کل موضوع و هدف نداره. برای مثال شما میتونین در Footer سایتتون اطلاعات مربوط به اسناد قانونی و حق کپی رایت رو قرار بدین:

شما حتی میتونین برای اینکه نشون بدین یک قسمت از یک محتوا نسبت به بقیه محتوا اهمیت کمتری داره، اون قسمت رو درون تگ Small قرار بدین. برای مثال در لیست محصولات میتونین اطلاعات مربوط به مالیات اون کالا رو در کنار قیمت اون قرار بدین. بصورت زیر:

خروجی و دمو بصورت زیر خواهد شد: پس در کل زمانی که نیاز دارید به مرورگر و کاربران بگید که یک متن اهمیت زیادی نداره از تگ Small استفاده کنید. فقط اوقاتی که میخاید یک متن رو کوچکتر کنید و صرفا نیاز ظاهری دارید بهتره از این تگ استفاده نشه و با استفاده از تگ Span و CSS این کار رو انجام بدین.

همچنین باید بگم که شما نمیتونین اهمیت متنهایی که با استفاده از تگهای Strong و em مشخص شده اند رو با استفاده از تگ Small کم کنید. همچنین اگر با استفاده از CSS استایلهای مربوط به Small رو تغییر بدین، فقط ظاهر قضیه تغییر میکنه و تاثیری در معناگرایی اون نخواهد داشت.

در جلسات بعدی با ادامه نکات در خدمتتون هستیم.

امیدوارم از این جلسه خوشتون اومده باشه.

موفق و پیروز باشید.

یا علی

Source

:: مطالب جدید سون لرن را از طریق ایمیل دریافت کنید :

دیدگاه ها اولین دیدگاه این مطلب را ارسال کنید.

ارسال دیدگاه

ورود/عضویت سریع با اکانت فیسبوک/جیمیل شما

:: شما می توانید با استفاده از اکانت یاهو یا جیمیل خود به صورت کاملا امن، سریع و بدون نیاز به ورود اطلاعات عضو و وارد سایت شوید. در این صورت هیچ نیازی به ورود نام کاربری و رمز عبور خود نخواهید داشت و هویت شما از طریق ایمیلتان مورد تائید قرار می گیرد .
برای استفاده از این روش باید در اکانت گوگل(جیمیل) و یا یاهوی خود لاگین باشید .
عضویت/ ورود سریع با :
در حال اتصال ...

ورود به سایت

ورود سریع با :
در حال اتصال ...

جستجو در سون لرن

عبارت :