ترفندهای حرفه ای CSS ProTips (جلسه 6) : ترفندی ساده با Flexbox

- visibility ٠ mode_comment

در این مطلب با ادامه ترفندهای حرفه ای CSS ProTips در خدمتتون هستیم.css protips

خلاص شدن از شر Margin با استفاده از Flexbox

حتما جاهای زیادی به این مشکل برخوردین که تعدادی المنت رو در کنار هم قرار بدین و بخواید با استفاده از margin فاصله بین اونا رو تنظیم کنید. این مورد بیشتر در قرار دادن اعضای یک منو در کنار یکدیگر پیش میاد. مشکل از این قراره که برای اضافه کردن فاصله بین آیتمها، مثلا margin-right رو قرار میدین و اینکار انجام میشه ولی یک فاصله اضافی در سمت راست آخرین المنت اون منو قرار داده میشه که مورد مشکل ساز همین فاصله اضافی هست. مثلا کد زیر رو در نظر بگیرید:

میبینید که یک منو با 4 li قرار دادیم و درون style هم عرض هر کدوم رو 23 درصد قرار دادیم و با استفاده از margin-right هم فاصله بین اونا رو مشخص کردیم. اگر خروجی رو در مرورگر ببینید، بصورت زیر خواهد بود:menu

میبینید که آیتم آخر بدلیل اینکه اون فاصله اضافی وجود داره، پایین اومده و باعث به وجود اومدن مشکل شده. روش متداول حل این مشکل اینه که میان و اون فاصله اضافی رو برای المنت آخر حذف میکنن. مثلا کد زیر رو در نظر بگیرید:

میبینید که یک کلاس کاذب last-child قرار دادیم و مقدار margin-right رو برای اون 0 قرار دادیم. با اینکار مشکل حل میشه و خروجی در مرورگر بصورت زیر خواهد شد:menu 2

میبینید که اون فاصله اضافی از بین رفته و همه آیتمها درون منو جا گرفتن. حالا یک راه ساده تر برای اینکه از شر استفاده از کلاسهای کاذب مثل nth- و first- و last-child خلاص بشید، وجود داره و اونم استفاده از flexbox هست. شما با قرار دادن مقدار space-between برای ویژگی justify-content، به راحتی بین المنتهای مورد نظرتون، فاصله قرار بدین و با چنین مشکلاتی روبرو نشید. برای اینکار باید بصورت زیر عمل کنید:

بهمین راحتی. دیدید که برای کلاس list استایل display برابر با flex قرار دادیم و برای کلاس person هم ویژگی flex-basis رو برابر با 23% قرار دادیم.

در جلسات بعدی با ادامه ترفندها در خدمتتون هستیم.

امیدوارم از این جلسه خوشتون اومده باشه.

موفق و پیروز باشید.

یا علی

Source

comment دیدگاه کاربران

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.