آیا می دانید با دوره های آموزشی سون لرن می توانید از 0 تا 100 طراحی وب را در منزل فراگیرید!

آموزش CSS (فصل سوم - جلسه 1) : قالب بندی متون

28576 ۱۲ آبان ۹۱
1 2

خصوصیت direction

این خاصیت مشابه صفت dir در تگ های HTML می باشد و برای تراز متن استفاده می شود، و یکی از 2 مقدار زیر را می پذیرد:

 • ltr : مقدار پیشفرض و متن را چپ چین می کند و معمولا برای متون انگلیسی است
 • rtl : متن را راست چین می کند. و معمولا برای متون فارسی است

خاصیت line-height

با استفاده از این خاصیت می توان فاصله عمودی بین خطوط یک متن را کنترل کرد. و مقداری که می پذیرد، عدد اس و واحد آن em می باشد. در ضمن اندازه ای آن به اندازه فونت بستگی دارد.

مثال:

همانطور که گفتیم اندازه ی line-height به اندازه فونت بستگی دارد، به طور مثال اگر اندازه فونت تگ p در مثال بالا 10px باشد مقدار 2 برای خصوصیت line-height برابر با  20px خواهد شد..

نکته : توصیه می شود که از خصوصیت line-height فقط برای تگ body استفاده شود، زیرا در صورت استفاده آن برای دیگر تگ ها، در صورت تغییر اندازه فونت، اندازه line- height نیز تغییر خواهد کرد، اما در تگ body این صور نیست و با تغییر اندازه ی فونت، line-height همه ی عناصر یکسان خواهد بود.

با تخصیص مقدار به line-height مقدار به دو قسمت مساوی تقسیم شده و نصف آن به فضای خالی بالای خط و نصف دیگر به فضای خالی پایین خط اختصاص داده می شود.

مثال :

و کد css :

نتیجه در مرورگر:

خصوصیت letter-spacing

خاصیت letter spacing یک فضای خالی اضافی بین کاراکتر ها ایجاد می کند. برای این خاصیت دو مقدار عددی مثبت و منفی مجاز می باشد که استفاده از مقادیر منفی باعث تو رفتگی و به هم ریختگی حروف می شود.

مثال:

و کد css زیر:


خصوصیت word-spacing

خاصیت word-spacing یک مقدار فضای خالی اضافی برای فاصله بین لغات تعیین می کن. این مقدار نیز می تواند هم منفی و هم مثبت باشد.

مثال:

و کد css زیر:

1 2
:: مطالب جدید سون لرن را از طریق ایمیل دریافت کنید :

دیدگاه ها 3 دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. نظردهی برای این مطلب بسته شده است .

 • ‏‏

  بله با تشکر فراوان خدمت شما استاد محترم جناب مهندس لقمانوند.

 • ‏‏

  جناب یه سوال چطور میشه این همه کد رو حفظ کرد و قاطی نکرد روشی شما سراغ دارید من کد های پی اچ پی و html رو راحت یاد می گیریم ولی سی اس اس یه خورده اذیت می کنه

  • ‏‏
   لقمان آوند(۲۸ دی ۱۳۹۱)

   از نرم افزارهایی استفاده کنید که قابلیت auto-completion کدهای css رو داشته باشه ، تو این نرم افزار ها در حین تایپ کدها خودش موارد مربوطه رو پیشنهاد میده (معمولا در حین نوشتن با زدن کلیدهای ctrl+space پیشنهاد ها نمایش داده میشه). من phpStorm رو پینهاد می کنم برای همه ی زبون های تحت وب …

 • ورود/عضویت سریع با اکانت فیسبوک/جیمیل شما

  :: شما می توانید با استفاده از اکانت یاهو یا جیمیل خود به صورت کاملا امن، سریع و بدون نیاز به ورود اطلاعات عضو و وارد سایت شوید. در این صورت هیچ نیازی به ورود نام کاربری و رمز عبور خود نخواهید داشت و هویت شما از طریق ایمیلتان مورد تائید قرار می گیرد .
  برای استفاده از این روش باید در اکانت گوگل(جیمیل) و یا یاهوی خود لاگین باشید .
  عضویت/ ورود سریع با :
  در حال اتصال ...

  ورود به سایت

  ورود سریع با :
  در حال اتصال ...

  جستجو در سون لرن

  عبارت :
  7LearnTelegram