jQuery : پلاگینی برای ایجاد رویداد سه بار کلیک ( Triple Click )

- visibility ٠ mode_comment

کسانی که با Javascript و jQuery و ... کار کرده باشند با رویدادهای click و dblclick آشنا هستند. رویداد click زمانی اتفاق میوفته که کاربر یکبار روی عنصر مورد نظر کلیک کنه.

رویداد dblclick زمانی اتفاق میوفته که کاربر روی عنصر مورد نظر دو بار کلیک کنه. گاهی اوقات برام پیش اومده که بخوام وقتی کاربر روی عنصری سه بار کلیک کرد ، رویدادی اتفاق بیوفته. اما چنین رویدادی از قبل تعریف نشده. یا خودمون باید براش برنامه بنویسیم یا از برنامه هایی که دیگران نوشتن استفاده کنیم.

من تو نت جستجو کردم و یه افزونه خوب پیدا کردم. در این مطلب میخوام نحوه استفاده از این افزونه رو براتون توضیح بدم. برای دیدن دمو میتونین به لینک زیر برین :

در این دمو سه مربع به رنگهای قرمز و سبز و آبی موجوده که به ترتیب روی آنها عنصر 1 و عنصر 2 و عنصر 3 نوشته شده. با سه بار کلیک بر روی هر کدام از این عناصر ، جمله ای در مستطیل سیاه رنگ پایینی نوشته میشه. دقت کنید که باید این سه کلیک را پشت سر هم انجام بدین و بین اونا نباید زیاد فاصله زمانی باشه.

بطور پیش فرض کاربر باید این سه کلیک رو در مدت 1 ثانیه انجام بده. این زمان رو میشه کم و زیاد کرد. در این مورد توضیح خواهم داد.

خب شروع میکنیم. ابتدا کدهای HTML :

سه تا Div همون مربع ها هستن و اون تگ pre هم نتایج رو نشون میده.

خب کدهای CSS :

تا اینجا ظاهرشو ساختیم. مرحله بعد اینه که کتابخانه jQuery رو به سندمون اضافه کنیم. برای این کار به صورت زیر عمل کنید :

خب در مرحله بعد یه فایل جاوااسکریپت به نام tripleclick.js ایجاد کنید و کدهای زیر رو درونش قرار بدین :

comment دیدگاه کاربران

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.