آموزش ساخت سرویس در ویندوز برای راه اندازی MongoDBvisibility  
mode_comment   ۲

در مطلب قبلی در مورد نصب و راه اندازی MongoDB در ویندوز توضیحاتی رو قرار دادیم و دیدیم که برای هر بار راه اندازی سرور MongoDB باید Command line رو باز کنیم و دستور mongod رو وارد کنیم و بعد CMD رو تا زمانی که به پایگاه داده نیاز داریم باید باز نگه داریم.

در این مطلب میخوایم نحوه ساخت سرویس MongoDB در ویندوز رو بهتون آموزش بدیم و کاری کنید که هر بار که ویندوز شما راه اندازی میشه، سرور MongoDB هم بصورت یک سرویس ویندوز راه اندازی بشه و دیگه نیازی نباشه که هر بار دستور mongod رو برای راه اندازی استفاده کنید. با اینکار پایگاه داده همیشه فعال هست و میتونین از اون استفاده کنید.

در مطلب قبلی گفته شد که MongoDB برای ذخیره سازی اطلاعات نیاز به یک پوشه بنام data داره که اون رو با هم در ریشه درایو C (همون درایوی که MongoDB بر روی اون نصب شده است) ساختیم. خب حالا برای ساخت سرور باید کارهای زیر رو انجام بدیم:

ساخت فایل تنظیمات mongod.cfg

برای اینکار وارد مسیری که MongoDB رو نصب کردید مثل C:\Program Files\MongoDB\Server\3.6 بشید. یک فایل بنام mongod.cfg بسازید و کدهای زیر رو درون اون قرار بدین:

میبینید که مسیر پوشه های ساخته شده در data رو در اینجا مشخص کردیم.

ساخت سرویس MongoDB

خب حالا یک CMD رو بصورت Run as administrator راه اندازی کنید و کد زیر رو درون اون قرار بدین و Enter بزنید:

بصورت زیر:

همونطور که میبینید سرویس مورد نظر با موفقیت ساخته شد.

راه اندازی سرویس MongoDB

برای اینکار در همون CMD که باز هست دستور زیر رو وارد کنید:

بصورت زیر:

میبینید که سرویس MongoDB با موفقیت راه اندازی شد. حالا اگر Task manager رو باز کنید و وارد بخش Service ها بشید، MongoDB رو خواهید دید. بصورت زیر:

میبینید که وضعیت سرویس Running هست و هر بار که سیستم بالا بیاد، MongoDB هم بصورت اتوماتیک راه اندازی میشه و میتونین از هر طریقی که بخواید به اون متصل بشید و با اون کار کنید.

همچنین میتونین برای متوقف و حذف کردن این سرویس از دستورهای زیر استفاده کنید:

به همین راحتی.

comment دیدگاه کاربران
امیرجلالی replyپاسخ

بسیارکارآیی وعالی بود

محمد اسفندیاری

موفق باشید دوست عزیز

add_circle ارسال دیدگاه

خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :