Code Guide یا راهنمای کدنویسی HTML و CSS (جلسه 8) : Single Declaration و استفاده از عملگرها

- visibility ۰ mode_comment

در این مطلب با ادامه راهنمای کدنویسی HTML و CSS در خدمتتون هستم.code guide

در جلسه قبل در مورد قرار دادن Media Query و Vendor Prefix، نکاتی رو بیان کردیم. در این جلسه قصد داریم نکات دیگه رو در اختیارتون قرار بدیم. در این جلسه در مورد قواعد با یک ویژگی تنها و استفاده از عملگرها در Less و Sass نکاتی رو خدمتتون عرض میکنیم.

قواعد با یک ویژگی تنها

فرض کنید که شما میخاید برای المنتهای خودتون فقط یک ویژگی قرار بدین. برای اینکار بصورت زیر عمل میکنید:

همونطور که میبینید، برای هر کلاس، فقط یک ویژگی رو قرار دادیم و تعریف کردیم. برای موارد این چنینی، بهتره که برای راحتی کار و همچنین خوانایی بیشتر و راحتی در ویرایش کدها، تبها و Space های اضافی رو پاک کنید و اونا رو بشکل زیر در بیارید:

در بقیه حالات و در مواردی که بیش از یک مورد قرار داره، حتما اونا رو درون خطهای جداگانه قرار دهید. مثال زیر رو در نظر بگیرید:

این کار درست نیس و باید هر ویژگی رو درون یک خط قرار بدین. بصورت زیر:

هدف اصلی این کار Error Detection یا پیدا کردن خطا و اشکال در کدها هست. مثلا فرض کنید که کدهاتون رو با یک ابزار تست میکنید و اون ابزار میگه که در خط 183 یه مشکل قرار داده شده. اگر هر ویژگی و تعریف رو درون خط جداگانه قرار بدید، به راحتی میتونین خطا رو پیدا کرده و رفع کنید.

استفاده از عملگرها در Less و Sass

فرض کنید که شما میخاید از عملگرها درون Less یا Sass استفاده کنید. در اینجا مثلا میخایم یک متغیر رو درون عدد 2 ضرب کنیم و درون مقدار یک ویژگی قرارش بدیم. برای اینکار میشه بصورت زیر عمل کرد:

همونطور که میبینید، یه مقدار تشخیص عملگر سخته و خوانایی اون پایینه. شما میتونین در اینجا میتونین اونا رو درون یک پرانتز قرار داده و بین متغیر و عدد و عملگر، Space یا فضای خالی قرار دهید. بصورت زیر:

با اینکار خوانایی کدهاتون بالا میره و بهتر میتونین در دفعات بعدی کدهاتون رو تحلیل کنید و تغییرات مورد نظرتون رو درون اون ایجاد کنید.

امیدوارم از این جلسه خوشتون اومده باشه.

موفق و پیروز باشید.

یا علی

Source

comment دیدگاه کاربران

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.