classie : ابزاری برای مدیریت کلاسهای CSS

- visibility ۰ mode_comment

در این مطلب میخوام یک ابزار Javascript بنام classie رو خدمتتون معرفی کنم و اونو آموزش بدم.

با استفاده از این ابزار میتونین به راحتی هر چه تمامتر روی کلاسهایی که مربوط به یک المنت هست مدیریت داشته باشین و هر کلاسی رو اضافه ( add ) و حذف ( remove ) و ... کنید. در ادامه در مورد کارکد اون براتون توضیح میدم. نحوه کار با اون خیلی ساده هست. ولی خوبی که این ابزار داره ، اینه که با مرورگرهای قدیمی هم سازگاری داره.

میبینید که هنگامی که روی دکمه های مختلف کلیک میکنید ، میتونین کلاسهارو به اون تگ P اضافه یا حذف کنید و با توجه به کلاسهایی که در اون لحظه هست ، استایلهای متفاوتی به تگ P اعمال میشه.

نحوه استفاده :

ابتدا باید به صفحه مربوطه در سایت Github برید و فایلهای مورد نظر رو دانلود کنید. در این مطلب ما به jQuery نیاز نداریم و این ابزار مستقل هست. هرچند که همه این کارهارو jQuery هم براتون انجام میده ، ولی اینو در نظر داشته باشین که حجم این ابزار تنها 3KB هست. اگر اونو فشرده کنین ، کمتر از این هم میشه. در این مطلب به classie.js نیاز داریم. من این فایل در انتهای این مطلب قرار دادم و میتونین از اون استفاده کنید.

حالا یه فایل بنام index.html بسازید و کدهای زیر رو درونش قرار بدین :

میبینید که تا اینجا فایل مورد نظر رو وارد کردیم. همچنین کدهای HTML و CSS مورد نظر رو نوشتیم. در پایان هم یک تگ script قرار دادیم ، که کدهای خودمون رو درونش بنویسیم.

 

اگر الان روی دکمه های مورد نظر کلیک کنید ، هیچ اتفاقی نمیوفته. برای اینکه با کلیک بر روی هر دکمه ، عملیات مورد نظر به همون دکمه انجام بشه ، باید در ابتدا بوسیله Javascript به اون المنتها دسترسی پیدا کنید و هر کدوم از المنتهارو در یک متغیر قرار بدین. بصورت زیر :

حالا دیگه دست شما هست که میخواین از چه رویدادی برای اجرا شدن عملیات استفاده کنید ، من در این مطلب از رویداد Click استفاده میکنم. بصورت زیر :

حالا اگه بر روی دکمه با id = one کلیک بشه ، کدهای موجود در درون این تابع اجرا خواهند شد.

classie چهار متد کلی داره که عبارتند از :

  • add : اضافه کردن یک کلاس مشخص به المنت مورد نظر
  • remove : حذف کردن یک کلاس مشخص از المنت مورد نظر
  • toggle : اضافه کردن و حذف کردن متوالی. به این صورت که اگه اون کلاس وجود داشته باشه ، اونو حذف میکنه و اگر موجود نباشه ، اونو اضافه میکنه و ترکیبی از add و remove هست
  • has : بررسی اینکه آیا یک المنت کلاس خاصی را داره یا خیر. خروجی این تابع true یا false هست

میبینید که سینتکس ( syntax ) همه متدها تقریبا شبیه به هم هست. در ابتدا classie را مینوسیم و بعد از آن نام متدی که مورد نظرمون هست. هر متد دو ورودی دریافت میکنه. ورودی اول المنت مورد نظر هست و ورودی دوم نام کلاس مورد نظر هست.

حالا میتونین از این کدها به همراهی ترکیبی از رویدادها و استایلها ، کدهایی بنویسین که در تمام مرورگرها پشتیبانی بشن. در بخش مطالب کد سون لرن از این ابزار استفاده میشه.

برای مطالعه بیشتر میتونین به این لینک مراجعه کنید.

امیدوارم خوشتون اومده باشه.

موفق باشید. یا علی

comment دیدگاه کاربران

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.