برنامه نویسی : بهترین زبان های برنامه نویسی 2019visibility  
mode_comment   ۵۴

اگر در حال حاضر شما در این صفحه هستید و قصد خواندن این مقاله در مورد زبان های برنامه نویسی را دارید، احتمالا از برنامه نویسانی هستید که نیاز دارید به طور مداوم خود را با فناوری های جدید برای حفظ محبوبیت و موقعیت های شغلی تان منطبق کنید و یا جزو کسانی هستید که می خواهند یک تصمیم بزرگ برای آینده خود بگیرند و با انتخاب یک زبان برنامه نویسی به دنیای بسیار لذت بخش و البته چالش برانگیز برنامه نویسان وارد شوند.

برنامه نویسی

بنابراین اگر شما هم جزو افرادی هستید که با سوالاتی از جمله "زبان برنامه نویسی چیست ؟"، "کدام زبان برنامه نویسی بهترین زبان برای یادگیری است؟"،"پر درآمدترین زبان برنامه نویسی چیست ؟" و "کدام زبان برنامه نویسی آینده ی بهتری دارد ؟" در حال دست و پنجه نرم کردن هستید و هنوز نتوانسته اید زبان برنامه نویسی مد نظرتان را انتخاب کنید شما را دعوت به همراهی در یک ماجراجویی میکنم تا در انتهای آن بتوانید بهترین زبان برنامه نویسی در سال 2019 را با توجه به اهداف مد نظرتان انتخاب کنید.

اما مواردی که باید قبل از شروع این ماجراجویی بدانیم :

همانطور که می دانید دغدغه ی بسیاری از افراد فعال در حوزه برنامه نویسی مخصوصا کسانی که قصد ورود به این حوزه را دارند، این است که کدام یک از زبان های برنامه نویسی بهترین زبان برای یادگیری است و این موضوع همیشه یکی از بحث برانگیزترین و داغ ترین موضوعات در حوزه برنامه نویسی می باشد. پاسخ به این سوال قطعا کاری ساده نیست و باید از ابعاد مختلفی مورد بررسی قرار گیرد.

از طرفی دیگر با توجه به سرعت چشمگیر پیشرفت فناوری، ظهور و تکامل زبان های برنامه نویسی در دنیای امروز، برای باقی ماندن در این رقابت به روز بودن امری غیرقابل اجتناب است، به ویژه برای کسانی که به طور حرفه ای در این حوزه مشغول به فعالیت می باشند؛ که در صورت هوشمندی و مجهز بودن آن ها به دانش روز، می توانند از این سفره گسترده سهمی برای خود بردارند.

بنابراین برای اینکه بتوانیم بهترین زبان برنامه نویسی را انتخاب کنیم باید بر اساس بروزترین اطلاعات زبان‌های برنامه نویسی، توانایی ها، کاربردها و محدودیت های آن‌ها را بشناسیم. به عبارتی ساده تر باید بدانیم که هر زبان برنامه نویسی با توجه به توانایی هایش، در چه زمینه هایی بهترین کاربرد را دارد. پس اگر آماده اید، برویم تا با شروع این ماجراجویی داستان هر زبان را بشناسیم و به اهداف اصلی، توانایی ها و محدودیت های آنها پی ببریم. ‌

شروع ماجراجویی:

1. زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت

ماجراجویی ما با سفر به دنیای یکی از محبوب ترین و داغ ترین زبان های حال حاضر یعنی جاوا اسکریپت آغاز می شود. زمانی که صحبت از محبوبیت زبان های برنامه نویسی به میان می آید، بی شک نام جاوا اسکریپت همواره در لیست محبوب ترین زبان های برنامه نویسی به چشم می خورد که طبق نتایج سایت StackOverFlow این زبان توانسته با اکتساب 69.8 درصد رأی کاربران، به عنوان محبوب ترین زبان در جایگاه نخست قرار گیرد.

امروزه همه کسانی که قصد دارند به عنوان یک توسعه دهنده نرم افزار فعالیت کنند، جاوا اسکریپت را به عنوان یک گزینه همه فن حریف در اختیار دارند. اگر شما یکی از این افراد هستید اجازه دهید به شما بگویم که قرار است از این زبان خیلی استفاده کنید و زمانی که می گویم خیلی زیاد منظورم همیشه است. بله، شاید همیشه ی خدا از این زبان استفاده نکنید ولی تقریبا 90 درصد اوقات از آن استفاده خواهید کرد و به همین دلیل تعجبی ندارد اگر بگویم جاوا اسکریپت از لحاظ کاربرد بقیه ی زبان های برنامه نویسی را با خاک یکسان می کند.

درست است که شما با یادگرفتن این زبان هیچوقت هکر نخواهید شد و درحوزه ی هوش مصنوعی شانسی نخواهید داشت و نمی توانید به سمت کار با بیگ دیتا بروید ولی اگر بخواهید بک اند کار کنید Nodejs به کمک شما می آید و برای فرانت اند شما فریمورک های بزرگی همچون React , Angular, Vue را در لیست خود دارید، حتی اگر بخواهیم از کتابخانه ی جی کوئری هم چشم پوشی کنیم! با این حال اگر بخواهید اپلیکیشن های تحت دسکتاپ و موبایل را هم تولید کنید فریمورک هایی همچون Electron و React Native را در اختیار دارید که چیزی برای شما کم نمی گذارند.

تمام این فریمورک ها و کتابخانه هایی که مبتنی بر زبان جاوا اسکریپت هستند به اندازه ی کافی قوی هستند و نسبتا از پیچیدگی کمی برخوردارند. پس اگر قصد دارید به یک متخصص جاوا اسکریپت تبدیل شوید و به فکر راه اندازی یک استارتاپ هستید، می توانید با استفاده از این زبان به تنهایی نقش یک تیم فنی را تا زمان بزرگ شدن استارتاپ بازی کنید! محبوبیت و کاربردی بودن این زبان در حوزه های مختلف با یکدیگر دست به دست هم می دهند تا آن را به یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری تبدیل کنند. بنابراین اگر دوست دارید به یک برنامه نویس همه فن حریف تبدیل شوید بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع، جاوا اسکریپت می باشد.

زبان برنامه نویسی JS

2. زبان برنامه نویسی پایتون: 

مگر می شود در این ماجراجویی به دنیای بی انتهای برنامه نویسی وارد شد و به ماری به نام پایتون برخورد نکرد؟ اما این مار برخلاف مارهای دنیای ما، بسیار دوست داشتنی است و یکی از بهترین همراهان ما در دنیای برنامه نویسی خواهد بود. اگر بخواهم به اولین و مهمترین ویژگی این زبان برنامه نویسی اشاره کنم قطعا به «سادگی و آسانی» آن اشاره خواهم کرد که به همین دلیل پایتون به یکی از بهترین گزینه ها برای انتخاب کسانی تبدیل شده است که قصد دارند برای اولین بار برنامه نویسی کنند.

پایتون را خیلی سریع می توانید یاد بگیرید و به سرعت کدنویسی را با آن شروع کنید. اما اشتباه نکنید، سادگی پایتون به معنای ضعیف بودن آن نیست بلکه پایتون یک زبان برنامه نویسی سطح بالا است که از شی گرایی و برنامه نویسی ساختار یافته به طور کامل پشتیبانی می کند. همچنین از پایتون به عنوان یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی هک یاد می شود و برای آن فرقی نمی کند که هدف شما از برنامه نویسی ایجاد وب اپلیکیشن و نرم افزارهای تحت دسکتاپ است و یا مدیریت سرورهای شبکه و یا حتی توسعه ی هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، این زبان به بهترین نحو از عهده ی تمام آن ها بر خواهد آمد و به ‌جرات می‌توان ادعا کرد که در دیگر زمینه های برنامه‌نویسی هم شما را تنها نخواهد گذاشت.

همچنین در حال حاضر پایتون در شرکت‌ها و سازمان‌های معتبری مانند گوگل، یاهو، یوتیوب، آی بی ام بسیار پر استفاده است که با این اوصاف یادگیری پایتون نه تنها به سکوی پرتابی برای شما به دنیای برنامه‌نویسی تبدیل می شود بلکه می تواند شما را تا رسیدن به موقعیت های شغلی در معتبرین شرکت های داخلی و خارجی نیز یاری کند.

زبان برنامه نویسی PYTHON

3. زبان برنامه نویسی پی اچ پی:

نوبتی هم که باشد نوبت می رسد به این که شما را دعوت به تماشا و ورود به دنیای فیل های برنامه نویسی کنم. این فیل ها در دنیای ما با نام پی اچ پی شناخته می شوند. زبان پی اچ پی، یک زبان اسکریپتی است که اساس و بنیان ایجاد آن، برای طراحی صفحات پویای وب بوده است. از نقاط قوت این زبان می توان به وجود فریمورک های بسیار قدرتمند و محبوبی هم چون لاراول و سیمفونی، دارا بودن بیش از 80% از سهم بازار وب، متن باز و رایگان بودن، جامعه ی بزرگ و پشتیبانی خوب اشاره کرد.

البته ناگفته نماند که این زبان به همان اندازه که طرفداران زیاد و پر و پا قرصی دارد، منتقدان زیادی هم داشته است که انتقاداتی از جمله کثیف بودن نوع کدنویسی، پایین بودن سرعت اجرا و حتی پشتیبانی نکردن از شی گرایی را به آن وارد می کردند. اما این زبان با بروزرسانی های بسیار عالی که در طی سال های اخیر داشته است، توانسته به خوبی از این انتقادها به منظور پیشرفت خود استفاده کند و تقریبا تمام ضعف های خود را از بین ببرد تا اکنون بتوانیم شاهد پیشرفت های خیره کننده ای از این زبان قدرتمند باشیم تا جایی که پی اچ پی بعد از اضافه کردن قابلیت پشتیبانی از شی گرایی، تمام تمرکز خود را بر روی بهینه سازی کدنویسی و سرعت اجرای کدهای خود معطوف کرده است.

همچنین پی اچ پی توانسته است خود را به عنوان یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در حوزه ی طراحی وب معرفی کند. پس انتخاب با شماست اگر میخواهید به صورت مستقل و آزاد برنامه نویسی کنید و به دنیای توسعه وب علاقه مند هستید، پی اچ پی یک انتخاب ایده آل از میان زبان های برنامه نویسی تحت وب برای شما خواهد بود.

از طرفی هم باید به این نکته توجه کنیم که علاوه بر اینکه تقریبا 32% سایت های جهان با سیستم مدیریت محتوای وردپرس که مبتنی بر پی اچ پی است، ساخته شده اند بیش از 70% وب سایت های موجود در ایران از جمله لیدرهای بازار وب (اسنپ، اسنپ فود، نت برگ، دیجیکالا، الوپیک و ... ) زبان برنامه نویسی پی اچ پی را به عنوان زبان اصلی خود انتخاب نموده اند و همین امر باعث شده بازار برنامه نویسی به شدت نیازمند نیروی متخصص پی اچ پی باشد. پس اگر پی اچ پی را انتخاب کنید در حال حاضر یک فرصت بسیار ویژه برای شما وجود دارد تا جذب بازار کار در این حوزه شوید.

info نکته :

اگر علاقه مند به آشنایی بیشتر و یادگیری زبان پی اچ پی هستید به شما توصیه می کنم که فرصت را از دست ندهید و حتما به راهنمای جامع زبان پی اچ پی مراجعه کنید.

زبان برنامه نویسی PHP

4. زبان برنامه نویسی جاوا:

اگر تا اینجای سفر خسته شده اید می توانم به شما یک فنجان قهوه پیشنهاد دهم ولی قبل از آن باید به شما هشدار دهم که این قهوه یکی از تلخ ترین نوشیدنی هایی است که تجربه خواهید کرد و شاید اولین بار که این قهوه را بنوشید شدت تلخی آن باعث شود که دیگر به طرف آن نروید ولی اگر صبر داشته باشید و تلخی آن را در ابتدا تحمل کنید چنان به آن عادت خواهید کرد که دیگر نمی توانید از این نوشیدنی شگفت انگیز دست بکشید.

همانطور که می دانید این قهوه همان زبان برنامه نویسی جاوا است. جاوا مناسب ترین انتخاب برای کسانی است که عاشق یک زبان برنامه نویسی قانونمند با ساختاری استاندارد هستند و بی شک می توان ادعا کرد که این زبان یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی دنیا شناخته می شود که طبق آخرین آمار انجمن برنامه نویسان TIOBE ، جاوا به لحاظ کارایی و استفاده، دارای بالاترین امتیاز در سرتا سر دنیا می باشد و رتبه اول را از آن خود نموده است.

یکی از مهمترین ویژگی های زبان جاوا بهره مندی از ماشین مجازی جاوا ( JVM ) است که این زبان را با هر پلتفرمی سازگار می کند. پس تصمیم با شماست اگر می خواهید توسعه دهنده ی بک اند، برنامه نویس اپلیکیشن های اندرویدی و حتی میکروپروسسورها شوید و یا به مدیریت Big Data بپردازید، جاوا یک انتخاب بسیار مطمئن برای شما خواهد بود.

بنابراین اگر قصد ورود به دنیای برنامه نویسی، مخصوصا برنامه نویسی اپلیکیشن های اندرویدی را دارید و می خواهید به یک متخصص اندروید تبدیل شوید وقت آن رسیده که حتما مفهوم شعار معروف زبان جاوا را که می گوید "یک ‌بار بنویسید، همه‌ جا اجرا کنید" را تجربه کنید و از کدنویسی با این زبان قدرتمند و همه فن حریف که آن را به عنوان بهترین زبان برنامه نویسی اندروید می شناسند، لذت ببرید.

زبان برنامه نویسی JAVA

5. زبان برنامه نویسی سی شارپ:

در این بخش از سفر قصد دارم که یکی از اعضا خانواده محبوب و البته صاحب قدرت در دنیای برنامه نویسی را به شما معرفی کنم. پس اگر قصد دارید از نفوذ و قدرت این خانواده در دنیای برنامه نویسی برای پیشرفت و ترقی خود استفاده کنید باید بگویم که ابتدا باید آن ها را به خوبی بشناسید و یکی از آن ها را به عنوان دوست و همراه خود در این سفر انتخاب کنید.

نام این عضو از خانواده ی C ،C# است که به عنوان پسر جوانتر این خانواده از او یاد می شود. اما جوانی این زبان به مفهوم خامی و ضعیف بودن آن نیست بلکه این پسر جوان توانسته است از تمام خصوصیات و تجارب پدر و برادر بزرگتر خود یعنی C و C++ به بهترین شکل الگو بگیرد و استفاده کند تا امروزه به عنوان یکی از قدرمندترین زبان های برنامه نویسی شناخته شود. C# یک زبان برنامه نویسی شی گرا و سطح بالا است که توسط مایکروسافت در سال 2000 ساخته شده است.

شاید در ابتدا C# از لحاظ ساختاری خیلی به C++نزدیک بود اما کم کم راه خود را از آن جدا کرد و توسعه یافت، تا جایی که تفاوت‌های آنها بیشتر و بیشتر شد تا به امروز که می توان ادعا کرد که اگر شما C# را به عنوان زبان برنامه نویسی خود انتخاب کنید، میتوانید از آن به عنوان یک میانبر به دنیای برنامه نویسی استفاده کنید چرا که C# این امکان را برای شما فراهم می کند که در حوزه های مختلف نرم‌افزاری از جمله ساخت اپلیکیشن های اندرویدی، ساخت اپلیکیشن های مبتنی بر iOS ، برنامه نویسی وب وحتی نرم افزارهای دسکتاپی برنامه نویسی کنید.

زبان برنامه نویسی C#

6. زبان برنامه نویسی سی پلاس پلاس:

اکنون زمان آن رسیده تا شما را با پسر ارشد خانواده ی C که یکی از فرمانده های با سابقه ی دنیای برنامه نویسی است، آشنا کنم. فرمانده ای که از آن همیشه به عنوان الگویی موفق و الهام بخش برای دیگر زبان های برنامه نویسی یاد می شود و بسیاری از زبان های حال حاضر از آن مشتق گرفته شده اند. اما با این حال همه فکر می کردند به دلیل اینکه تا به ‌حال چند دهه از عمر این زبان برنامه نویسی گذشته است، دیگر زمان بازنشتگی آن فرا رسیده، اما این فرمانده باتجربه در میدان نبرد با زبان های تازه به دوران رسیده نشان داد که "هنوز دود از کنده بلند می شود".

نام این فرمانده C++ است و از سال 1985 فعالیت خود را آغاز کرده است. این زبان سطح میانی توانسته است در طی سال های فعالیت خود از طریق به کارگیری در شرکت های بزرگی همچون مایکروسافت، اوراکل، ادوبی و... به شهرت فراوانی دست یابد.همچنین آموزش برنامه نویسی C++ معمولا در دانشگاه ها تحت عنوان درسی آموزش برنامه نویسی به دانشجویان در رشته های فنی مهندسی تدریس می شود. شاید خیلی ها بر این باور بودند که این زبان برنامه نویسی قدیمی شده است و دیگر کاربردی ندارد اما شاید هیچ کس انتظار این را نداشت که این زبان دوباره قیام کند و بتواند در حوزه واقعیت مجازی از دیگر زبان ها پیشی بگیرد و هم چنان محبوبیت خود را حفظ کند.

تقریبا تمام سیستم های سطح پایین مانند سیستم عامل، سیستم های ماشینی و ... با استفاده از زبان C++ نوشته شده اند. پس اگر می خواهید یک برنامه نویس در سطح سیستم باشید و یا به برنامه نویسی در حوزه ی بازی های رایانه ای بپردازید، زبان C ++ برای شما گزینه ی بسیار مناسبی است.

زبان برنامه نویسی C++

7. زبان برنامه نویسی روبی:

هر کس که برای اولین بار به دنیای برنامه نویسی پا می گذارد در فکر پیدا کردن گنج و برداشتن غنیمتی از آن برای خود است. بنابراین اگر شما هم با این افراد هم عقیده اید و شیفتهی جواهرات و سنگ های قیمتی هستید، باید مسیر حرکت سفرمان را به سمت سرزمینی عوض کنم که به داشتن یاقوت های قرمز رنگش مشهور است، یاقوت های زیبایی که آنها را در دنیای برنامه نویسی روبی می نامند. زبان برنامه نویسی روبی برای اولین بار در سال 1995 به جامعه ی برنامه نویسان با شعار "بهترین دوست برنامه نویس" معرفی شد. روبی زبانی شی گرا و سطح بالا است که امروزه به عنوان یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی جهت ساخت و توسعه ی وب اپلیکیشن و وب سرویس ها شناخته می شود.

از طرفی اگر بخواهم به مزایای این زبان برنامه نویسی اشاره کنم باید به سینتکس بسیار ساده و روان آن که شباهت زیادی به زبان های محاوره ی انسانی دارد اشاره کنم که یادگیری آن را برای برنامه نویسان بسیار ساده کرده است. این امر باعث شده است که روبی به یکی از بهترین گزینه ها برای کسانی که می خواهند برای اولین بار پا به دنیا برنامه نویسی گذارند تبدیل شود.

با این حال از این نکته نباید غافل شد که گستره ی فعالیت های این زبان در مقایسه با زبان های دیگر برنامه نویسی در حوزه ی توسعه ی وب چندان وسیع نیست و از فرصت های شغلی کمتری نسبت به زبان هایی مثل پی اچ پی بهره مند است. پس انتخاب با شما است، اگر میزان موقعیت های شغلی برای شما از اهمیت پایین تری برخوردار است، می توانید روبی را به عنوان زبان برنامه نویسی خود انتخاب کنید.

زبان برنامه نویسی RUBY

8. زبان برنامه نویسی سوئیفت:

اگر در طول این سفر به آسمان نگاه کرده باشید حتما چشمتان به پرنده ای زیبا و سفید رنگ افتاده است. این پرنده در دنیای ما به عنوان زبان برنامه نویسی سوئیفت شناخته می شود. ‍‍‍‍‍‍سوئیفت یک زبان برنامه‌نویسی کامپایلری است که به منظور توسعه‌ی نرم افزارهای مبتنی بر سیستم عامل های انحصاری شرکت اپل یعنی iOS ، macOS، watchOS و tvOS توسط این شرکت در سال 2014 ساخته شده است.

شرکت اپل این زبان برنامه نویسی را با هدف جلوگیری از خطا های برنامه نویسی، سهولت بخشیدن به برنامه نویسی برای سیستم عامل های خود و افزایش سطح امنیت نسبت به زبان هایی مثل Objective-C طراحی کرده و توسعه داده است. همچنین زبان برنامه نویسی سوئیفت طوری طراحی و ساخته شده است که بتواند قابلیت همراهی زبان Objective-C و حتی زبان C را در خود داشته باشد که همین امر باعث شده است تا این زبان بتواند نام خود را در بین محبوب ترین زبان های برنامه نویسی به ثبت برساند. بنابراین اگر شما هم با توجه به رشد روز افزون و محبوبیت زیاد محصولات شرکت اپل تصمیم گرفته اید به سمت توسعه ی نرم افزارهای مبتی بر سیستم عامل های این شرکت بروید زبان سوئیفت بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

زبان برنامه نویسی SWIFT

9. زبان برنامه نویسی کاتلین:

در این بخش از سفر تصمیم گرفتم که شما را به جزیره ای به نام کاتلین دعوت کنم، جزیره ای که ممکن است کسانی که علاقه مند به برنامه نویسی اپلیکیشن های اندرویدی هستند، عاشقش شوند و با ورود به آن دیگر قصد برگشتن از آن جا را نداشته باشند. نام این جزیره تقریبا ناشناخته از جوانی جویای نام که قصد دارد جا پای جای زبان برنامه نویسی جاوا بگذارد، انتخاب شده است.

کاتلین برای اولین بار در سال 2011 توسط شرکت JetBrains به جامعه ی برنامه نویسان معرفی شد و پنج سال بعد، درسال 2016 اولین نسخه پایدار از این زبان ارائه شد. کاتلین یک زبان متن باز قدرتمند و شی گرا است که به گفته سرپرست تیم توسعه دهندگان آن، قرار است از جاوا بهتر عمل کند. عاملی که باعث شده است کاتلین مورد توجه برنامه نویسان این حوزه قرار گیرد و بتواند نام خود را در بین محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ثبت کند، این است که در سال 2017 شرکت گوگل، این زبان برنامه نویسی را به عنوان زبان دوم برنامه نویسی سیستم عامل اندروید، معرفی کرده است.

با توجه به اینکه بسیاری از توسعه دهندگان با تجربه در این حوزه ریسک مهاجرت از زبان برنامه نویسی جاوا به کاتلین را پذیرفته اند و بر این عقیده بودند که قبول این ریسک ارزشش را دارد. اگر شما هم با این افراد هم عقیده هستید می توانید با قبول این ریسک و به امید دست یابی به موقعیت های شغلی مناسب در آینده، زبان کاتلین را به عنوان زبان مورد استفاده خود انتخاب کنید.

KOTLIN زبان برنامه نویسی

10. زبان برنامه نویسی گو:

قبل از اینکه ماجراجویی ما به اتمام برسد باید شما را با خرس آبی سرزمین برنامه نویسی آشنا کنم. خرسی که نامش Golang است و از عبارت Go Language اقتباس شده، ولی همه آن را به اختصار Go صدا می زنند. زبان برنامه نویسی Go که توسط شرکت گوگل ساخته شده است برای اولین بار در سال 2009 به دنیای برنامه نویسان وارد شد.

این زبان متن باز، شی گرا و سطح پایین است که از سینتکسی تمیز و روان بهره می برد. زبان Go شما را قادر می کند تا با استفاده از آن هر نوع نرم افزاری را پیاده سازی کنید. پس اگر قصد انتخاب یک زبان برنامه نویسی بهینه در زمینه های وب، سرور و شبکه را با در نظرگرفتن قابلیت مقیاس پذیری بالا دارید، می توانید از زبان Go برای این منظور استفاده کنید.

GO زبان برنامه نویسی

پر درآمدترین زبان برنامه نویسی

پر در آمدترین زبان برنامه نویسی در ایران بدون شک زبانیه که که برنامه نویس در اون زبان و مفاهیم های آن حرفی برای گفتن دارد این سوال که من کدام زبان را یاد بگیرم که بتوانم به راحتی درآمد میلیونی داشته باشم یک سوال اشتباه است که اکثر دوستانی که با برنامه نویسی آشنا میشوند از ما روزانه می پرسند از نظر من پولساز ترین زبان برنامه نویسی زبانی است که بتوانید در آن همیشه به روز و حرفی برای گفتن داشته باشید پس صرفا وقت خود را روی یک زبان خاص نگذارید و سعی کنید مفاهیم و کانسپت های برنامه نویسی را یاد بگیرید.

پایان ماجراجویی:

قطعا افراد مختلف در هر سفر، تجارب مختلفی به دست می آورند. اگر این ماجراجویی اولین سفر شما به دنیا بزرگ برنامه نویسی بوده است، امیدوارم بتوانید با استفاده از تجربه ای که از این سفر به دست آورده اید به خوبی با زمینه های برنامه نویسی آشنا شده باشید و بتوانید به پرسش "چگونه برنامه نویسی را شروع کنیم ؟" پاسخ دهید و بهترین زبان برنامه نویسی را با توجه به اهدافتان انتخاب کنید.

همچنین اگر هم اکنون شما عضوی از خانواده ی بزرگ برنامه نویسان هستید در نتیجه قطعا با مبانی برنامه نویسی آشنا هستید، پس به ما بگویید از چه زبان برنامه نویسی استفاده می کنید و علت استفاده از آن چیست؟ در بخش نظرات همین صفحه منتظر به اشتراک گذاشتن تجارب شما هستیم...

متخصص PHP
دوست داری از طریق برنامه نویسی کسب درآمد کنی؟ اگر می خوای با برنامه نویسی وب و موبایل کسب درآمد کنی، جایی استخدام شی و یا حتی اینکه درامد ارزی داشته باشی، حتما دوره های متخصص سون لرن رو یه نگاه بنداز : متخصص شو arrow_back
7Learn Experts
comment دیدگاه کاربران
Work Ondox replyپاسخ

سلام، من برنامه نویسی رو میخوام تازه شروع کنم؟
RoadMapی هست که از صفر چطور شروع کنم اصولی که فقط صرفاً کدنویسی یاد نگیرم و واقعاً برنامه نویسی رو از پایه و تفکرش با الگوریتم یاد بگیرم؟
قصد من البته بعدش این هست که به بحث دیتا وارد بشم
اما خیلی دوست دارم راهنمایی شما رو بشنوم با توجه به پیراهن هایی که خیلی بیشتر از خیلی ها پاره کردید توی این راه
ممنون
با تشکر یکی از فالوورهات

مهدی علامه

سلام دوست عزیز
اگر قصد داری بیشتر در مورد برنامه نویسی بدونی و مسیرتو پیدا کنی حتما مقالات راهنمای جامع برنامه نویسی رو دنبال کن که اولین بخشش رو می تونی توی لینک زیر مطالعه کنی
https://www.7learn.com/tutorials/what-is-programing

shop.panaone.com replyپاسخ

مطلب خیلی مفیدی بود، ممنون

مهدی علامه

خواهش می کنم، خوشحالم که این مطلب مورد استفادتون قرار گرفته

سید حسین موسوی replyپاسخ

با سلام خدمت شما من دوست دارم که برنامه نویسی برای کامبیوتر شوم یعنی هم برنامه و هم بازی بسازم باید چه زبانی از برنامه نویس رو یاد بگیرم. یعنی چگونه یک برنامه نویس نامحدود شوم. با تشکر

مهدی علامه

سلام دوست عزیز، با زبان هایی مثل سی شارپ و پایتون می تونی برای اهداف مختلف از جمله بازی سازی، نرم افزار، موبایل و… برنامه نویسی کنی (زبان های دیگه ای هم وجود دارند)
با جاوا اسکریپت هم میتونی هم برای دسکتاپ و هم برای موبایل و وب برنامه نویسی رو شروع کنی (با توجه به هدف زبان مورد نظرتو انتخاب کن)

سید حسین موسوی replyپاسخ

سلام ممنون برای ساخت سیستم عامل برای کامپیوتر و موبایل کدام زبان استفاده میشود.

مهدی علامه

همانطور که در مقاله بالا اشاره شده زبان های جاوا اسکریپت، پایتون، سی شارپ و… رو میتونی برای برنامه نویسی دستکتاپ و موبایل به کار بگیری ( جاوا اسکریپت بازار کار خوبی توی ایران داره )

Mehdi replyپاسخ

سلام. ایا سی شارپ ارزش متخصص شدن توی ایران رو داره؟

مهدی علامه

سلام دوست عزیز، به نظر من باید این موضوع رو با توجه به هدفت بررسی کنی. اگر می خواهی یک ایده رو پیاده سازی کنی و سی شارپ مناسب ترین زبان برای پیاده سازی اون هست یا اگر قصدت یادگیری سی شارپ برای استخدام در شرکت های برنامه نویسیه و… شرایطش برای هر موقعیتی متفاوته (ولی در کل زبان قدرتمند و کاربردی است)

Mahdi replyپاسخ

ببخشید من میخواستم ویروس نویسی رو یاد بگیرم میشه راهنمایی کنید

مهدی علامه

سلام دوست عزیز، با توجه به اینکه هدف ویروس یا بدافزار تخریب و صدمه به کاربران هست متاسفانه بر اساس سیاست های سایت در این زمینه نمیتونم کمکتون کنم
ولی اگر علاقه مند به حوزه ی امنیت هستید میتونید در مورد شبکه مطالعه کنید

Haytham replyپاسخ

با سلام

آیا C++ در ایران ارزش یادگیری داره؟‌ خیلی ها می گن تو ایران کاربرد نداره

خیلی جا ها سی شارپ استفاده می کنند ولی من علاقه ای به این زبان ندارم

سوال دومم هم اینه که آیا C++ رو برای هر هدفی می شه استفاده کرد ؟‌مثلا ساخت اپلیکیشن

مهدی علامه

با سلام دوست عزیز
هر زبان برنامه نویسی ارزش یادگیری داره اگر برای هدفی خاص استفاده بشه
از زبان C++ بیشتر برای برنامه نویسی بازی، نرم افزارهای مدیریت حافظه و… استفاده میشه
از این زبان برای اهداف مختلف میتونید استفاده کنید ولی نسبت به زبان های دیگه نسبتا سخت تر است

star replyپاسخ

سلام ممنون از مطالب خوب و مفیدی که گذاشتید اما کاش در مورد aspp.net هم مطلب میذاشتید البته من در سایت های دیگه مطالب زییادی دیدم اما می خواستم ببینم با توجه به این همه برنامه asp.net برتری نسبت به این برنامه ها داره و از لحاظ درامد در ایران خوب هست یا در کشورهای دیگه نسبت به این برنامه هایی که شما راجع بهشون صحبت کردید ممنون میشم اگه راهنمایی کنید؟

مهدی علامه

سلام، تشکر
در این مقاله سعی بر این بود که بهترین زبان های برنامه نویسی که آینده ای بهتر خواهند داشت و رو به پیشرفت هستند رو معرفی و بررسی کنیم
اینکه کدام زبان در کدام کشور پرکاربرد تر است، کشور به کشور متفاوت هست
ولی در حوزه وب در ایران زبان PHP کاربرد بیشتری نسبت به ASP دارد

parham replyپاسخ

سلام من به مشکلی برخوردم که میدونم خیلی ها قبل من هم بهش برخوردند
نمیدونم آیا برای برنامه نویسی اندروید و IOS و مطمعنا وب اپلیکیشن در ادامه ی آنها ایا زبانی مثل Python کافی خواهد بود و یا اینکه هر کاری بکنم آخرش باید باز با جاوا دست و پنجه نرم کنم. اتفاقی که برای من افتاده در این چند سال بهم یک java phobia داده که منو هی از جاوا دور میکند و به سمت زبان های دیگر میفرستد
حالا نظر شما برای منی که میخواهم یک برنامه نویس حرفه ای بشم چیه ؟
با تشکر از سایت بینظیرتون

مهدی علامه

سلام پرهام جان
هر دو زبان پایتون و جاوا می تونن برای مقاصد مولتی پلتفرم استفده بشن، البته پایتون سینتکس راحت تری داره و یادگیری اون سریع تر هست
از طرفی دیگه جاوا اسکریپت هم می تونه گزینه مناسبی برای این کار باشه چون به راحتی می تونی با JS برای هر سیستمی برنامه بنویسی
تشکر

sanaz replyپاسخ

مطالب قشنگی بود استفاده کردم

مهدی علامه

خوشحالم که از این مطلب استفاده کردید🌹

Ramin replyپاسخ

اقای علامه من اگه بخوام هکر حرفه ای بشم باید با کدوم زبان کار کنم و همچنین چه زبانی برای طراحی وب سایت بهترین کمک رو به من میده لطفا راهنمایی کنید

مهدی علامه

سلام رامین عزیز
بر اساس سیاست های سایت سون لرن در خصوص هک و هکر شدن نمی تونم کمکی به شما کنم
اما در مورد سوال دوم شما، زبان PHP برای طراحی سایت محبوب ترین زبان سمت سرور محسوب میشه
توصیه بنده به شما اینه که مجموعه مقالات زیر رو مطالعه کنید
https://www.7learn.com/programming/php/what-is-php
تشکر

محمد replyپاسخ

سلام
در آینده قصد ورود به نرم افزار های موبایل و ابزار های پوشیدنی دارم(در حال حاضر تسلط نسبی به جاوااسکریپت دارم)
تا حد نسبتا خوبی هم با سی شارپ کار کردم

اما برای ورود به اندروید بیشتر گفته میشه جاوا!
1.با توجه به اینکه سی شارپ رو تا حدودی کار کردم از نظر شما با زامارین وارد این حوزه بشم یا برگردم برم سراغ جاوا و اندروید استودیو؟

2.تفاوت نوشتن کد(یا نوع برنامه های قابل تولید) با زامارین و اندروید استودیو در چه حد هست؟(مقاله جدا راجب این مورد هم میتونین بذارین؟)

3.در نهایت هم اگر توصیه ای کاربردی برای اینجانب دارین ممنون میشم راهنماییم کنین.

در حال حاضر دانشجوی کارشناسی کامپیوتر هستم و در یک دو سال آتی قصد مهاجرت دارم(کانادا)
لطفا بر اساس بازار کشور مقصد اگر اطلاعی دارین راهنمایی های خودتون رو در مورد سوالات بالام بفرمایید

ممنون از وبسایت خوبتون و اینکه راهنماییمون میکنین

لقمان آوند

سلام
اگر قصد مهاجرت دارید توصیه می کنم برای همون جاوا وقت بزارید. اگر C# رو خوب کارکرده باشید انتقال به جاوا نباید زیاد وقت ببره. یه مدت وقت بزارید و یاد بگیرید.
سعی کنید برای کانسپت ها و مفاهیم مستقل از زبان وقت زیاد بزارید.

Farzad replyپاسخ

مهدی جان اگر من بخواهم یک برنامه ارتباطاتی جهانی را بنویسم بهترین زبان کدام است

مهدی علامه

سلام فرزاد عزیز
بستگی به نیازها و ویژگی های پروژه باید زبان برنامه نویسی را انتخاب کنید. حتی شاید نیاز شود از چندین زبان برنامه نویسی برای چندین پلتفرم برنامه را گسترش دهید.
اما می تونید از زبان هایی مثل جاوا اسکریپت یا پایتون استفاده کنید. چون این نوع زبان ها توانایی پیاده سازی نرم افزارهای مولتی پلتفرم را دارن

محمد

در درجه‌ی اول ++C و بعد سایر زبان‌ها.

مهدی علامه

محمد عزیز به نظر بنده هر زبان رو باید بر اساس اهداف مورد نظر خود انتخاب کنید و همونطور که اشاره کردم هیچ زبانی به الزاما از زبان های دیگر برتر نخواهد بود.
تشکر

عباس replyپاسخ

بدترین زبون برای ساخت برنامه گرافیکی میتونه پایتون باشه؟

مهدی علامه

سلام عباس عزیز
خیر زبان پایتون بدترین زبان برای ساخت برنامه های گرافیکی نیست.😉
البته اگر منظورتون رو از نرم افزارهای گرافیکی دقیق تر بیان کنید، بنده بیشتر راهنماییتون می کنم
با تشکز

توحید replyپاسخ

سلام
استاد من میخوام برنامه نویسی یاد بگیرم شما میتوانید واسه من کتاب معروف کنین که بهتر بتونم یاد بگیرم

مهدی علامه

سلام توحید عزیز
چه زبان برنامه نویسی مد نظرتون هست؟
قصد دارید در چه حوزه ای برنامه نویسی کنید؟
برای انتخاب کتاب یا دوره آموزشی ابتدا باید زبان یا حوزه مورد نظرتون را انتخاب کنید.

مرتضی replyپاسخ

سلام
میخواستم بدونم کدوم زبان برنامه نویسی میتونه تو خارج از کشور به درد بخوره الان موندم کدوم رو یاد بگیرم

مهدی علامه

سلام مرتضی جان
انتخاب زبان برای کار در کشور های خارجی باید متناسب با کشوری که قصد دارید به آن مهاجرت کنید انتخاب شود. ولی به صورت کلی زبان های برنامه نویسی جاوا، جاوا اسکریپت، پایتون و… می تونند انتخاب های خوبی باشند.

امیر سهیل replyپاسخ

سلام یه سوال داشتم من ۴ ماه دیگه کنکور دارم و میخواهم رشته مهندسی نرم افزار برم و بعد برنامه نویس بشم اما زبان انگلیسی من خیلی خوب نیس وضعیف است ایا من میتونم برنامه نویس بشم ؟؟کتابی هست که زبان های کامپیوتر و برنامه نویسی را یاد بدهد ؟؟؟

مهدی علامه

سلام امیر جان
بله، قطعا با مطالعه، تمرین و پشتکار می تونی به برنامه نویسی موفق تبدیل بشی، چون این مهارت ها همگی اکتسابی هستند.
برای انتخاب کتاب برنامه نویسی، یک سری کتاب ها در حوزه برنامه نویسی به صورت عمومی هستند. اما اگر برای یادگیری برنامه نویسی دنبال کتاب می گردی، بهتره اول حوزه ای مشخص رو برای برنامه نویسی انتخاب کنی.
تشکر

مجید replyپاسخ

سلام ،زبان جاوااسکریپت را میشه باهاش بازی ساخت

مهدی علامه

سلام مجید جان
بله از زبان جاوا اسکریپت می تونی برای بازی سازی استفاده کنی.😊

محمد رجا replyپاسخ

با سلام
من میخوام وبسایت بسازم میخواستم بدونم چه زبان های برنامه نویسی برای وبسایت خوبه ؟؟
خودم هم HTML بلدم

مهدی علامه

سلام محمد جان
برای حوزه وب زبان های جاوااسکریپت و PHP در ایران بسیار پرکاربرد هستند و پیشنهاد شخصی بنده به شما یادگیری این دو زبان برای طراحی سایت است.
البته با زبان های دیگر هم مثل جاوا، پایتون و… می تونید به طراحی سایت بپردازید و انتخاب هر یک از آنها بستگی به اهداف شما دارد.
تشکر😉

دانشجو replyپاسخ

سلام
بنده SQL Server رو بلدم توی بازار کار چه کاری میتونم انجام بدم؟
و اینکه اگر بخوام در رابطه با همین موضوع اطلاعاتم رو گسترش بدم باید چکار کنم؟زبان برنامه نویسی هست که بتونه کمکم کنه؟

مهدی علامه

سلام دوست عزیز
شما می تونید در طراحی دیتابیس مشغول به کار شوید.
افزایش مهارت های خودتون در این زمینه با استفاده از دوره های آموزشی امکان پذیر است.
البته کسب تجربه و طراحی دیتابیس های مختلف می تونه بهترین راه برای مواجه شدن با چالش های جدید باشه.
برای یادگیری زبان برنامه نویسی باید حوزه مورد نظرتون برای فعالیت را مشخص کنید.
تشکر

امین replyپاسخ

سلام و عرض و ادب خدمت اساتید عزیز

ببخشید من یه سوالی خیلی وقته ذهنمو درگیر کرده
حقیقتا من تازه واردم و حدود پنج شیش ماهی هست دارم برنامه نویسی رو دنبال میکنم و هدفم اینه که تو زمینه وب و اندروید به جایی برسم به جاوا اسکریپت و فریم ورک جی کوئری تسلط نسبی دارم و خیلی از این تکنولوژی خوشم اومده ولی خب به زبان سی شارپم علاقه دارم
از طرفیم ازین شبهه دارم که آیا چند سال آینده زبان سی محبوبیتشو از دست میده یانه
سوال کلی : بین سه زبان پایتون، جاوا اسکریپت و سی شارپ یکی رو مفخوام انتخاب کنم و تمام وقتمو صرفش کنم ممنون میشم اگه کمک کنید

مهدی علامه

سلام امین جان
به نظر بنده باید سعی کنی انتخابت بر اساس اهداف و انتظاراتی که از زبان برنامه نویسی داری، باشه. چون محبوبیت زبان های برنامه نویسی روز به روز در حال تغییر است.
ولی اگر محبوبیت یک زبان برای شما در اولویت هست باید به این نکته اشاره کنم که در حال حاضر زبان جاوا اسکریپت محبوب ترین زبان دنیا به حساب می آید.
تشکر

محمد replyپاسخ

چرا زبان جاوا اسکریپت رو با زبان‌های دیگه مقایسه می‌کنید؟ توی حوزه‌ی خودش کاربرد داره!. ربطی به بقیه‌ی زبان‌ها هم نداره.
من خودم تجربه‌ی چندین ساله با ++C دارم، ولی اینکه جاوا اسکریپت چی داره که گفتین از دیگر زبان‌های برنامه نویسی بالاتره خدا میدونه!!!.
ممنون از مطالبتون ولی علمی‌تر باشه.

مهدی علامه

سلام محمد عزیز
مرسی بابت نظری که با ما در یون گذاشتی
صحیح است هر زبان برنامه نویسی در حوزه ی مربوط به خودش کاربردی است و زبانی بهترین زبان برنامه نویسی است که در جای درست و متناسب با اهداف شما انتخاب شود.
اما در مورد اینکه گفتین این مطلب علمی نیست و بر چه اساسی گفته شده زبان جاوا اسکریپت محبوب ترین زبان برنامه نویسی است، می تونید آمار سایت Stackoverflow را در لینک زیر بررسی کنید.
https://insights.stackoverflow.com/survey/2018#technology
تشکر

سینا replyپاسخ

محتوای وب سایت جدیدا داره خیلی بهتر میشه 😉

مهدی علامه

سلام سینا جان
خیلی خوشحالم که محتوای جدید سایت نظر شما را جلب کرده.
در سال 98 کلی اتفاق خوب قرار در 7learn اتفاق بیفته، پس حتما با ما همراه باشید.
تشکر

حمیدرضا replyپاسخ

سلام ممنون بسیار مفید بود

fatima replyپاسخ

خیلی ممنون از ویدئو راهنماتون. سپاس فراوان

آرین replyپاسخ

سلام . من مدتی هست که زبان C++ رو یاد گرفتم و میخوام که برنامه ای در حوزه درسی خودم یعنی مهندسی عمران بنویسم . تنها مشکلی که دارم فارسی نوشتن در برنامه هست. آیا اصلا C++ فارسی ساپورت میکه و اگه نمیکنه کدوم زبان میتونه از زبان فارسی ساپورت کنه؟

لقمان آوند

سلام
بله میشه. یه سرچ ساده بکنی روش هاش رو می بینی.

fatemeh replyپاسخ

سلام ،،من یه سال نهمی هستم ،،کدوم رشته بهترین انتخاب برای رسیدن به برنامه نویسی هست؟

لقمان آوند

سلام
می تونید مهندسی کامپیوتر نرم افزار رو انتخاب کنید.

add_circle ارسال دیدگاه

خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :