campaign-edianeh-98

13 نکته باارزش از Javascript Style Guide گوگل - قسمت 2visibility  
mode_comment   ۲

در این مطلب با ادامه 13 نکته با ارزش و مفید از راهنمای کدنویسی Javascript یا همون Javascript Style Guide گوگل در خدمتتون هستیم و امیدوارم که بتونه در کدنویسی بهتر بهتون کمک کنه.13 نکته باارزش از Javascript Style Guide گوگل - قسمت 2

همونطور که دیدید در جلسه گذشته تعدادی از نکات مربوط به Google Style Guide قرار داده شده و برای هر کدام توضیحات به همراه مثالی آورده شد. در این جلسه میخوایم نکات باقیمانده رو بهتون بگیم و این موضوع رو به پایان برسونیم.

برای اتصال رشته و متغیرها از Template String استفاده کنید

همونطور که میدونین اکثر مواقع با مواردی روبرو میشیم که در اون باید تعدادی رشته و متغیر داینامیک رو پشت سر هم قرار بدیم و اونا رو بهم بچسبونیم. در گذشته روشهای مختلفی برای اینکار انجام میشد و هر کدام بدی هایی داشتن. با سر کار اومدن Template String شما میتونین هر متغیری رو در هر جای متن مورد نظرتون قرار بدین و همچنین میتونین متون چند خطی رو به وجود آورده و تعریف کنید. یک روش قدیمی برای اینکار رو در مثال زیر قرار میدم:

همونطور که میبینید در اینجا با استفاده از عملگر + رشته ها و متغیرها رو به هم متصل کردیم که خیلی جالب نیست و خوانایی کدهامون رو پایین میاره. روش دیگه استفاده از join هست:

باز این مورد هم بدی های خودش رو داره. با اومدن Template String شما میتونین رشته هاتون رو درون ` یا Back Tick قرار بدین و متغیرهای مورد نظرتون رو هم درون ${} بذارید. بصورت زیر:

میبینید که کدها رو راحتتر میشه فهمید و بررسی کرد.

از Backslash برای مدیریت رشته های طولانی استفاده نکنید

اکثر اوقات با رشته های طولانی سر و کار داریم و بعضی افراد میان و خودشون رشته ها رو در نقاط مختلف میشکونن و اینکار رو با استفاده از Backslash انجام میدن. از انجام اینکار خوددداری کنید چون هم بعضی اوقات باعث به وجود آوردن ارور میشه و همچنین خوانایی پایینی داره. در Style guide مربوط به گوگل بیان شده که رشته ها رو میتونین بشکونین و با استفاده از + از هم جدا کنید ولی در Style Guide مربوط به Airbnb گفته شده که به رشته های طولانی دست نزنین و بزارید در یک خط بمونن. مثالی برای حالت بد این مورد:

حالا اگر بخواید همین کد رو با استفاده از راهنمای گوگل بنویسید بصورت زیر میشه:

استفاده از حلقه for...of بر for ارجحیت دارد

با سر کار اومدن ES6 تعداد حلقه های For در Javascript به 3 عدد رسیده است. همه این حلقه ها کاربردهای خودشون رو دارن ولی تا جایی که میشه بهتره از حلقه های for...of استفاده کنیم. از حلقه های for...of میتونین برای همه مواردی که iterable هستند مانند آرایه ها استفاده کنید.

از eval استفاده نکنید

از استفاده از تابع eval و Function(String) استفاده نکنید چون خطرناک هستند و میتونن به سایتتون آسیب برسونن. در سایت Mozilla Developer هم بیان شده که از این تابع استفاده نکنید. حالت بد:

حالت خوب و بدون eval:

ثابتها باید با حروف بزرگ تعریف بشوند

ثابتهایی که تعریف میکنید رو باید بصورت حروف بزرگ قرار بدین و اونا رو با استفاده از _ یا Underscore از هم جدا کنید. اگر ثابت مورد نظر فقط در یک تابع کاربرد داشته باشد نیازی نیست که این قاعده رو رعایت کنید و میتونین بصورت camelCase اون رو تعریف کنید. بصورت زیر:

در هر declaration فقط یک متغیر را تعریف کنید

شما نباید بصورت یکباره تعدادی متغیر رو با استفاده از let یا ... تعریف کنید و باید اونا رو بصورت تک تک و جدا جدا تعریف کنید. بصورت زیر:

 

از Single quote استفاده کنید

شما باید بجای استفاده از Double quotation از Single quotation برای تعریف متن و ... استفاده کنید. اگر یک رشته خودش شامل Single quote میشه شما میتونین با استفاده از template string اون رو مدیریت کنید. نمونه های زیر رو ببینید:

همونطور که دیدید نکاتی رو بهتون گفتیم که با رعایت اونا میتونین کدنویسی استانداردتر و بهتری رو داشته باشید.

امیدوارم از این موارد استفاده کنید و بتونه بهتون در کدنویسی بهتر کمک کنه.

Source

متخصص جاوا اسکریپت
با جاوا اسکریپت جادوگری کنید! آیا می دونید با زبان جاوااسکریپت می تونید، برای فرانت اند و بک اند وبسایت ها برنامه نویسی کنید؟ همینطور اپلیکیشن دسکتاپ و موبایل بسازید؟ اگر دوست داری اینکارها رو انجام بدی و React, ElectronJS, ReactNative, NodeJS,MongoDB و ... رو تو یه دوره یاد بگیری، متخصص جاوااسکریپت سون لرن رو حتما ببین : متخصص جاوا اسکریپت arrow_back
comment دیدگاه کاربران
احسان replyپاسخ

خیلی ممنون. مفید بود. بعضی از این موارد را رعایت نمیکردم.

محمد اسفندیاری

خواهش میکنم موفق باشید

add_circle ارسال دیدگاه

خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :