تست کنید ! ایا مرورگر شما اطلاعاتتان را می دزدد ؟visibility  
mode_comment   ۴

بیشتر کاربران اینترنت مخصوصاً کاربران ایمیل ها مانند جیمیل، نگران این هستند که مبادا این شرکت ها از اطلاعات شخصی اونا سو استفاده کنند و حتی در برخی موارد، ما حتی نباید به مرورگر خود نیز اعتماد کنیم.

بیشتر مرورگرها اطلاعات شخصی ما رو در اختیار شرکت ها و وب سایت هایی قرار می دهند که روحمون هم از اونا اطلاع نداره، برخی از این شرکت ها و وب سایت ها تبلیغاتی هستند، بنابراین کافیه که بدونن ما متولد چه ماهی و چه روزی هستیم و یا حتی بدونن که ما مرد هستیم یا زن!

با داشتن این اطلاعات برای ما تبلیغات می فرستند. این ساده ترین شرکت هاست که فقط کارشون تبلیغاته! حال فرض کنین که از این اطلاعات ما سو استفاده شود. برای همین است که باید در انتخاب مرورگر دقت کنیم. مرورگرهای زیادی در اینترنت وجود دارند که از جمله ی اونا می تونم به فایرفاکس، گوگل کروم و اینترنت اکسپلورر اشاره کنم.

برای اینکه بهتر مرورگر خود را بشناسید محققان و پژوهشگران مهندسی کامپیوتر با استفاده از روش های جست و جو در اینترنت و روش های آماری موفق شدند روشی برای ارزیابی یک مرورگر را ارایه کنن. موسسه ی Electronic Frontier سرویس Panopticlick سرویسی هستش که به مرورگر شما از نظر انونیمیتی (که تا چه میزان اطلاعات ما رو در اختیار دیگران قرار می ده) امتیاز می ده. این سرویس از نظریه ی آنتروپی استفاده می کنه اون هم به این صورت بیان می شه که: "تنها 33 بیت برای شناسایی یک فرد کافی هست"

طبق این نظریه روز و ماه تولد اشخاص و ZIP Code افراد به 32 بیت نیازمند است که با داشتن جنسیت شخص کاربر(مرد یا زن بودن – که تنها به یک بیت نیاز است 0 یا 1) 32 بیت می شود. سرویس Panopticlick برای تست کردن یه مرورگر یک عدد به ما ارایه می کنه که بیانگر تعداد بیت هاییه که اون مرورگر در اختیار بقیه قرار می ده، به عنوان نمونه این سرویس برای Mac Mini عدد 20.89 را گزارش می دهد که این عدد بیانگر مرغوبیت نسبتاً خوب مرورگر است، چرا که با این عدد اطلاعات خوبی برای شناسایی ما وجود ندارد. شما هم می تونین از این سرویس از طریق سایت https://panopticlick.eff.org استفاده کنین.

متخصص جاوا اسکریپت
با جاوا اسکریپت جادوگری کنید! آیا می دونید با زبان جاوااسکریپت می تونید، برای فرانت اند و بک اند وبسایت ها برنامه نویسی کنید؟ همینطور اپلیکیشن دسکتاپ و موبایل بسازید؟ اگر دوست داری اینکارها رو انجام بدی و React, ElectronJS, ReactNative, NodeJS,MongoDB و ... رو تو یه دوره یاد بگیری، متخصص جاوااسکریپت سون لرن رو حتما ببین : متخصص جاوا اسکریپت arrow_back

همچنین می تونین توی گوگل هم دست سایت ها و سرویس های مختلف رو از اطلاعات شخصی خودتون کوتاه کنین:

در ابتدا داشبورد گوگل (Google Dashboard) رو باز می کنیم: http://www.google.com/dashboard

در واقع گوگل داشبورد مکانی هستش که داخل اون به همه ی سرویس های اکانت گوگل مربوط به خودت دسترسی داری، از جمله Gmail, Google Docs,Youtube و دیگر سرویس های گوگل. علاوه بر نمایش سرویس ها، می تونیم با استفاده از داشبورد گوگل، اکانت خودمون رو مدیریت کنیم. از همه مهم تر می تونیم اطلاعات شخصی ذخیره شده در سرویس گوگل رو مشاهده یا دستکاری کنیم، یا حتی همه رو یکجا پاک کنیم.

ممکن است چندین وب سایت از اطلاعات ما استفاده کنند، در واقع به اطلاعات ما دسترسی دارند، از جمله ی این وب سایت ها، وب سایت های تبلیغاتی و غیره هستند و شاید در برخی مواقع از اطلاعات می توانند سو استفاده کنند. برای اینکه بتونیم سرویس هایی که به اطلاعات ما دسترسی دارند رو مشاهده کنیم، از بالای صفحه ی داشبورد گوگل، لینک Websites authorized to access the account را کلیک می کنیم. برای بلاک کردن و اجازه ندادن برای دسترسی به اطلاعاتمان می تونیم جلوی هر سرویس Revoke Access را کلیک کنیم.

امکان Ads Prefrences Manager گوگل، به ما این اجازه رو می ده که این اجازه رو از وب سایت های تبلیغاتی بگیریم تا نتونن از اطلاعات ما برای تبلیغات و اهداف خودشون استفاده کنن.

comment دیدگاه کاربران
restless

ممنون لقمان جان،مفید واقع شد!!! 😉

لقمان آوند

این مطلب رو دوست عزیزم اقای عبداللهی فرستاده . ایشالله در اینده ازیشون بیشتر مطلب می بینی

kp

درود برشماآقای لقمان آوند
کدهای لینک دادن به آدرس ایمیل موقع باز شدن ایمیل آدرس رادرون صفحه میل نمی نویسد وباید آدرس ایمیل را از جایی کپی وداخل آن واردکنیم
ارسال ایمیل

لقمان آوند

مشکلی نداره. ادرس رو می نویسه وقتی رو لینک کلیک می کنیم . تست کردم این لینکی که گذاشتی .

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.